Co powinien zrobić świadomy pracodawca?

Do takich sytuacji dochodzi coraz częściej. Atmosfera w miejscu pracy staje się ciężka, postronne osoby zaczynają czuć się niekomfortowo – jednocześnie nie popierają działania swoich kolegów, ale z drugiej strony nie są w stanie przeciwdziałać w obawie, że stają się kolejną ofiarą.

zdjęcie - (the_title())

 

Do takich sytuacji dochodzi coraz częściej. Atmosfera w miejscu pracy staje się ciężka, postronne osoby zaczynają czuć się niekomfortowo - jednocześnie nie popierają działania swoich kolegów, ale z drugiej strony nie są w stanie przeciwdziałać w obawie, że stają się kolejną ofiarą. Cała odpowiedzialność - zarówno ta prawna, jak i moralna - spoczywa na pracodawcy. Musi on stanowczo pokazać, że mobber nie jest bezkarny i również jego spotkają konsekwencje w związku ze stosowanymi praktykami.

Od czego należy zacząć?

Wszystkie procedury antymobbingowe posiadają dwie zasadnicze części. Pierwszą z nich jest prewencja. Polega ona na tym, że pracodawca zamieszcza w regulaminie pracy odpowiedni zapis, że wszelkiego rodzaju formy prześladowania, jakie zostają wykryte w firmie, spotkają się z surową karą adekwatną do winy. Często obok takiego punktu znajdują się przewidywane kary za poszczególne działania: od upomnienia po zwolnienie lub złożenie pozwu do sądu.

Gdy ostrzeżenia nic nie dadzą?

Często agresor czuje się bezkarny, dlatego też kontynuuje swoje praktyki, czasem nawet jawnie daje ich pokaz na oczach innych pracowników. Nie przeszkadzają mu ani świadkowie, ani zdrowie psychiczne ofiary. Świadomy pracodawca przeciwdziała takim sytuacjom, jeżeli złożona zostanie skarga - powinien on w takiej sytuacji zainteresować się sprawą i dokładnie ją zbadać, zanim ją zlekceważy, sądząc, że to zwykły konflikt między pracownikami.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy. 

Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.



Część interwencyjna, o jakiej mowa, powinna zostać odpowiednio określona. Należy stworzyć całą procedurę, wg. które powinno się postępować. Rozpocząć od złożenia wniosku w ustalonych terminach i formie narzuconej przez pracodawcę, następnie oczekiwać na zebranie niezależnej komisji, mającej stwierdzić, czy rzeczywiście doszło do prześladowania. Jej skład powinien być ściśle wyznaczony przez wewnętrzny regulamin. Na koniec powinno się rozpatrzyć dwie możliwości: sytuację, gdy rzeczywiście doszło do mobbingu oraz taką, kiedy okazało się, że było to jedynie mylne przeświadczenie wnioskodawcy. W tym drugim przypadku nie powinny go jednak spotkać żadne przykre konsekwencje.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.