Mając świadomość tryb i jakość wprowadzanych w naszym kraju przepisów, trzeba przyjąć, jako swego rodzaju normę fakt, jakie problemy w codziennym ich użytkowaniu rodzą przepisy dotyczące służebności przesyłu. Jedną z licznych niejasności w tym zakresie była kwestia odpowiedzialności jednostek samorządowych za część infrastruktury przesyłowej.
Wodociągi gminne.
Służebność przesyłu często, pomimo dobrych intencji prawodawcy, nie jest zawierana w postaci umowy pomiędzy stronami, a odbywa się w toku procesu sądowego, w którym nierzadko podnoszona była kwestia właściwego określenia strony odpowiedzialnej w szczególności przedsiębiorcy przesyłowego. Szczególne trudności w tym zakresie miały miejsce w przypadku gminnym urządzeń przesyłowych takich, jak choćby wodociągi.
Szkolenia eksperckie z zakresu nieruchomości, budownictwa, energetyki, logistyki i transportu. Oferujemy kilkadziesiąt szkoleń prowadzonych przez ekspertów i dla ekspertów. Szkolenia opierają się na najnowszych informacjach i zmianach w prawie. Nasi trenerzy to zespół wykwalifikowanych specjalistów. Zobacz szkolenia:
Zapraszamy.
Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 13 kwietnia 2017 roku wskazuje, że „właściciel nieruchomości ma prawo dochodzić od gminy wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu związanej z siecią wodociągową, nawet gdy urządzenia te zostały wydzierżawione na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowego”. Co za tym idzie, gmina choć nie jest bezpośrednio przedsiębiorcą przesyłowym, to posiadając prawa do urządzeń przesyłowych może być traktowana jako właściwa strona względem właściciela nieruchomości, na której owe urządzenia się znajdują.
Podstawą takiego orzeczenia Sądu Najwyższego było zapytanie skierowane przez Sąd Okręgowy w Elblągu. Prowadzona przed tą instancją sprawa o ustanowienie służebności przesyłu wzbudziła wątpliwości, właśnie w kwestii właściwego określenia strony. Opinia Sądu Okręgowego, potwierdzona następnie przez Sąd Najwyższy jasno stanowi, że gmina posiada prawo do prowadzenia działalności gospodarczej może ją wykonywać zarówno samodzielnie, jak i utworzone specjalnie w tym celu zakłady budżetowe. Jak zatem widać, warto skorzystać z możliwości, jakie dają szkolenia obejmujące prawo budowlane.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze grunty
Więcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje