5 zasad wystąpień publicznych, które warto wprowadzić w życie

Jak mówić, by nas słuchano? To z pewnością pytanie, które zadaje sobie każdy początkujący mówca. W końcu każdy z nas był kiedyś świadkiem przemówienia, które być może nie było katastrofą, ale nie wzbudziło w nas żadnych uczuć.

7 czerwca 2018
zdjęcie - 5 zasad wystąpień publicznych, które warto wprowadzić w życie


Jak mówić, by nas słuchano? To z pewnością pytanie, które zadaje sobie każdy początkujący mówca. W końcu każdy z nas był kiedyś świadkiem przemówienia, które być może nie było katastrofą, ale nie wzbudziło w nas żadnych uczuć.

A wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które sprawią, że każde przemówienie publiczne będzie dla nas znacznie prostsze i przyjemniejsze, a dla naszych odbiorców - bardziej interesujące.

Przygotowanie do przemówienia powinno być jak najlepsze. To złota zasada, od której zależy całościowy efekt naszej prezentacji. Warto wykorzystywać plany, schematy i punktowe określenie kwestii, jakie chcemy poruszyć. Jeśli sytuacja tego wymaga, warto zrobić schludną, minimalistyczną prezentację multimedialną, która pomoże w trakcie przemówienia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli występujesz publicznie i chcesz pozbyć się tremy, wywołać pierwsze dobre wrażenie oraz być pewnym siebie podczas mówienia do szerszego grona odbiorców, zapraszamy na szkolenie z wystąpień publicznych z Jackiem Rozenkiem . Zobacz również: wizerunek  w miejscu pracy, sztuka-savoir-vivre.

Ważne jest również zminimalizowanie stresu. Pomoże w tym wypoczęcie bezpośrednio przed przemówieniem, odpowiednie podejście (w końcu nawet gdy coś przekręcimy, prawdopodobnie nikt nie zda sobie z tego sprawy - warto mieć to na uwadze) oraz właściwa dieta i aktywność fizyczna.

Choć z pewnością stresu nie wyeliminujemy całkowicie - szczególnie, jeśli tego typu sytuacja jest dla nas nowością - jednak znacząco możemy ograniczyć negatywne reakcje naszego organizmu.

Ostatnim elementem jest zadbanie o własny wizerunek. W ubraniach powinniśmy nie tylko wyglądać schludnie i elegancko, ale przede wszystkim czuć się w nich dobrze. Jeśli sytuacja nie wymaga od nas w stu procentach biurowego wyglądu, możemy założyć to, w czym czujemy się i wyglądamy dobrze. Nie oszukujmy się - fizyczność wpływa na nasze poczucie pewności siebie i w konsekwencji nasz odbiór w trakcie prezentacji.

Przemówienia publiczne mogą być bardzo stresujące. Jednak odpowiednie nastawienie oraz przygotowanie do nich może sprawić, że wypadniemy dużo lepiej, niż sami się spodziewamy. Ale najważniejszą zasadą udanych przemówień jest to, że naprawdę nie ma się czym stresować: w końcu nasz świat się nie zawali od jednego błędu, a jego wystąpienie nie przekreśli całego odbioru prezentacji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.