Związki zawodowe - ustawa
1 stycznia 2019 roku weszły w życie zmiany w Ustawie o Związkach Zawodowych, obowiązującej w Polsce od roku 1991. Zanim do nich przejdziemy, warto wyjaśnić, czy w ogóle jest związek zawodowy.
Związek zawodowy – czyli co?
Pod pojęciem związku zawodowego znajduje się masowa organizacja społeczna zrzeszająca ludzi pracy na zasadzie dobrowolności. Jej głównym celem jest ochrona interesów osób zatrudnionych na danym stanowisku, w danym przedsiębiorstwie, w konkretnej gałęzi przemysłu itd.
Związki zawodowe mogą też prowadzić dodatkową działalność – kulturalną, edukacyjną, samopomocową itd.
Ustawa o związkach zawodowych
W oparciu o obowiązującą w Polce ustawę związek zawodowy jest osoba prawną. Powstaje na mocy specjalnej uchwały o założeniu, która podjęta musi być na tak zwanym zgromadzeniu założycielskim, w skład którego wejdzie co najmniej 10 osób.
Na kolejnym zgromadzeniu uchwalony zostaje statut a także wybierany jest skład liczącego od 3 do 10 osób komitetu założycielskiego.
Obowiązkiem każdego związku zawodowego jest rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Podstawowym prawem związków zawodowych na każdym szczeblu jest uczestnictwo w sporach zbiorowych i zawieranie układów zbiorowych pracy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Zmiany, jakie weszły w życie z początkiem nowego roku związane są z kilkoma elementami ustawy.
Najistotniejszym z nich, przede wszystkim z perspektywy pracowników jest zapis, według którego do związków wstąpić mogą wszystkie osoby, które pracują i pobierają wynagrodzenie za pracę, bez względu na to, jaka jest podstawa ich zatrudnienia.
Do tej pory były to wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, obecnie możliwość tę maja także osoby pracujące w oparciu o umowy cywilnoprawne, czyli na przykład umowę o dzieło albo umowę – zlecenie.
Osobom tym przysługiwać będzie także prawo do zakładania związków zawodowych oraz wszczynania sporów.
Innym istotnym elementem będzie zwiększenie progów reprezentatywności, które wyniosą 8% dla organizacji będących częścią Rady Dialogu Społecznego oraz 15% dla pozostałych organizacji.