W praktyce zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że nowo zatrudniony pracownik pozostaje poinformowany o tym, który dzień miesiąca jest dniem wypłaty w danej firmie. Wynagrodzenie za wykonywaną pracę stanowi bardzo istotny element nie tylko w przypadku zawierania wiążących obie strony umów o pracę. Prawo pracy wynagrodzenie chroni takie aspekty jak to, że:
- pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia ani w żaden legalny sposób przenieść go na inną osobę
- pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia przynajmniej raz w miesiącu w dniu, jaki został ustalony do tego celu przy zawieraniu umowy z pracownikiem
- pracodawca w uzasadnionych Kodeksem Pracy sytuacjach ma prawo do potrącenia pewnej części wynagrodzenia pracownika.
Wynagrodzenie jakie pracownik otrzymuje danego miesiąca wypłacane jest z tak zwanego dołu. Oznacza to że gdy tylko zostanie ustalona jego pełna wysokość, pracodawca zobowiązany jest do jego wypłaty nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Przesunięcie wynagrodzeń o dekadę odnosi się przede wszystkim wynagrodzeń, których wielkość nie jest ustalona odgórnie, a zależy przede wszystkim od wydajności albo ilości przepracowanych przez danego pracownika godzin.
Natomiast w przypadku stałego i niezmiennego pod wpływem jakichkolwiek czynników poziomu wynagrodzenia, jego wypłata bez jakiejkolwiek zwłoki powinna odbyć się w odgórnie, dużo wcześniej ustalonym terminie. Kodeks Pracy wyraźnie mówi, że jeżeli na dzień wypłaty przypada dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas wypłata wynagrodzenia dla pracownika zrealizowana zostać powinna dniu poprzedzającym ten dzień.
Warto jednak wiedzieć, że kodeks reguluje tylko te wypłaty, które wypłacane są raz w miesiącu. Co oczywiście nie oznacza, że pracodawca pracownikom nie może płacić częściej. W takim jednak wypadku odbywa się to po części w oparciu o aktualne prawo, a po części o wewnętrzne regulacje firmy.