Zarządzanie zespołem rozproszonym

Zarządzanie zespołem rozproszonym jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż tradycyjne kierowanie zespołem. Trudność polega przede wszystkim na tym, że trzeba skoordynować pracę wielu osób, z którymi nie ma się bezpośredniego kontaktu, a także rozdzielić zadania i obowiązki pomiędzy członków zespołu, nawet kiedy oni sami nie mają ze sobą kontaktu. W takim przypadku realizacja zadań i celów jest znacznie trudniejsza. Jak więc kierować zespołem rozproszonym?

    Zarządzanie zespołem rozproszonym jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż tradycyjne kierowanie zespołem. Trudność polega przede wszystkim na tym, że trzeba skoordynować pracę wielu osób, z którymi nie ma się bezpośredniego kontaktu, a także rozdzielić zadania i obowiązki pomiędzy członków zespołu, nawet kiedy oni sami nie mają ze sobą kontaktu. W takim przypadku realizacja zadań i celów jest znacznie trudniejsza. Jak więc kierować zespołem rozproszonym?

    Choć zespół rozproszony wydaje się mieć wiele zalet, to posiada również wady. Do zalet z pewnością możemy zaliczyć fakt, iż pozwala on na rekrutację specjalistów w ramach całej organizacji, a także po za nią, bez względu na miejsce zamieszkania itd. Likwiduje tym samym konieczność korzystania z wiedzy i umiejętności osób zatrudnionych w jednym biurze.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zapraszamy na zarządzanie projektami szkolenie. Na szkoleniu dowiesz się m. in.: jak opracować plan projektu? Jak zarządzić czasem i jakością w projekcie? Jak zadbać o przepływ informacji? Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu projektami?

    Powiązane z tym tematem: szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym, szkolenia po angielsku, szkolenia miękkie Warszawa.

    W przypadku, kiedy pojawiają się zadania i projekty, można bardzo elastycznie dobrać zespół do ich realizacji, kierując się przede wszystkim wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem poszczególnych osób, nie ograniczając się wyłącznie do osób z biura terenowego. Do wad tego rodzaju zespołów bez wątpienia należą trudności, jakie stwarza zarządzanie, komunikacja, synchronizacja, rozliczanie i motywowanie poszczególnych osób w zespole, aby cały zespół funkcjonował bez zarzutów.

    Zarządzając zespołem rozproszonym trzeba przede wszystkim jasno określać cele, informować członków zespołu, do czego dążymy i dlaczego jest to takie ważne. Ponadto, warto określić czas wykonania całego projektu, jak i poszczególnych zadań, a także wskazać odpowiedzialne osoby za poszczególne zadania.

    W niektórych przypadkach warto również zorganizować choć jedno spotkanie całego zespołu i wspólne omówienie priorytetów.

    Aby zmniejszyć barierę komunikacyjną, warto wykorzystywać wszelkie dostępne technologie na naszym rynku. Wideo i telekonferencje to doskonały sposób, aby regularnie być w kontakcie z zespołem. Podczas zarządzania zespołem rozproszonym należy również pamiętać, jak ważna jest motywacja. Tylko odpowiednio motywując zespół możemy mieć pewność, że każdy dopełni swoich obowiązków.

     
    Zbudowanie wirtualnego, rozproszonego zespołu, w dodatku pracującego w sposób skoordynowany i efektywny nie jest sprawą łatwą i wielu managerów ma z nią bardzo poważne problemy. W tym konkretnym przypadku czynnikiem kluczowym dla odniesienia pełnego sukcesu jest przede wszystkim zapewnienie sprawnej i skutecznej komunikacji między poszczególnymi członkami zespołu.

    Przy czym standardowe kanały komunikacyjne takie jak e-mail, SMS, czy telefon mogą się okazać niewystarczające. Lepszym pomysłem będzie chociażby stała wideokonferencja.

    Zarządzanie zespołem rozporoszonym, jak już wspomniano w niniejszym tekście, rodzi szereg różnego rodzaju problemów i trudności. Jedna z nich została już wymieniona – komunikacji. Jest to problem, który występuje zawsze i poniekąd z niego mogą wynikać też inne przeszkody, jakie pojawią się na drodze pracy takiego zespołu.

