Związki zawodowe – ustawa

1 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany w Ustawie o Związkach Zawodowych, obowiązującej w Polsce od roku 1991. Zanim do nich przejdziemy, warto wyjaśnić, czy w ogóle jest związek zawodowy.

zdjęcie - (the_title())


Związki zawodowe - ustawa

1 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany w Ustawie o Związkach Zawodowych, obowiązującej w Polsce od roku 1991. Zanim do nich przejdziemy, warto wyjaśnić, czy w ogóle jest związek zawodowy.

Związek zawodowy – czyli co?

Pod pojęciem związku zawodowego znajduje się masowa organizacja społeczna zrzeszająca ludzi pracy na zasadzie dobrowolności. Jej głównym celem jest ochrona interesów osób zatrudnionych na danym stanowisku, w danym przedsiębiorstwie, w konkretnej gałęzi przemysłu itd.

Związki zawodowe mogą też prowadzić dodatkową działalność – kulturalną, edukacyjną, samopomocową itd.

Ustawa o związkach zawodowych

W oparciu o obowiązującą w Polce ustawę związek zawodowy jest osoba prawną. Powstaje na mocy specjalnej uchwały o założeniu, która podjęta musi być na tak zwanym zgromadzeniu założycielskim, w skład którego wejdzie co najmniej 10 osób.

Na kolejnym zgromadzeniu uchwalony zostaje statut a także wybierany jest skład liczącego od 3 do 10 osób komitetu założycielskiego.

Obowiązkiem każdego związku zawodowego jest rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Podstawowym prawem związków zawodowych na każdym szczeblu jest uczestnictwo w sporach zbiorowych i zawieranie układów zbiorowych pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Zmiany, jakie weszły w życie z początkiem nowego roku związane są z kilkoma elementami ustawy.

Najistotniejszym z nich, przede wszystkim z perspektywy pracowników jest zapis, według którego do związków wstąpić mogą wszystkie osoby, które pracują i pobierają wynagrodzenie za pracę, bez względu na to, jaka jest podstawa ich zatrudnienia.

Do tej pory były to wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, obecnie możliwość tę maja także osoby pracujące w oparciu o umowy cywilnoprawne, czyli na przykład umowę o dzieło albo umowę – zlecenie.

Osobom tym przysługiwać będzie także prawo do zakładania związków zawodowych oraz wszczynania sporów.

Innym istotnym elementem będzie zwiększenie progów reprezentatywności, które wyniosą 8% dla organizacji będących częścią Rady Dialogu Społecznego oraz 15% dla pozostałych organizacji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.