Uprawnienia i ochrona członków związków zawodowych
Z początkiem 2019 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona wiele zmian w zakresie funkcjonowania związków zawodowych. Ciekawymi zmianami są zagadnienia dotyczące uprawnień i ochrony członków związków zawodowych.
Istotną zmianą wynikającą z nowelizacji ustawy jest kwestia uprawnień członków. A zatem wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową, w tym na podstawie umów cywilnoprawnych mają prawo do zwolnienia od pracy zawodowej na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności poza miejscem pracy.
Warunkiem uzyskania zwolnienia jest fakt, że czynność nie mogła być wykonana w czasie wolnym od pracy. W takim przypadku osoby te zachowają prawo do wynagrodzenia. Pracodawca i związek zawodowy mogą określić w układzie zbiorowym pracy limity czasu zwolnienia od pracy zawodowej na wspomniany wyżej cel.
Ustawa o związkach zawodowych po zmianach gwarantuje, także mechanizmy ochronne na wypadek nierównego traktowania innych niż pracownicy członków związku z powodu ich przynależności związkowej.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Ustawą wprowadzono zakaz nierównego traktowania wszystkich osób. Regulacja ta dotyczy także emerytów, rencistów, osób bezrobotnych, wolontariuszy, stażystów i innych osób, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia.
Jako naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu z powodu przynależności do związku zawodowego lub wykonywania funkcji związkowej uważa się takie różnicowanie, którego skutkiem jest w szczególności:
- odmowa w kwestii nawiązania lub rozwiązania stosunku prawnego,
- ustalenie niekorzystnego wynagrodzenia za pracę zarobkową lub innych warunków zatrudnienia;
- nie uwzględnienie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą zarobkową,
- pominięcie podczas typowania do szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe.
Podmioty wskazane powyżej, jeżeli stały się ofiarami dyskryminacji ze względu na status związkowy, mają prawo do odszkodowania w wysokości określonej ustawą.
Ponadto nowelizacja gwarantuje wszystkim osobom wykonującym pracę zarobkową szczególną ochrony przed rozwiązaniem umowy.