    W zespołach rozproszonych i wirtualnych, częściej niż w ich klasycznych odpowiednikach dochodzi do niezrozumienia, trudniejsze są nadzór i kontrola nad poczynaniami pracowników, problemy stwarza też skuteczne wyznaczanie im celów i zada do realizowania.
     
    Z tego też powodu odpowiednie i właściwe zorganizowanie i sterowanie procesem komunikacji na linii manager-pracownik, jak również na linii pracownik-pracownik pomaga kierownictwu skutecznie motywować, wyznaczać cele i zadania, nadzorować i kontrolować, a w końcu wzmacniać zaangażowanie pracowników oraz zwiększać ich potencjał zadaniowy niezależnie od tego w jakim miejscu wykonują swoją pracę.

    Dzięki szkoleniu poświęconemu zarządzaniu zespołem rozproszonym wszyscy uczestnicy biorący w nim udział dowiedzą się w jaki sposób zaprojektować system komunikacji zespołu rozproszonego i wirtualnego, aby osiągnąć wysoką efektywność prowadzonych działań.

    Ponadto, poznają techniki skutecznego zarządzania zespołami tego rodzaju. W końcu, zdobędą umiejętności efektywnej komunikacji celów i wyznaczania priorytetów i delegowania zadań pracownikom rozproszonym oraz zdobędą umiejętność szybkiego udzielania informacji zwrotnych.

     
    Zespół pracowników, to główny element wpływający na pracę całego przedsiębiorstwa. Pierwotnie składał się on z grupy osób, znajdujących się w jednym miejscu, Ten rodzaj pracy ma z zadanie usprawnienie współpracy między poszczególnymi osobami, jak i ułatwienie działań związanych z zarządzaniem przez menadżerów, bądź szefów. Taki system przez wiele lat funkcjonował bardzo sprawnie, dając przyzwoite, a wręcz zadowalające wyniki dla przedsiębiorstwa.
     
    Niemniej jednak wraz z rozwojem technologii, jak i postępu całego świata, firmy także musiały się zmienić, by nadążyć za tym tempem, jak i nowymi trendami. Tym samym można dostrzec potrzebę jaka się wyklarowała, a mianowicie pozyskanie lepszych i bardziej uzdolnionych pracowników. Pojawił się jednak pewien problem, gdyż nawet jeśli znaleźliśmy taki pracowników, to w wielu przypadkach znajdowali się oni poza obszarem naszej firmy, a często nawet w innych krajach.

    Dopiero nowoczesne technologie, zapewniły możliwość kontaktu z nimi, jak i stworzenie formy pracy, jaką jest praca zdalna. Takie działania są bardzo popularne i przynoszą szereg korzyści, jednakże ciągną także za sobą dodatkowe problemy, a w szczególności te związane z zarządzaniem. Pojawia się więc pytanie, jak zarządzać zespołem rozproszonym?

    Oczywiście kontakt utrzymujemy przy pomocy rozwiązań technologicznych, jednakże należy pamiętać o szeregu zasad, które są kluczowe dla prawidłowego działania takich rozwiązań.

     
    Mowa tutaj o jednym przedstawieniu celów do jakich dążymy, oraz określeniu kluczowych ról poszczególnych członków zespołu. Warto dodatkowo cele główne rozbić na mniejsze cele (tzw. milowe) dzięki czemu o wiele łatwiej będzie je osiągnąć. Poszczególne aspekty należy zamknąć w klarowne ramy takie jak czas wykonania, rodzaj uzyskiwanego produktu, czy też kto jest za co odpowiedzialny.

    Jeśli zaś mowa o komunikacji, nigdy nie możemy poprzestać na komunikacji mailowej. Obecnie video-rozmowy są bardzo dobrym rozwiązaniem, budzącym większe zaufanie niż słowo pisane.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma

    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A

    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie

    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video

    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek

    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły

    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    firma szkoleniowa 2025 roku