Zarządzanie zespołem rozproszonym
Zarządzanie zespołem rozproszonym jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż tradycyjne kierowanie zespołem. Trudność polega przede wszystkim na tym, że trzeba skoordynować pracę wielu osób, z którymi nie ma się bezpośredniego kontaktu, a także rozdzielić zadania i obowiązki pomiędzy członków zespołu, nawet kiedy oni sami nie mają ze sobą kontaktu. W takim przypadku realizacja zadań i celów jest znacznie trudniejsza. Jak więc kierować zespołem rozproszonym?
Choć zespół rozproszony wydaje się mieć wiele zalet, to posiada również wady. Do zalet z pewnością możemy zaliczyć fakt, iż pozwala on na rekrutację specjalistów w ramach całej organizacji, a także po za nią, bez względu na miejsce zamieszkania itd. Likwiduje tym samym konieczność korzystania z wiedzy i umiejętności osób zatrudnionych w jednym biurze.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy na zarządzanie projektami szkolenie. Na szkoleniu dowiesz się m. in.: jak opracować plan projektu? Jak zarządzić czasem i jakością w projekcie? Jak zadbać o przepływ informacji? Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu projektami?
Powiązane z tym tematem: szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym, szkolenia po angielsku, szkolenia miękkie Warszawa.
W przypadku, kiedy pojawiają się zadania i projekty, można bardzo elastycznie dobrać zespół do ich realizacji, kierując się przede wszystkim wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem poszczególnych osób, nie ograniczając się wyłącznie do osób z biura terenowego. Do wad tego rodzaju zespołów bez wątpienia należą trudności, jakie stwarza zarządzanie, komunikacja, synchronizacja, rozliczanie i motywowanie poszczególnych osób w zespole, aby cały zespół funkcjonował bez zarzutów.
Zarządzając zespołem rozproszonym trzeba przede wszystkim jasno określać cele, informować członków zespołu, do czego dążymy i dlaczego jest to takie ważne. Ponadto, warto określić czas wykonania całego projektu, jak i poszczególnych zadań, a także wskazać odpowiedzialne osoby za poszczególne zadania.
W niektórych przypadkach warto również zorganizować choć jedno spotkanie całego zespołu i wspólne omówienie priorytetów.
Aby zmniejszyć barierę komunikacyjną, warto wykorzystywać wszelkie dostępne technologie na naszym rynku. Wideo i telekonferencje to doskonały sposób, aby regularnie być w kontakcie z zespołem. Podczas zarządzania zespołem rozproszonym należy również pamiętać, jak ważna jest motywacja. Tylko odpowiednio motywując zespół możemy mieć pewność, że każdy dopełni swoich obowiązków.
Przy czym standardowe kanały komunikacyjne takie jak e-mail, SMS, czy telefon mogą się okazać niewystarczające. Lepszym pomysłem będzie chociażby stała wideokonferencja.
Zarządzanie zespołem rozporoszonym, jak już wspomniano w niniejszym tekście, rodzi szereg różnego rodzaju problemów i trudności. Jedna z nich została już wymieniona – komunikacji. Jest to problem, który występuje zawsze i poniekąd z niego mogą wynikać też inne przeszkody, jakie pojawią się na drodze pracy takiego zespołu.
Dzięki szkoleniu poświęconemu zarządzaniu zespołem rozproszonym wszyscy uczestnicy biorący w nim udział dowiedzą się w jaki sposób zaprojektować system komunikacji zespołu rozproszonego i wirtualnego, aby osiągnąć wysoką efektywność prowadzonych działań.
Ponadto, poznają techniki skutecznego zarządzania zespołami tego rodzaju. W końcu, zdobędą umiejętności efektywnej komunikacji celów i wyznaczania priorytetów i delegowania zadań pracownikom rozproszonym oraz zdobędą umiejętność szybkiego udzielania informacji zwrotnych.
Oczywiście kontakt utrzymujemy przy pomocy rozwiązań technologicznych, jednakże należy pamiętać o szeregu zasad, które są kluczowe dla prawidłowego działania takich rozwiązań.
Jeśli zaś mowa o komunikacji, nigdy nie możemy poprzestać na komunikacji mailowej. Obecnie video-rozmowy są bardzo dobrym rozwiązaniem, budzącym większe zaufanie niż słowo pisane.
Agile – zwinne zarządzanie projektami dla HR
Zwinne podejście do pracy w obecnych czasach VUCA (niepewności, niejednoznaczności, złożoności) święci triumfy. Pozwala szybko reagować na zmiany i wypracowywać najbardziej efektywny sposób osiągania efektów…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej