Asertywność w pracy pozwoli zachować balans w życiu zawodowym i osobistym

Wiele problemów sprawia powiedzenie słowa „nie”, szczególnie jeśli dzieje się to w pracy. Konsekwencją tego bywa frustracja, nieprzespane noce i złość, gdyż znowu zgodziliśmy się na wzięcie nadgodzin, czy dodatkową pracę do wykonania w domu. 

zdjęcie - (the_title())

 

Wiele problemów sprawia powiedzenie słowa "nie", szczególnie jeśli dzieje się to w pracy. Konsekwencją tego bywa frustracja, nieprzespane noce i złość, gdyż znowu zgodziliśmy się na wzięcie nadgodzin, czy dodatkową pracę do wykonania w domu. Przez co zaniedbujemy obowiązki rodzinne, czy też dzieci.
Asertywność jest niezwykle ważną cechą, ale ściśle wiąże się z poczuciem własnej wartości, czy pewności siebie. Jej brak nastręcza wielu problemów.

Asertywność w pracy jest bardzo potrzebna i ważna, gdyż zbytnia uległość nie jest poważana w świecie biznesu, czy też w tzw. wyścigu szczurów. Oczywiście nauczenie się asertywności nie jest łatwe i wymaga wielu ćwiczeń. To swego rodzaju proces, którego zwieńczeniem jest sukces w postaci słowa nie. Często podczas rozmowy zgadzamy się na wszystko, choć mamy inne zdanie. Tutaj warto zastosować technikę zdartej płyty, która polega ciągłym powtarzaniu swojego zdania i opinii. Ważna jest rzeczowa argumentacja. W przypadku popełnienia błędu trzeba asertywnie go uznać, ale nie chodzi o kajanie się i zostanie " kozłem ofiarnym", ale o chęć jego naprawy. Komunikujemy, że nie zgadzamy się na obrażanie, gdyż należy nam się podmiotowe traktowanie. Warto również skorzystać z techniki dociekliwych pytań, które pozwolą na zwrócenie uwagi na naszą opinie, czy punkt widzenia w oparciu o wiedzę, czy konkretne umiejętności. W sytuacji, gdy nie może dojść do porozumienia, nie należy zgadzać się na wszystko, ani doprowadzić do otwartego konfliktu, ale skorzystać z możliwości odroczenia asertywnego i powrócenia do rozmowy po ochłonięciu emocji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przejdź od teorii do praktyki. Zacznij stosować postawę asertywną w życiu zawodowym i osobistym.   Zobacz: szkolenie asertywność, szkolenie z komunikacji, szkolenia po angielsku.


Każdą rozmowę należy prowadzić normalnym tembrem głosu. Nawet gdy rozmówca zaczyna się unosić trzeba zachować stoicki spokój i nie dać wyprowadzić się z równowagi, gdyż w innej sytuacji, jeżeli stracimy panowanie nad sobą możemy poczuć wyrzuty sumienia z powodu naszego zachowania, co spowoduje, iż znowu koło się zamknie, a my na wszystko się jak zwykle zgodzimy.
Asertywność jest ważna, ale zawsze trzeba jej używać w poszanowaniu dla drugiej jednostki.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.