Jak delegować zadania

Delegowanie zadań, obowiązków i odpowiedzialności za nie to jedne z podstawowych czynności, jakie wykonuje się w każdym przedsiębiorstwie. Pracownikom należy wskazać, jakie zadania powinni realizować, jakie cele osiągać i przyjmować za nie odpowiedzialność. W przypadku wywiązywania się z obowiązków zgodnie z oczekiwaniami, pracownik może liczyć na pełne wynagrodzenie, pochwałę, często również premię uznaniową, czy choćby inne metody motywujące pracownika do jeszcze efektywniejszej pracy. 
   
  Delegowanie zadań, obowiązków i odpowiedzialności za nie to jedne z podstawowych czynności, jakie wykonuje się w każdym przedsiębiorstwie. Pracownikom należy wskazać, jakie zadania powinni realizować, jakie cele osiągać i przyjmować za nie odpowiedzialność.

  W przypadku wywiązywania się z obowiązków zgodnie z oczekiwaniami, pracownik może liczyć na pełne wynagrodzenie, pochwałę, często również premię uznaniową, czy choćby inne metody motywujące pracownika do jeszcze efektywniejszej pracy. Jeśli jednak pracownik nie będzie wywiązywał się ze swoich zadań w należyty sposób, musi liczyć się z konsekwencjami tego. Konsekwencje mogą być bardzo różne, ale nie należą do pozytywnych.
   
  W przedsiębiorstwie bardzo ważnym jest, aby każdy dyrektor, kierownik, manager czy lider grupy doskonale wiedział, jak delegować zadania.

  Najczęściej wykorzystuje się delegowanie swoich zadań pracownikom, gdy osoba zarządzająca ma zbyt wiele obowiązków, aby samodzielnie się z nich wywiązywać, chce rozwijać kompetencje, zdolności i wiedzę pracownika, a także kiedy ma pewność, że pracownik podoła wyznaczonemu zadaniu.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Wybierz nasze szkolenia.

  Dowiesz się m.in. jak budować zespół, jak wzmocnić motywację w sobie i organizacji, jak utrzymać najlepszych pracowników w firmie, jak skutecznie zarządzać projektami wg PMI.

  W takich przypadkach kierownik czy manager może delegować pewne dodatkowe, poboczne zadania, a samemu poświęcić czas tym zadaniom, które są najbardziej kluczowe i bardziej skomplikowane.

  Wszystkie zadania, które mają wysoki stopień ryzyka, są bardzo ważne, trudne, bądź ich skutki są doniosłe, al;e również zadania wyjątkowe, nagłe, wymagające pośpiechu, czy też ściśle poufne nie mogą być delegowane. Takimi zadaniami kierownik czy manager musi zająć się samodzielnie.
   
  Aby jednak mieć na to odpowiednią ilość czasu, może zdecydować się na delegowanie mniej istotnych zadań, tych związanych z codziennym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa czy też zadań dodatkowych swoim podwładnym.

  Dzięki temu kierownik ma szansę wykonać najistotniejsze zadania na czas, odciąża siebie, a pracownikowi pozwala na rozwój, zdobycie nowych umiejętności i kompetencji, a także buduje większą pewność siebie i poczucie własnej wartości u pracownika.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.