Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych
19 listopada 2018 roku prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą przez parlament ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). PPK jest programem dodatkowego oszczędzania pieniędzy na swoją emeryturę. Przeznaczony jest dla około 11, 5 mln osób zatrudnionych.
Forma zatrudnienia jest nieistotna, o ile osoby te opłacają składki ZUS. Udział w PPK jest dobrowolny, co oznacza, że w każdym momencie można z niego zrezygnować.
Program ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków, umożliwia bowiem gromadzenie oszczędności, które wypłacone zostaną po przejściu danej osoby na emeryturę (a konkretnie po ukończeniu przez nią 60 roku życia).
Pierwsze osoby z programu skorzystać będą mogły już w bieżącym roku, będzie on wprowadzany stopniowo do roku 2019.
Jaka składka do PPK?
Podstawowa wpłata na konto PPK będzie wynosić 2% od wynagrodzenie, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu oraz 1, 5% od wynagrodzenia, stanowiącego tą podstawę od jego pracodawcy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Jeśli uzyskiwane z różnych źródeł wynagrodzenie konkretnego uczestnika programu będzie równe bądź niższe niż 120% minimalnego wynagrodzenia w danym roku, będzie on mógł dokonywać wpłaty podstawowej niższej niż 2%, jednak nie mniejszej niż 0, 5%.
Poza wpłatą podstawową możliwa będzie także wpłata dodatkowa. Pracownik łącznie zadeklarować może chęć odkładania 4% wynagrodzenia (2% wpłaty podstawowej + 2% wpłaty dodatkowej), pracodawca dodawać będzie do tego co najmniej 1, 5%, jednak nie więcej niż 4%.
Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozić mu będzie grzywna wynosząca od 1000 do 1 000 000zł. Kontrole dokonywane będą przez Państwową Inspekcję Pracy.
Od kiedy PPK?
Ustawa w życie weszła 1 stycznia 2019, jednak pracodawcy mają czas na przygotowanie się do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.
1 lipca do programu dołączyć mają najwięksi pracodawcy (czyli tacy zatrudniający ponad 250 pracowników). Kolejne etapy to 1 stycznia 2020 (firmy zatrudniające od 50-249 osób), 1 lipca 2020 (20-49 osób) i 1 stycznia 2021 (pozostali, >20).