5 czynników, które wpływają na motywację pracowników

Malejąca motywacja pracowników do wypełniania swoich obowiązków może stać się problemem każdego przedsiębiorstwa. Z demotywacją o wiele łatwiej jest walczyć, gdy zna się jej źródła – a te mogą być naprawdę różne! W zależności od rodzaju pracy, warunków zatrudnienia oraz prywatnych predyspozycji osobowościowych, różni pracownicy mogą być podatni na różne sytuacje, podczas których maleje ich motywacja do wypełniania obowiązków. Przedstawiamy listę pięciu czynników, które mogą być przyczyną ogólnej demotywacji zespołu.

zdjęcie - 5 czynników, które wpływają na motywację pracowników


Malejąca motywacja pracowników do wypełniania swoich obowiązków może stać się problemem każdego przedsiębiorstwa. Z demotywacją o wiele łatwiej jest walczyć, gdy zna się jej źródła - a te mogą być naprawdę różne! W zależności od rodzaju pracy, warunków zatrudnienia oraz prywatnych predyspozycji osobowościowych, różni pracownicy mogą być podatni na różne sytuacje, podczas których maleje ich motywacja do wypełniania obowiązków. Przedstawiamy listę pięciu czynników, które mogą być przyczyną ogólnej demotywacji zespołu.

1. Płaca i benefity pozapłacowe. To z pewnością najbardziej oczywista część motywacji: w końcu pracujemy po to, żeby żyć i godnie zarabiać. Jednak w przypadku płacy sprawdzają się różne systemy - to, co dla niektórych jest motywatorem do osiągania lepszych wyników, dla innych stanowi źródło demotywacji.

2. Możliwość rozwoju. Większość osób zmieniających pracę wskazuje brak możliwości rozwoju jako jedną z głównych przyczyn zwolnienia. Szczególnie ludzie młodzi chcą cały czas się uczyć, zdobywać nowe kwalifikacje i doświadczenia. Nowe stanowisko nabyte drogą awansu jest jednym z najlepszych motywatorów: nie tylko ze względu na perspektywę lepszych zarobków, ale przede wszystkim z powodu możliwości rozwoju.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń menadżerskich. Dowiedz się jak zarządzać pokoleniem Y, jak być autorytetem dla pracowników, jak delegować i motywować zespół, jak prawidłowo przekazywać swoje doświadczenie, jak zarządzać w oparciu o metodologię MBTI. Zobacz szkolenia: szkolenie zarządzanie zespołem, zarządzanie projektami szkolenie, zarządzanie projektami.

3. Atmosfera w zespole. Toksyczny menedżer, sytuacje mobbingowe i napięte relacje ze współpracownikami to czynniki, które w bardzo dużym stopniu wpływają na motywację do pracy. Warto dbać o ludzi i o stosunki między nimi.

4. Bezpieczeństwo. To jedna z podstawowych potrzeb ludzkich, która w dziś realizowana jest przede wszystkim poprzez pracę zawodową. Wiele osób szczególną uwagę zwraca na rodzaj umowy, świadczenia socjalne czy możliwość wzięcia dodatkowych dni do opieki nad bliskimi. Brak bezpieczeństwa może powodować stres i frustrację, a to z kolei doprowadzić do obniżonej motywacji pracowników.

5. Nadmierna rywalizacja. Z pewnością istnieją ludzie, którzy uwielbiają rywalizację i podczas rankingów i konkursów dają z siebie wszystko. Są też tacy, którzy w trakcie porównywania z innymi stają się nerwowi i zdemotywowani. Musimy pamiętać o tym choćby podczas ustalania sposobu oceny okresowej pracownika.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.