Szkolenia PIP są organizowane regularnie. Dedykowane są zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, czy tez związków zawodowych. Również młodzież szkolna powinna uczestniczyć w takich warsztatach, aby nauczyć się swoich praw i obowiązków. Szkolenia są w pełni darmowe, a wstęp na nie wolny. Podczas nich rozdawane są książki, czy tez inne ulotki z wydawnictwa PIP.
Szkolenia dla pracodawców - bezwzględne przestrzeganie prawa pracy
PIP organizuje szkolenia dla pracodawców. Ich celem jest poznanie ich obowiązków względem pracowników, ale i poznanie swoich praw. Na takim szkoleniu inspektorzy przedstawiają przepisy z zakresy prawa pracy i informują o ich koniecznym przestrzeganiu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Warsztaty, podczas których istnieje możliwość do analizy grafiku czasu pracy w 4-brygadówce realnie funkcjonującego w Twojej firmie. Zapraszamy: Planowanie i rozliczanie czasu pracy
Uczestnicy szkolenia interesują się również:
Pracodawcy poznają także konsekwencję nie przestrzegania prawa i kary jakie mogą na nich zostać nałożone. Każdy właściciel firmy powinien wiedzieć, że kontrole mogą być przeprowadzane niezależnie od pory dnia i nocy, bez uprzedzenia. Karą za uchybienia jest nakaz administracyjny, a także skierowanie sprawy do sądu, czy też kara finansowa. PIP organizuje tez konkursy, gdzie nadaje wyróżnienia rzetelnym pracodawcą.
Szkolenia dla pracowników - poznaj swoje prawa PIP prowadzi także
szkolenia dla pracowników i związków zawodowych, gdzie słuchacze informowani są o swoich prawach, ale i obowiązkach względem pracodawcy. Nacisk kładziony jest na przestrzeganiu bezpieczeństwa w zakładzie pracy oraz informowaniu inspektoratu o wszelkich uchybieniach organu właściwego.
Wyniki kontroli Państwowego Inspektoratu Pracy Państwowemu Inspektoratowi Pracy podlega około miliona zakładów pracy, gdzie regularnie odbywają się kontrole. Pomimo coraz lepszej
znajomości prawa pracy wciąż dochodzi do uchybień w ich przestrzeganiu prawa. Inspektorat co roku nakłada wiele kar i nakazów. Wszystkie wyniki kontroli są jasne i podawane do opinii publicznej.
Organizowane są zatem konferencje, w których uczestniczą dziennikarze. Mogą oni także dodatkowo zadawać pytania i zaznajomić się z dostępnymi materiałami. Pomimo, że
łamanie prawa pracy jest na mniejszym poziomie, to i tak nadal występuje, a inspektorat ma za zadanie z tym walczyć.