Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych

19 listopada 2018 roku prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą przez parlament ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). PPK jest programem dodatkowego oszczędzania pieniędzy na swoją emeryturę. Przeznaczony jest dla około 11, 5 mln osób zatrudnionych.

zdjęcie - (the_title())


Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych

19 listopada 2018 roku prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą przez parlament ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). PPK jest programem dodatkowego oszczędzania pieniędzy na swoją emeryturę. Przeznaczony jest dla około 11, 5 mln osób zatrudnionych.

Forma zatrudnienia jest nieistotna, o ile osoby te opłacają składki ZUS. Udział w PPK jest dobrowolny, co oznacza, że w każdym momencie można z niego zrezygnować.

Program ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków, umożliwia bowiem gromadzenie oszczędności, które wypłacone zostaną po przejściu danej osoby na emeryturę (a konkretnie po ukończeniu przez nią 60 roku życia).

Pierwsze osoby z programu skorzystać będą mogły już w bieżącym roku, będzie on wprowadzany stopniowo do roku 2019.

Jaka składka do PPK?

Podstawowa wpłata na konto PPK będzie wynosić 2% od wynagrodzenie, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu oraz 1, 5% od wynagrodzenia, stanowiącego tą podstawę od jego pracodawcy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Jeśli uzyskiwane z różnych źródeł wynagrodzenie konkretnego uczestnika programu będzie równe bądź niższe niż 120% minimalnego wynagrodzenia w danym roku, będzie on mógł dokonywać wpłaty podstawowej niższej niż 2%, jednak nie mniejszej niż 0, 5%.

Poza wpłatą podstawową możliwa będzie także wpłata dodatkowa. Pracownik łącznie zadeklarować może chęć odkładania 4% wynagrodzenia (2% wpłaty podstawowej + 2% wpłaty dodatkowej), pracodawca dodawać będzie do tego co najmniej 1, 5%, jednak nie więcej niż 4%.

Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozić mu będzie grzywna wynosząca od 1000 do 1 000 000zł. Kontrole dokonywane będą przez Państwową Inspekcję Pracy.

Od kiedy PPK?

Ustawa w życie weszła 1 stycznia 2019, jednak pracodawcy mają czas na przygotowanie się do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.

1 lipca do programu dołączyć mają najwięksi pracodawcy (czyli tacy zatrudniający ponad 250 pracowników). Kolejne etapy to 1 stycznia 2020 (firmy zatrudniające od 50-249 osób), 1 lipca 2020 (20-49 osób) i 1 stycznia 2021 (pozostali, >20).

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.