Jak chronić dane osobowe?

Ostatnimi czasy media, zarówno te tradycyjne jak prasa, telewizja i radio, oraz internetowe serwisy przez wszystkie przypadki odmieniały frazę „dane osobowe”. Większość z nich próbowało opisywać czym owe dane są, jednak robili to nie do końca wiarygodnie, czy właściwie. Dodatkowo w przestrzeni portali społecznościowych coraz więcej udostępnień i tzw. 


  Ostatnimi czasy media, zarówno te tradycyjne jak prasa, telewizja i radio, oraz internetowe serwisy przez wszystkie przypadki odmieniały frazę „dane osobowe”. Większość z nich próbowało opisywać czym owe dane są, jednak robili to nie do końca wiarygodnie, czy właściwie.

  Dodatkowo w przestrzeni portali społecznościowych coraz więcej udostępnień i tzw. lajków zyskiwał wpis, w którym autor stał się udowodnić, jakoby ekskrementy ludzkie były danymi osobowymi (ze względu na zawarty w nich nabłonek, w którym może znajdować się DNA). Spróbujmy więc odpowiedzieć na pytanie, czym wobec tego są te dane? W najprostszy sposób, można to pojęcie zdefiniować jako informacje, które w sposób bezpośredni lub pośredni wskazują na konkretną osobę.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  UNIJNA REFORMA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

  Nie chodzi o to, żeby znać przepisy tylko, żeby  wdrożyć rozporządzenie w sposób bezpieczny i nie utrudniający pracy, ponad miarę, poszczególnych działom, pracownikom.

  Polecamy szkolenie PRAKTYCZNIE O RODO / GDPR wszystkim tym, którym wyszukują poniższe frazy w przeglądarkach internetowych:

  W dodatku zidentyfikowanie z wykorzystaniem tych danych nie może generować nadmiernych kosztów, trudności czy być wysoce czasochłonne. Przyjmuje się, że danymi są m. in. imię i nazwisko (chyba, że jest bardzo popularne, jak na przykład Jan Nowak, Anna Kowalska itp. – te, muszą wystąpić w połączeniu z np. adresem), numer ewidencyjny PESEL, imię w połączeniu z adresem zamieszkania, numer dowodu osobistego (zwłaszcza w połączeniu z imieniem i nazwiskiem), kod DNA, odciski palców, wzór siatkówki oka itp.

  Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

  Jak widać, wraz z rozwojem technologii i dostępności do jej zdobyczy katalog danych się powiększa, trudno też wyliczyć dokładny katalog informacji, które noszą znamiona danych osobowych, w związku z czym podlegają szczególnej ochronie.

  Czy bowiem numer tablicy rejestracyjnej pojazdu jest daną osobową? Wszak w CEPiKu (gdyby działał poprawnie) wpisując go można zidentyfikować właściciela. I co w takim razie z nagrywaniem filmów przez kamery zamontowane w samochodzie lub na kaskach motocyklistów lub rowerzystów? Na takie pytania i wątpliwości starają się odpowiadać osoby prowadzące warsztaty, czy szkolenia.

  Dane osobowe bowiem podlegają prawnej ochronie, za ich ujawnienie grożą wysokie kary, natomiast samo stwierdzenie które informacje ochronie podlegają często wydaje się być czysto intuicyjne. Dlatego też warto zainwestować w dobrej jakości szkolenie, by zminimalizować ryzyko wycieku danych i nałożenia wysokich grzywien.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Wiemy, że doradztwo i szkolenia dla zakładów produkcyjnych powinny rozwiązywać konkretne problemy. Ich skuteczność powinna być widoczna bezpośrednio po szkoleniu.

  Z naszego doświadczenia dziś zakłady produkcyjne stają przed następującymi wyzwaniami:
  • Utrzymanie pracowników  / zwiększenie zatrudnienia / przeciwdziałanie rotacji pracowników – zarówno operatorów, specjalistów jak również brygadzistów, mistrzów i liderów.
  • Przestrzeganie zasad BHP – pomimo tego, że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych przekłada się bezpośrednio na zdrowie, a czasem nawet życie pracowników BHP nie zawsze jest przestrzegane w stopniu oczekiwanym.
  • Nowe pokolenie pracowników – pokolenie Y pracuje już nie tylko w korporacjach dużych miast, ale również w zakładach produkcyjnych. Y-greki potrzebują innego sposobu zarządzania. Tradycyjny, „szorstki” styl kierowniczy nie spełnia oczekiwań młodych, a ci przywiązują się do miejsca pracy w mniejszym stopniu niż ich poprzednicy.
  • Lean management – zawsze lub prawie zawsze tkwią rezerwy w optymalizacji procesu produkcji, zamówień, magazynowania.

  Dla tych konkretnych wyzwań i problemów zakładów produkcyjnych przygotowaliśmy rozwiązania szkoleniowe i doradcze. Zapraszamy do przyjrzenia się naszym propozycjom szkoleń dla zakładów produkcyjnych.

  Naszymi szkoleniami obejmujemy wszystkie szczeble w zakładu produkcyjnego: od dyrektora produkcji przez kierowników zmiany, mistrzów, brygadzistów, liderów po operatorów. Sprawdź nasze szkolenia dla brygadzistów.

  Zobacz również nasze szkolenia menadżerskie i szkolenia sprzedażowe. Zapraszamy

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.