Cechy wybitnego przywódcy

Przywódca to osoba, która przewodzi i kieruje działaniami danej grupy. Każda grupa czy zespół posiada swojego przywódcę. Jeżeli nie zostanie on narzucony z góry, wówczas grupa wybierze kogoś z swoich własnych szeregów do pełnienia tej funkcji. Efektywność danej osoby jako przywódcy można przewidzieć na podstawie jej cech psychologicznych i cech charakteru. Istnieje szereg specyficznych charakterystyk, którymi powinien cechować się dobry przywódca.

   
  Przywódca to osoba, która przewodzi i kieruje działaniami danej grupy. Każda grupa czy zespół posiada swojego przywódcę. Jeżeli nie zostanie on narzucony z góry, wówczas grupa wybierze kogoś z swoich własnych szeregów do pełnienia tej funkcji.

  Efektywność danej osoby jako przywódcy można przewidzieć na podstawie jej cech psychologicznych i cech charakteru. Istnieje szereg specyficznych charakterystyk, którymi powinien cechować się dobry przywódca.

  Wyjątkowo dobrzy przywódcy potrafią przede wszystkim wzbudzać ludźmi odpowiedne emocje, które generują i utrzymują wysoki poziom motywacji, tak by członkowie grupy pragnęli wspólnie dążyć do osiągania celów i odnosić sukcesy. Przywódca musi też wzbudzać zaufanie, podziw i szacunek, by ludzie pozwalali sobą kierować.

  Dobry przywódca musi też mieć zdolności prognostyczne – musi potrafić przewidzieć efekty różnego rodzaju decyzji na wielu polach np. na wolnym rynku, czy w zakresie kontaktów między firmą, a klientami. Cechami przywódcy powinny również być odwaga i pewność siebie, tak by nie bał się on podejmowania różnorodnych decyzji, nawet ryzykowanych.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Czy przywództwa można się nauczyć? Jak unikać błędów oceniania pracownika? Jak budować zaangażowanie w zespole? Jak zarządzać pokoleniami? Zobacz nasze szkolenia z tego obszaru: szkolenia menadżerskie, szkolenia z zarządzania, szkolenie zarządzanie projektami, szkolenia po angielskuGamma – firma szkoleniowa roku.

  W tym kontekście należy również stwierdzić, iż z drugiej strony, przywódca nie może też być nadmiernym ryzykantem. Musi umieć ryzyko szacować, tak by wiedzieć kiedy podjęcie danej decyzji może się opłacać, a kiedy nie.

  Przywódca powinien również posiadać odpowiedni poziom tzw. inteligencji emocjonalnej oraz odpowiednią wiedze z dziedziny komunikacji interpersonalnej i negocjacji. Pozwala to lepiej rozumieć potrzeby swoich podwładnych. Dzięki temu przywódca może efektywniej zarządzać podległymi mu ludźmi i motywować ich do cięższej, wydajniejszej pracy.

  W kontekście kontaktów interpersonalnej dobry przywódca musi też być asertywny, tzn. musi potrafić wyrażać własne opinie, myśli, przekonania i pomysły, jednak z poszanowaniem zdań odmiennych, zwłaszcza swoich podwładnych. Taka zdolność pozwala na unikanie i negowanie ewentualnych możliwych konfliktów w grupie oraz na utrzymywanie poprawnych, zdrowych relacji na linii przywódca-podwładni.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.