Termin i forma wypłaty wynagrodzenia za pracę dla pracownika

Dostęp do należnego za wykonaną pracę wynagrodzenia pracownik otrzymuje w wybranym przez daną firmę dniu.

zdjęcie - (the_title())

  W praktyce zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że nowo zatrudniony pracownik pozostaje poinformowany o tym, który dzień miesiąca jest dniem wypłaty w danej firmie. Wynagrodzenie za wykonywaną pracę stanowi bardzo istotny element nie tylko w przypadku zawierania wiążących obie strony umów o pracę. Prawo pracy wynagrodzenie chroni takie aspekty jak to, że:

  • pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia ani w żaden legalny sposób przenieść go na inną osobę
  • pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia przynajmniej raz w miesiącu w dniu, jaki został ustalony do tego celu przy zawieraniu umowy z pracownikiem
  • pracodawca w uzasadnionych Kodeksem Pracy sytuacjach ma prawo do potrącenia pewnej części wynagrodzenia pracownika.

  Wynagrodzenie jakie pracownik otrzymuje danego miesiąca wypłacane jest z tak zwanego dołu. Oznacza to że gdy tylko zostanie ustalona jego pełna wysokość, pracodawca zobowiązany jest do jego wypłaty nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

  Przesunięcie wynagrodzeń o dekadę odnosi się przede wszystkim wynagrodzeń, których wielkość nie jest ustalona odgórnie, a zależy przede wszystkim od wydajności albo ilości przepracowanych przez danego pracownika godzin.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
  Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia online

  Natomiast w przypadku stałego i niezmiennego pod wpływem jakichkolwiek czynników poziomu wynagrodzenia, jego wypłata bez jakiejkolwiek zwłoki powinna odbyć się w odgórnie, dużo wcześniej ustalonym terminie. Kodeks Pracy wyraźnie mówi, że jeżeli na dzień wypłaty przypada dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas wypłata wynagrodzenia dla pracownika zrealizowana zostać powinna dniu poprzedzającym ten dzień.

  Warto jednak wiedzieć, że kodeks reguluje tylko te wypłaty, które wypłacane są raz w miesiącu. Co oczywiście nie oznacza, że pracodawca pracownikom nie może płacić częściej. W takim jednak wypadku odbywa się to po części w oparciu o aktualne prawo, a po części o wewnętrzne regulacje firmy.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.