Kiedy iść do sądu w sprawie służebności przesyłu?

Służebność przesyłu pozwala na uregulowanie sytuacji prawnej nieruchomości, na której znajdują się urządzenia przesyłowe, np. biegną prze nią rury gazowe, linie energetyczne lub inne tego typu urządzenia.

Gamma - Kiedy iść do sądu w sprawie służebności przesyłu?

Kiedy iść do sądu w sprawie służebności przesyłu?

Urządzenia mogą przebiegać nad nieruchomością, mogą być położone na jej powierzchni lub zakopane pod ziemią.

Pierwszym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku w sądzie. Wniosek o ustanowienie służebności przesyłu powinien być złożony we właściwej formie, czyli na piśmie.

Składający wniosek musi ponieść opłatę sądową, która wynosi 40 zł. W takim wniosku trzeba zażądać ustanowienia służebności przesyłu dla konkretnej działki i dla konkretnego przedsiębiorstwa przesyłowego.

Wniosek powinien również zawierać żądanie wynagrodzenia. Ważne aby wniosek był jasny i precyzyjny. Należy dokładnie określić o jakie urządzenie przesyłowe chodzi, np. o linie napowietrzną lub rurę gazową. Dokument powinien określać także położenie lub przebieg danych urządzeń przesyłowych.

W tym celu konieczne może być przygotowanie odpowiedniej mapy sporządzonej przez geodetę. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na odpowiednich kursach takich jak szkolenia służebność przesyłu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Obowiązki w zakresu statystyki obrotu towarowego pomiędzy Państwami członkowskimi Unii Europejskiej dotyczą podmiotów gospodarczych, które dokonują obrotu towarowego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szkolenie INTRASTAT pozwala przygotować się do regulacji prawnych.

Zapraszamy do linków bądź wpisania w wyszukiwarkę naszej strony fraz:

Pozwolą one poznać więcej szkoleń z interesującego Państwa obszaru.

W sytuacji, kiedy istnieje spór między przedsiębiorstwem przesyłowym a właścicielem działki dotyczący przebiegu urządzeń przesyłowych, należy uwzględnić to we wniosku i zażądać przeprowadzenia dowodu z opinii geodety.

Tego typu kwestie omawia szkolenie prawo budowlane oraz szkolenia z prawa energetycznego poświęcone takim zagadnieniom. Osoby, które chcą wystąpić z takim wnioskiem do sądu zazwyczaj decydują się na pomoc prawnika. Trudno się temu dziwić - prawo budowlane jest skomplikowane, co dotyczy także przepisów związanych ze służebnością przesyłu.

Ustanowienie służebności przesyłu nie wymaga sprawy w sądzie. Jeśli obie strony zgadzają się co do warunków, wystarczy akt notarialny oraz zawarcie umowy między właścicielem nieruchomości i przedsiębiorcą przesyłowym.

Umowa powinna między innymi określać wynagrodzenie otrzymane z tytułu służebności przez właściciela nieruchomości.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.