BATNA – metoda negocjacji

Negocjacje to bardzo ważna część naszego codziennego życia. Negocjujemy zarówno będąc szeregowymi pracownikami, jak i kierownikami, pracując na różnych stanowiskach, w różnych firmach. Słowem – negocjujemy bardzo często. Pytanie jednak, czy wiemy jak to prawidłowo robić?

zdjęcie - BATNA – metoda negocjacji

 BATNA - metoda negocjacji

Negocjacje to bardzo ważna część naszego codziennego życia. Negocjujemy zarówno będąc szeregowymi pracownikami, jak i kierownikami, pracując na różnych stanowiskach, w różnych firmach. Słowem - negocjujemy bardzo często. Pytanie jednak, czy wiemy jak to prawidłowo robić?

Negocjacje - technik i i umiejętności

Dzisiaj dostępnych jest bardzo wiele różnych szkoleń z zakresu negocjacji. Nauczane są tam naprawdę bardzo różne techniki, które mają na celu pomóc nam w rozmowie z pracownikiem, pracodawcą, kontrahentem itp. Niemniej jednak niestety samo to nie wystarczy. Wyobraźmy sobie bowiem nieugiętego pracodawcę, który będzie cały czas mówił, że kompletnie nie obchodzi go to, co mówimy i że żadnej podwyżki nigdy w życiu nam nie da a negocjować to on w ogóle nie zamierza. Czy po takim oświadczeniu będziemy nadal dla niego pracowali? Nie bardzo zapewne - to jeszcze bardziej obniży naszą pozycję. Innym przykładem może być rozmowa z kontrahentem.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Poznaj metodę, dzięki której już na pierwszym spotkaniu zorientujesz się kim jest Twój rozmówca. Wzmocnij wiarę we własne możliwości i negocjuj skuteczniej. Poznaj najskuteczniejsze modele rozmów sprzedażowych. Zobacz: szkolenia z negocjacji, szkolenie telemarketing, profesjonalna obsługa klienta szkolenie. Zobacz cały dział: szkolenia sprzedażowe

Wyobraźmy sobie, że zgłosiła się do nas firma z zamówieniem 1000 sztuk koszulek z nadrukiem, kiedy sami właśnie prowadzimy firmę nadrukowującą śmieszne projekty na t- shirty. Jednak nasz dostawca koszulek mówi nam, że teraz mogą dać co najwyżej 500 sztuk koszulek, bo więcej nie mają nawet w magazynach. Wówczas negocjacje za dużo nam nie pomogą. Pomóc może natomiast stosowanie metody BATNA.

BATNA - podstawowe informacje

O co tu w ogóle chodzi? Otóż BATNA tłumacząc już ten skrót z angielskiego, jest to najlepsza alternatywa do negocjowanego porozumienia. Słowem zawsze zostawiamy sobie jakieś furtki na odwrót i na nowe pomysły. Warto także zaznaczyć, że taka najlepsza alternatywa czasem w ogóle przewyższa to, co mamy, więc negocjacje są niepotrzebne - ale o tym za chwilę.

Skupmy się jednak na wytłumaczeniu, czym jest BATNA. Posłużmy się powyższymi przykładami. W pierwszym przykładzie BATNA może obejmować zmianę pracy, zaskarżenie pracodawcy itp. W drugim zaś BATNA obejmować będzie znalezienie innego dostawcy koszulek, podzielenie zamówienia na partie itp. Zawsze warto mieć taki choćby i mniej więcej zarysowany plan BATNy. Dlaczego?

BATNA - alternatywa lepsza od rzeczywistości

Dajmy na to, że nawiążemy współpracę z tym drugim dostawcą koszulek. Z jednej strony zażąda on wyższej ceny, jednak z drugiej zauważymy, że koszulki są lepszej jakości, dostawca nie ma żadnego problemu z dostarczeniem na szybko nawet naprawdę znacznej ilości t-shirtów a ponadto jest terminowy i nasze zamówienia realizowane są dokładnie tak, jak tego potrzebujemy. Wówczas może się okazać, że decyzja o zmianie dostawcy umożliwi nam rozwój.

BATNA podczas negocjacji

Warto jeszcze zwrócić uwagę na jedne, bardzo ciekawy aspekt BATNA - y. Otóż stanowi ona na swój sposób pewien argument w negocjacjach. Mając bowiem ciekawe alternatywy, możemy ich używać jako argumentów. Przykładowo - powiedzieć, że w tamtej firmie oferowane są wyższe zarobki i praca jest pewna, że inny kontrahent inaczej do tego podchodzi, że można zdobyć fundusze z innych miejsc itp. Co więcej jesteśmy znacznie spokojniejsi podczas takich negocjacji, ponieważ wiemy, że ich negatywny wynik nie oznacza w żaden sposób porażki.

Szkolenia z metody BATNA

Na koniec warto jeszcze krótko powiedzieć o szkoleniach z tej metody. Większość powie teraz zapewne - po co w ogóle iść na jakieś szkolenie, przecież stworzenie planu B to nic trudnego... No właśnie wcale nie do końca jest to takie łatwe. Trzeba bowiem umieć analizować poszczególne alternatywy, znaleźć je, umiejętnie nimi żonglować tak, aby efekt był jak najbardziej pozytywny dla nas. Słowem warto wybrać się na taki kurs BATNA albo też skierować na niego swoich pracowników, którzy w firmie odpowiedzialni są właśnie za sprawy negocjacyjno - finansowe. podczas wyboru szkolenia pamiętajmy tylko o tym, że liczyć się dla nas powinna jakość nie zaś ewentualna niska cena szkolenia. Jak natomiast sprawdzić jakość szkolenia? Tu można posiłkować się różnymi komentarzami i ocenami w Internecie a ponadto warto zawsze umówić się na rozmowę z organizatorem danego szkolenia.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.