Asertywność w biznesie. Kiedy jest potrzebna?

Asertywność, czyli umiejętność wyrażania swojego zdania i mówienia „nie”, odgrywa ogromną rolę w naszym życiu – szczególnie w tym zawodowym. Nie tylko prezesi i twardzi negocjatorzy, lecz również – a może nawet przede wszystkim – szeregowi pracownicy powinni być w stanie otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach czy obiekcjach.

   
  Asertywność, czyli umiejętność wyrażania swojego zdania i mówienia „nie”, odgrywa ogromną rolę w naszym życiu - szczególnie w tym zawodowym. Nie tylko prezesi i twardzi negocjatorzy, lecz również - a może nawet przede wszystkim - szeregowi pracownicy powinni być w stanie otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach czy obiekcjach.
   
  Jedną z podstawowych sytuacji, w których ciężko nam zaoponować, jest narzucanie nadgodzin. Pozornie uprzejme pytanie przełożonego jest zwykle silną sugestią, pod którą uginamy się i zostajemy po raz kolejny po godzinach. Jest to szczególnie uciążliwe dla pracowników firm, w których nadgodziny nie są płatne i ciężko je odebrać. Jeżeli ciężko Ci odmówić w takiej sytuacji, półśrodkiem może być stosowanie wymówek - możesz przecież spieszyć się na wizytę u lekarza. W przełamaniu oporu pomoże Ci jednak świadomość, że fakt, iż w ciągu założonych 8 godzin pracy nie zdążyłeś wykonać wszystkich zadań, wynika ze złego ich rozplanowania. Nie bądź więc osobą, która ponosi konsekwencje niewłaściwej organizacji pracy!

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak zachować life work balance? Jak nie bać się zmian? Jak opanować paraliżujący stres w życiu prywatnym i zawodowym? Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Jak zachować równowagę w emocjach? Zapoznaj się z naszymi szkoleniami interpersonalnymi:szkolenie asertywność, stres szkolenie, zarządzanie czasem szkolenie.

  Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

  Rozbieżność zdań i potrzeba asertywności pojawia się dość często też w trakcie projektów grupowych. Jeżeli nie zgadzasz się z osądem współpracownika i uważasz, że wybrane przez niego rozwiązanie możesz przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, pomyśl, że w takim wypadku konsekwencje ponosicie wszyscy. Jeżeli jednak odważysz się wyrazić swoje zdanie, a grupa i tak przegłosuje inną opcję, masz szansę wybronić się przed ewentualnymi skutkami.
   
  Najtrudniejszą sytuacją w pracy jest dla większości z nas dyskusja z przełożonym - szczególnie ta dotycząca awansu bądź podwyżki. Zanim przystąpisz do takich negocjacji, zbierz listę argumentów potwierdzających istotność roli, jaką odgrywasz w firmie. Czasy kryzysu mamy już szczęśliwie za sobą, jeśli zaś szef spróbuje Cię przekonać, że przedsiębiorstwo jest w złej kondycji finansowej to udowodnij, że bez Twojej pracy byłoby jeszcze gorzej. Zebranie przynajmniej kilku punktów, które potwierdzą, że nie jesteś dla firmy kosztem, lecz stanowisz wartość dodaną, pozwoli Ci zbudować uzasadnienie, z którym przełożonemu ciężko będzie dyskutować.
   
  Przede wszystkim pamiętaj, że osoby, które wyrażają swoje zdanie, zachowując przy tym szacunek dla przekonań innych, wzbudzają nie niechęć, a respekt. Sam fakt rozbieżności poglądów nie musi oznaczać od razu sprzeczki czy wzajemnej urazy - kluczowe jest jedynie zachowanie wzajemnego szacunku. Asertywność w biznesie może okazać się dla Ciebie przepustką do zdobycia uznania w oczach współpracowników i przełożonych.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.