Czy istnieją dobre ćwiczenia na komunikację?

Najlepszym ćwiczeniem jest po prostu… rozmawianie. Kluczem do tego, aby taka wymiana okazała się skuteczna, jest spełnienie kilku warunków. Wydają się proste, jednak przy bliższym przeanalizowaniu i praktykowaniu okazuje się, że jednak potrafią nastręczyć problemów.

zdjęcie - Czy istnieją dobre ćwiczenia na komunikację?

Najlepszym ćwiczeniem jest po prostu... rozmawianie. Kluczem do tego, aby taka wymiana okazała się skuteczna, jest spełnienie kilku warunków. Wydają się proste, jednak przy bliższym przeanalizowaniu i praktykowaniu okazuje się, że jednak potrafią nastręczyć problemów.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Podstawą efektywnej pracy zespołu jest skuteczna komunikacja. Poznaj zasady i narzędzia ułatwiające komunikację. Odważniej i efektywniej buduj relacje biznesowe. Zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniach: komunikacja w biznesie szkolenie, szkolenie z asertywności, szkolenie - motywacja.

Warunki udanej komunikacji

Aby wiadomość została właściwie przekazana i zinterpretowana potrzebne są:

  • zainteresowanie tym, co ma dopowiedzenia rozmówca (czynność ta nosi nazwę "aktywnego słuchania"),
  • mówienie w zrozumiałym dla niego języku (np. dorosły mówiący do pięcioletniego dziecka, jak do dorosłego nie mówi "dorośle", a stara się używać takich słów, które dziecko zna i samo wykorzystuje),
  • bycie otwartym na informacje, które zostają przekazane, nawet jeżeli nie są tymi, jakich oczekiwano (chodzi tutaj o otwartość na poglądy drugiego człowieka, mogące się drastycznie różnić od naszych).

Jakie je je praktykować?

Nieustannie ćwicząc, o każdej porze dnia, czasem nawet w nocy, jeżeli tryb naszego życia zakłada taką możliwość. Szczególnie ważne są ćwiczenia na komunikację interpersonalną w środowisku pracy. Nowi pracownicy nie znają firmowego żargonu, stąd też oczekiwanie, że po kilku minutach spędzonych w towarzystwie zaprawionych pracowników posługujących się własnym językiem, będą oni wiedzieli, co mają robić, może się spotkać z przykrym rozczarowaniem.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy na szkolenia z asertywności. Dowiesz się na nim, m. in.: jakie są umiejętności asertywne, jak radzić sobie z manipulacją i agresją, jaki jest związek pomiędzy poczuciem własnej wartości z postawą asertywną. Zobacz również warsztaty z komunikacji interpersonalnej oraz szkolenia z efektywności osobistej.

Podobnie rzecz ma się w związku z zadaniami oraz komunikacją między działami w firmie. Każdabranża posiada własne pojęcia, których inne nie muszą znać (warto się w nich orientować, jednak nie powinno się zakładać, że ktoś z zewnątrz wie, co oznacza pojęcie "komunikacja interpersonalna", jeżeli pracuje w cukierni i skupia się na przyrządzaniu smacznych wypieków).

Pracodawcy powinni zadbać o to, aby uświadamia o tym pracowników, oferując im szansę udziału w szkoleniach i kursach, a także imprezach integracyjnych, które zacieśniają więzy i ułatwiają komunikację między pracownikami. Prowadzi to zdecydowanie do mniejszej ilości konfliktów oraz skutecznego nawiązywania bliższych relacji międzyludzkich.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.