Metody zarządzania zespołem wirtualnym

Zarządzanie zespołem wirtualnym nie należy do najłatwiejszych zadań. Choć taki zespół bez wątpienia posiada wiele zalet, to zdecydowanie efektywne zarządzanie nim, nadzorowanie i komunikacja należą do największych minusów, które mogą stać się nawet zagrożeniem dla powodzenia całej współpracy.
   
  Zarządzanie zespołem wirtualnym nie należy do najłatwiejszych zadań. Choć taki zespół bez wątpienia posiada wiele zalet, to zdecydowanie efektywne zarządzanie nim, nadzorowanie i komunikacja należą do największych minusów, które mogą stać się nawet zagrożeniem dla powodzenia całej współpracy.
   
  Bez wątpienia zespół projektowy posiada ogromną liczbę zalet. Należą do nich przede wszystkim możliwość korzystania z wiedzy, umiejętności, doświadczenia i kreatywności wielu różnych osób, najlepszych specjalistów w danej dziedzinie, którzy mogą mieszkać i przebywać w bardzo oddalonych od siebie miejscach.

  Nie ma konieczności ograniczania się pracowników w jednej lokalizacji. Zespól wirtualny pozwala na elastyczne dobieranie członków zespołu. Można czerpać zasobów personalnych całego przedsiębiorstwa, organizacji, a nawet wykorzystywać specjalistów nie zrzeszonych w nim. W ten sposób możemy jeszcze skuteczniej i efektywniej realizować zadania.
   
  Wśród metod zarządzania zespołem wirtualnym, warto pamiętać o jasnym definiowaniu celów. W przypadku projektu, który wymaga koordynacji wielu pracowników, współpracy i zaangażowania przez dłuższy okres czasu i ich zarządzania, warto zdecydować się na choć jedno spotkanie osobiście całego zespołu.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Gamma – firma szkoleniowa roku.

  Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.

  Zapoznaj się z całym działem szkoleń menadżerskich: szkolenie menadżerskie

  Podczas takiego spotkania, warto zaprezentować jasno główny cel projektu, wyjaśnić dlaczego jest on ważny i jak bardzo. Należy także omówić cele poszczególne, wyznaczyć osoby odpowiedzialne za poszczególne działania, jak również ustalić ramy czasowe.
   
  W przypadku zespołu wirtualnego, niezwykle ważna jest dobra komunikacja. Na szczęście, technologia dzisiejszych czasów pozwala nie tylko na komunikacje poprzez wiadomości e-mail czy rozmowy telefoniczne, ale również na udostępnianie sobie ekranu komputera nawet w przypadku ogromnych odległości, tele i wideokonferencje, czy też różnego rodzaju programów i narzędzi udostępnianych przez przeglądarki internetowe.
   
  Warto także pamiętać, że do efektywnego zarządzania zespołem wirtualnym konieczna jest codzienna komunikacja, regularne sprawdzanie efektów pracy, jak również motywowanie wszystkich członków zespołu.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.