Antymobbing – jak wygląda to w praktyce?

Niestety w dalszym ciągu zbyt często w różnych środkach przekazu usłyszeć można o tym, że dany pracodawca nie zachowuje się wobec pracownika/pracowników tak jak powinien. Śmieje się z nich, ubliża im czy w jakikolwiek inny sposób utrudnia normalne i prawidłowe funkcjonowanie w miejscu pracy. Dodatkowe prace czy ciągłe szykany to w wielu przypadkach bardzo jasny i czytelny sygnał, że właśnie ten pracodawca wobec swojego pracownika/pracowników stosuje mobbing. 

 

Niestety w dalszym ciągu zbyt często w różnych środkach przekazu usłyszeć można o tym, że dany pracodawca nie zachowuje się wobec pracownika/pracowników tak jak powinien. Śmieje się z nich, ubliża im czy w jakikolwiek inny sposób utrudnia normalne i prawidłowe funkcjonowanie w miejscu pracy.

Dodatkowe prace czy ciągłe szykany to w wielu przypadkach bardzo jasny i czytelny sygnał, że właśnie ten pracodawca wobec swojego pracownika/pracowników stosuje mobbing. Warto, aby każdy pracownik wiedział, w jaki sposób wygląda definicja mobbingu.

W zgodzie z obowiązującymi w Polsce przepisami mobbing jest zbiorem działań oraz zachowań skierowanych bezpośrednio lub pośrednio przeciwko danemu pracownikowi bądź pewnej grupie pracowników. Działania te są uporczywe i długotrwałe, a niekiedy dotyczą nawet zastraszania.

W przypadku pracowników wobec których stosowany jest mobbing następuje nie tylko obniżenie poczucia własnej wartości, ale również i efektywności pracy, nawet jeżeli do tej pory wszystkie swoje obowiązki tacy pracownicy wykonywali niemal perfekcyjnie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HR

W ocenie zachowania pracodawcy należy być jedna uważnym, bowiem nie każda forma krytyki ma coś wspólnego z zachowaniami dotyczącymi mobbingu. Jeśli krytykowane jest działanie pracownika, jego niewłaściwie wykonana praca, bez poniżania przy tym jego osoby, to w zasadzie taka sytuacja nie ma nic wspólnego z mobbingiem.

Pracodawca bowiem ma prawo wyrażać, oczywiście w dopuszczalny i akceptowalny sposób swoje niezadowolenie, jeżeli zlecone przez niego zadania nie zostaną wykonane z właściwą starannością.

Każdy pracownik, który uważa, że pracodawca stosuje wobec niego mobbing może zwrócić się o pomoc do stosownej instytucji. Warto jednak wiedzieć, że komisja antymobbingowa każdy z przypadków rozpatruje indywidualnie, zatem może zdarzyć się tak, że nie uzna zachowania pracodawcy za takie, które przekracza wszystkie normy i uznane może być za działania skierowane przeciwko dobru pracownika.

Zdarzają się bowiem tacy, dla których nawet odrobina krytyki traktowana jest jako mobbing, a zapominają o tym, że nie przykładają należytej staranności do wykonywanej przez siebie pracy, przez co zasługują na krytykę ze strony pracodawcy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.