Cechy kierownika

Bycie kierownikiem nie jest prostą sprawą. W końcu musimy wówczas zarządzać ludźmi, co z kolei oznacza, że muszą oni nas szanować, jednak szacunku nie uzyskamy za nic. Dobry kierownik, menedżer czy szef powinien charakteryzować się pewnymi cechami oraz zdolnościami – dzięki temu praca będzie szła naprawdę szybko. 

Gamma - Cechy kierownika

   

  Bycie kierownikiem nie jest prostą sprawą. W końcu musimy wówczas zarządzać ludźmi, co z kolei oznacza, że muszą oni nas szanować, jednak szacunku nie uzyskamy za nic. Dobry kierownik, menedżer czy szef powinien charakteryzować się pewnymi cechami oraz zdolnościami - dzięki temu praca będzie szła naprawdę szybko. Najważniejsze cechy oraz umiejętności zostaną opisane w poniższym artykule. Pamiętajmy jednak, aby się nie załamywać, jeśli jakiejś cechy nie posiadamy, często bowiem inna zaleta może rekompensować ten niedostatek. Ponadto istnieją przeróżne kursy, które mogą pomóc nam popracować nad daną cechą. Wracając jednak do opisu...

  1. Odwaga i pewność siebie

  Dobry kierownik powinien na pewno być pewny siebie i odważny. Nie może to być człowiek bojący wyrazić się własnego zdania, sprzeciwić pracownikowi. Musi także umieć podejmować decyzje - nie może się wahać.

  2. Odpowiedzialność

  Warto tu podkreślić, że kierownik odpowiada nie tylko za pracę, lecz również za ludzi mu podległych. Jeśli więc coś nie idzie, warto się zastanowić, czy na pewno dobrze dobraliśmy do tego zadania ludzi.

  3. Umiejętność rozmowy z ludźmi i empatia

  Oczywiście dobry menedżer musi także umieć rozmawiać z innymi. Warto tu podkreślić, że każdy pracownik oczekuje nieco innego szefa. Jedni będą chcieli w nim widzieć raczej przyjaciela, inni kogoś podobnego do dowódcy. Aby sprawnie zarządzać zespołem, trzeba umieć dostosowywać ton i charakter rozmowy do rozmówcy. Ważne jest także, aby kierownik umiał słuchać rad innych osób.

  4. Wiedza i kompetencja

  Dobry szef musi także znać się na tym, co robi. Jeśli jako kierownika damy kogoś, kto nie będzie znał się na rzeczy, będzie brakowało mu doświadczenia i wiedzy, to niestety żadnej pracownik nie będzie go słuchał.

  5. Szacunek do innych

  Ważne jest także to, aby kierownik z jednej strony umiał pokazać, że to on tu jest szefem, jednak z drugiej - aby szanował innych oraz nie wywyższał się nad nich.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.