Służebność przesyłu – orzeczenia sądu

Jasne i przejrzyste przepisy, które nie rodzą wątpliwości interpretacyjnych są stanem idealnym, o którym niestety póki co może tylko pomarzyć.

Gamma - Służebność przesyłu - orzeczenia sądu

  Mając świadomość tryb i jakość wprowadzanych w naszym kraju przepisów, trzeba przyjąć, jako swego rodzaju normę fakt, jakie problemy w codziennym ich użytkowaniu rodzą przepisy dotyczące służebności przesyłu. Jedną z licznych niejasności w tym zakresie była kwestia odpowiedzialności jednostek samorządowych za część infrastruktury przesyłowej.

  Wodociągi gminne.
  Służebność przesyłu często, pomimo dobrych intencji prawodawcy, nie jest zawierana w postaci umowy pomiędzy stronami, a odbywa się w toku procesu sądowego, w którym nierzadko podnoszona była kwestia właściwego określenia strony odpowiedzialnej w szczególności przedsiębiorcy przesyłowego. Szczególne trudności w tym zakresie miały miejsce w przypadku gminnym urządzeń przesyłowych takich, jak choćby wodociągi.

   

  Szkolenia eksperckie z zakresu nieruchomości, budownictwa, energetyki, logistyki i transportu. Oferujemy kilkadziesiąt szkoleń prowadzonych przez ekspertów i dla ekspertów. Szkolenia opierają się na najnowszych informacjach i zmianach w prawie. Nasi trenerzy to zespół wykwalifikowanych specjalistów. Zobacz szkolenia: Zapraszamy.

   

  Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 13 kwietnia 2017 roku wskazuje, że „właściciel nieruchomości ma prawo dochodzić od gminy wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu związanej z siecią wodociągową, nawet gdy urządzenia te zostały wydzierżawione na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowego”. Co za tym idzie, gmina choć nie jest bezpośrednio przedsiębiorcą przesyłowym, to posiadając prawa do urządzeń przesyłowych może być traktowana jako właściwa strona względem właściciela nieruchomości, na której owe urządzenia się znajdują.

  Podstawą takiego orzeczenia Sądu Najwyższego było zapytanie skierowane przez Sąd Okręgowy w Elblągu. Prowadzona przed tą instancją sprawa o ustanowienie służebności przesyłu wzbudziła wątpliwości, właśnie w kwestii właściwego określenia strony. Opinia Sądu Okręgowego, potwierdzona następnie przez Sąd Najwyższy jasno stanowi, że gmina posiada prawo do prowadzenia działalności gospodarczej może ją wykonywać zarówno samodzielnie, jak i utworzone specjalnie w tym celu zakłady budżetowe. Jak zatem widać, warto skorzystać z możliwości, jakie dają szkolenia obejmujące prawo budowlane.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.