Bariery komunikacyjne

Komunikowanie się nie jest wcale aż tak proste, jakby mogło to się wydawać. Skuteczne przekazywanie informacji pomiędzy nadawcą wiadomości, a odbiorcą często bywa zaburzone. Problem mogą stanowić przede wszystkim liczne bariery komunikacyjne, przez które efektywne porozumiewanie się jest utrudnione, bądź nawet zupełnie niemożliwe. Stanowi to często ogromny problem, bowiem skuteczne komunikowanie się w przedsiębiorstwie stanowi gwarancję jego poprawnego funkcjonowania, a nawet dalszego rozwoju. Czym zatem są te bariery komunikacyjne i czy można je pokonać?

8 czerwca 2018
zdjęcie - Bariery komunikacyjne
 
Komunikowanie się nie jest wcale aż tak proste, jakby mogło to się wydawać. Skuteczne przekazywanie informacji pomiędzy nadawcą wiadomości, a odbiorcą często bywa zaburzone. Problem mogą stanowić przede wszystkim liczne bariery komunikacyjne, przez które efektywne porozumiewanie się jest utrudnione, bądź nawet zupełnie niemożliwe.

Stanowi to często ogromny problem, bowiem skuteczne komunikowanie się w przedsiębiorstwie stanowi gwarancję jego poprawnego funkcjonowania, a nawet dalszego rozwoju. Czym zatem są te bariery komunikacyjne i czy można je pokonać?
 
Barierami nazywamy wszystko to, co uniemożliwia nam porozumiewanie się i często jest źródłem niepowodzeń. Jest to ogromnie dużym problemem zwłaszcza w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, gdzie od nieporozumień często może zależeć powodzenie przedsięwzięcia. Choć najczęściej posługujemy się tym samym językiem i przyświeca nam zazwyczaj ten sam cel, to liczba nieporozumień i wynikłych przez to konfliktów nieustannie rośnie. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu istnienia barier komunikacyjnych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.

Zapraszamy.

Jednymi z najistotniejszych barier są różne sposoby interpretacji, zwłaszcza w odniesieniu do własnych doświadczeń życiowych, różne postawy i przekonania, charakter i temperament, czy poziom wykształcenia. Częstym problemem, zwłaszcza w pracy jest egoizm, który wiąże się z postrzeganiem świata wyłącznie ze swojej własnej perspektywy.

Osoby prezentujące taką postawę nie zastanawiają się nad racjami drugiej osoby, nie starają się również wysłuchać do końca, co bez wątpienia jest powodem wielu konfliktów. Ponadto, wielką trudność może stanowić przekazywanie zbyt wielu informacji na raz. Nie dlatego, że sami tego nie spamiętamy, ale dlatego, że drugiej osobie będzie trudno zapamiętać wszystko na raz.

Jako równie częste bariery komunikacyjne uważane są: domyślanie się, dopowiadanie sobie czegoś, nadinterpretacja, przekonanie o swojej racji, osądzanie innych i stereotypy, a nawet porozumiewanie się za pomocą np urządzeń, np. telefonu czy poczty mailowej, które nie tylko nie oddają tonu głosu i wyrazu twarzy, ale często mogą przerywać fragment wypowiedzi itd. co bez wątpienia utrudnia przekazanie i odebranie informacji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.