Zarządzanie zespołem wirtualnym nie należy do najłatwiejszych zadań. Choć taki zespół bez wątpienia posiada wiele zalet, to zdecydowanie efektywne zarządzanie nim, nadzorowanie i komunikacja należą do największych minusów, które mogą stać się nawet zagrożeniem dla powodzenia całej współpracy.
Bez wątpienia zespół projektowy posiada ogromną liczbę zalet. Należą do nich przede wszystkim możliwość korzystania z wiedzy, umiejętności, doświadczenia i kreatywności wielu różnych osób, najlepszych specjalistów w danej dziedzinie, którzy mogą mieszkać i przebywać w bardzo oddalonych od siebie miejscach.
Nie ma konieczności ograniczania się pracowników w jednej lokalizacji. Zespól wirtualny pozwala na elastyczne dobieranie członków zespołu. Można czerpać zasobów personalnych całego przedsiębiorstwa, organizacji, a nawet wykorzystywać specjalistów nie zrzeszonych w nim. W ten sposób możemy jeszcze skuteczniej i efektywniej realizować zadania.
Wśród metod zarządzania zespołem wirtualnym, warto pamiętać o jasnym definiowaniu celów. W przypadku projektu, który wymaga koordynacji wielu pracowników, współpracy i zaangażowania przez dłuższy okres czasu i ich zarządzania, warto zdecydować się na choć jedno spotkanie osobiście całego zespołu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma – firma szkoleniowa roku.
Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.
Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie
Podczas takiego spotkania, warto zaprezentować jasno główny cel projektu, wyjaśnić dlaczego jest on ważny i jak bardzo. Należy także omówić cele poszczególne, wyznaczyć osoby odpowiedzialne za poszczególne działania, jak również ustalić ramy czasowe.
W przypadku zespołu wirtualnego, niezwykle ważna jest dobra komunikacja. Na szczęście, technologia dzisiejszych czasów pozwala nie tylko na komunikacje poprzez wiadomości e-mail czy rozmowy telefoniczne, ale również na udostępnianie sobie ekranu komputera nawet w przypadku ogromnych odległości, tele i wideokonferencje, czy też różnego rodzaju programów i narzędzi udostępnianych przez przeglądarki internetowe.
Warto także pamiętać, że do efektywnego zarządzania zespołem wirtualnym konieczna jest codzienna komunikacja, regularne sprawdzanie efektów pracy, jak również motywowanie wszystkich członków zespołu.