Termin i forma wypłaty wynagrodzenia za pracę dla pracownika

Dostęp do należnego za wykonaną pracę wynagrodzenia pracownik otrzymuje w wybranym przez daną firmę dniu.

zdjęcie - Termin i forma wypłaty wynagrodzenia za pracę dla pracownika

W praktyce zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że nowo zatrudniony pracownik pozostaje poinformowany o tym, który dzień miesiąca jest dniem wypłaty w danej firmie. Wynagrodzenie za wykonywaną pracę stanowi bardzo istotny element nie tylko w przypadku zawierania wiążących obie strony umów o pracę. Prawo pracy wynagrodzenie chroni takie aspekty jak to, że:

  • pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia ani w żaden legalny sposób przenieść go na inną osobę
  • pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia przynajmniej raz w miesiącu w dniu, jaki został ustalony do tego celu przy zawieraniu umowy z pracownikiem
  • pracodawca w uzasadnionych Kodeksem Pracy sytuacjach ma prawo do potrącenia pewnej części wynagrodzenia pracownika.

Wynagrodzenie jakie pracownik otrzymuje danego miesiąca wypłacane jest z tak zwanego dołu. Oznacza to że gdy tylko zostanie ustalona jego pełna wysokość, pracodawca zobowiązany jest do jego wypłaty nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Przesunięcie wynagrodzeń o dekadę odnosi się przede wszystkim wynagrodzeń, których wielkość nie jest ustalona odgórnie, a zależy przede wszystkim od wydajności albo ilości przepracowanych przez danego pracownika godzin.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia online

Natomiast w przypadku stałego i niezmiennego pod wpływem jakichkolwiek czynników poziomu wynagrodzenia, jego wypłata bez jakiejkolwiek zwłoki powinna odbyć się w odgórnie, dużo wcześniej ustalonym terminie. Kodeks Pracy wyraźnie mówi, że jeżeli na dzień wypłaty przypada dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas wypłata wynagrodzenia dla pracownika zrealizowana zostać powinna dniu poprzedzającym ten dzień.

Warto jednak wiedzieć, że kodeks reguluje tylko te wypłaty, które wypłacane są raz w miesiącu. Co oczywiście nie oznacza, że pracodawca pracownikom nie może płacić częściej. W takim jednak wypadku odbywa się to po części w oparciu o aktualne prawo, a po części o wewnętrzne regulacje firmy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.