Matryca Eisenhowera – metoda, która zwiększy naszą efektywność

Jak zwiększyć efektywność osobistą? To pytanie, które zadaje sobie każdy przedsiębiorca, menedżer, a nawet osoba, która zwyczajnie chce od życia osobistego i zawodowego więcej. Od lat panuje przekonanie, że najwięcej dostają ci, którzy są najbardziej efektywni. Efektywność osobista jest połączeniem różnych elementów zarządzania: czasem, miejscem, procesem i projektem. Kompleksowe połączenie tych części pozwoli na zwiększenie wydajności i osiąganie życiowych sukcesów, jednak bez wątpienia to właśnie zarządzanie czasem jest najważniejszym elementem efektywności.
zdjęcie - (the_title())

 
Czym jest i jak korzystać z matrycy Eisenhowera

Brak czasu i nadmiar obowiązków to zdecydowanie wielki problem dzisiejszych czasów. Nie każdy potrafi odpowiednio radzić sobie z rzeczami, które ma do zrobienia, a przy tym jeszcze znaleźć czas choćby dla rodziny, czy siebie samego. Dla tak potrzebujących osób, doskonałym narzędziem może okazać się więc macierz Eisenhowera.

W obecnych czasach często musimy wybierać pomiędzy własnymi przyjemnościami, obowiązkami, pracą czy kontaktami z bliskimi. Nie łatwo jest podjąć decyzję, ile czasu na co poświęcić. Wydaje nam się, że jesteśmy przytłoczeni obowiązkami i nie potrafimy racjonalnie zarządzać czasem oraz sobą w czasie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.

Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenie pewność siebie w biznesie.

Na szczęście, odpowiednie zarządzanie czasem nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wykorzystać proste narzędzia, aby opanować sztukę zarządzania czasem niemal do perfekcji. Takim narzędziem jest macierz Eisenhowera.

Matryca ta wyglądem przypomina układ współrzędnych. Jednak rzędna i odcięta określają tutaj ważność zadania i to, jak bardzo jest ono pilne. Formę często także zmienia się na kwadrat, wewnątrz podzielony na cztery mniejsze. Nie ważne jest bowiem to, jaką formę przybierze matryca Eisenhowera, ale to, by poprawnie w niej umieścić i odnajdywać zadania i cele, oraz w odpowiedni sposób z niej korzystać.

Kluczem do sukcesu jest tutaj określenie, czy dana czynność jest ważna oraz pilna, czy też ważna, ale nie pilna. Czy jakieś zadanie jest pilne, ale nie ważne, czy może uznać możemy je za tzw. "złodzieja czasu" i określić jako zajęcie nie pilne i nie ważne.

Aby poprawnie rozdzielać te zadania trzeba zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, jaki chcemy cel osiągnąć. Od niego bowiem zależy, czy coś jest ważne i pilne, czy też nie.

Zgodnie z zasadami przyjętymi w matrycy Eisenhowera, każda z czterech ćwiartek odpowiada za inne zadania.

W pierwszej znaleźć powinny się wszystkie te, które są niezbędne do zrealizowania konkretnego celu. Są to sprawy ważne i pilne. Bez nich nasz cel nie będzie mógł zostać osiągnięty.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

Sprawdź nasze szkolenia online:

Zapoznaj się również z: szkolenia menedżerskie i szkolenia rozwój osobisty

W drugiej ćwiartce znajdują się sprawy ważne, ale nie pilne. Tutaj warto umieścić te zadania, które pomogą nam osiągnąć cel, ale nie są tak pilne, by zająć się nimi od razu. Wszystko, co znajduje się w tej ćwiartce może zostać zrealizowane nieco później.

W trzeciej ćwiartce należy umieścić sprawy ważne, ale nie pilne. To wszystko to, co jest ważne by osiągnąć cel, ale nie przyczynia się do jego osiągnięcia bezpośrednio.

Ostatnia ćwiartka to rzeczy, które możemy pominąć. Są to zajęcia nie ważne i nie pilne. Do nich należą wszystkie te czynności, którymi możemy się zająć, jeśli wystarczy nam czasu. Do nich należą kontakty z innymi, czas poświęcony na social media, codzienną rozrywkę i relaks. Ich realizacja nie ma żadnego wpływu na osiągniecie wyznaczonego celu.

Tak też, dla konkretnego celu np. do zrealizowania w danym dniu należy określić zadania, które pozwolą nam zrealizować cel, więc są ważne i pilne, a także te, które przybliżą nas do realizacji, więc są ważne, ale nie zbyt pilne.

Przykład

Jeśli chcemy w ciągu dnia napisać 10 stron referatu, bez wątpienia w pierwszej ćwiartce będziemy musieli umieścić samą czynność pisania, bądź też poszerzanie wiedzy na temat opisywany, czy czerpanie jej z książek czy internetu, bowiem są one pilne dla osiągnięcia celu.

W drugiej, muszą znaleźć się zadania ważne, ale niepilne. Są to zwykle czynności, które możemy rozłożyć w czasie bądź wykonywać regularnie.

Umieścić tutaj możemy więc odpoczynek, przerwę w pisaniu, krótką aktywność ruchową. W ćwiartce, w której znajdować powinny się zadania pilne, ale nie ważne, warto umieścić na przykład codzienne obowiązki.

Spacer z psem, przygotowanie obiadu, zjedzenie posiłków, czy choćby posprzątanie w pokoju. Są to sprawy pilne, ale nie są najważniejsze, by założony cel zrealizować. W ostatniej ćwiartce znajdują się więc sprawy nieważne i niepilne. To takie zajęcia, których możemy się podjąć, gdy wystarczy nam czasu.

Tutaj można umieścić korzystanie z social mediów, oglądanie filmów w telewizji, czy czytanie książek. Bez tych rzeczy z pewnością obejdzie się realizacja naszego celu.

Przy określaniu, jakie zadania powinny trafić do której ćwiartki, warto porządnie przemyśleć, jakie zadania gdzie chcemy zaliczyć. Jeśli okaże się, że mamy zbyt wiele zadań ważnych i pilnych lub ważnych ale nie pilnych, być może nieodpowiednio przygotowaliśmy ten plan i zbyt wiele czynności uznaliśmy za ważne.

Również w ostatniej ćwiartce nie powinniśmy wypisywać zbyt wielu zajęć. Pamiętajmy, że to tylko te czynności, które podejmiemy jeśli wystarczy na nie czasu.

Korzystanie z matrycy Eisenhowera posiada wiele cennych zalet. Bez wątpienia pozwala samodzielnie tak rozplanować czas, aby rzeczywiście udało się zrealizować cel. Jest to też bardzo szybki i łatwy sposób. Wśród wad należy jednak wskazać, że złe przyporządkowanie poszczególnych zadań do danych ćwiartek może spowodować, że poczujemy się przytłoczeni ogromną ilością rzeczy do zrobienia już i natychmiast.

Wadą może być także to, że czasem uważamy, że rozrywka i relaks są nam zupełnie nie potrzebne, jednak dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, relaks również ma olbrzymie znaczenie. Korzystajmy więc mądrze z możliwości, jakie daje nam ta matryca i nie obawiajmy się dochodzić do perfekcji metodą prób i błędów.

Być moze to przybliży nas do doskonałego zarządzania swoim czasem i efektywnego realizowania swoich celów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.