Dobry i skuteczny menedżer – czyli zarządzanie zespołem od podszewki

Obecnie zaplecze techniczne i nawet najbardziej rewolucyjna technologia lub pomysły w firmie nie wystarczają do stabilnego rozwoju. Aby przedsiębiorstwo mogło się zwiększać, niezbędni są przede wszystkim ludzie. To na nich opiera się współczesny biznes.

1 kwietnia 2019
zdjęcie - Dobry i skuteczny menedżer – czyli zarządzanie zespołem od podszewki

 Dobry i skuteczny menedżer - czyli zarządzanie zespołem od podszewki

Obecnie zaplecze techniczne i nawet najbardziej rewolucyjna technologia lub pomysły w firmie nie wystarczają do stabilnego rozwoju. Aby przedsiębiorstwo mogło się zwiększać, niezbędni są przede wszystkim ludzie. To na nich opiera się współczesny biznes.

Odpowiednie zarządzanie zespołem to sztuka, której trzeba się uczyć nieustannie, doskonaląc nabyte umiejętności, starając się zrozumieć pracowników, ich zdolności i zachowania. Dopiero dzięki temu można osiągnąć prawdziwy sukces.

Zarządzanie zasobami ludzkimi od podstaw – co to takiego?

Socjolodzy i ekonomiści zgodnie twierdzą, że zasoby ludzkie to obok kapitału, ziemi i organizacji jeden z czterech najważniejszych czynników, wpływających na zrównoważony rozwój firmy. Spośród wszystkich wymienionych to właśnie ludzie i ich indywidualne zdolności, wiedza teoretyczna, doświadczenie oraz postawa pozwalają na osiąganie coraz lepszych wyników. Potrzebne jest tylko znalezienie odpowiedniego sposobu i klucza do kierowania nimi.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.


Zarządzanie zasobami ludzkimi wiąże się z personelem, którego zadaniem jest znajdywanie i pozyskiwanie na potrzeby przedsiębiorstwa, a następnie doskonalenie i wykorzystywanie w najlepszym tego słowa znaczeniu personelu i jego zdolności, między innymi poprzez właściwie dopasowane do talentów szkolenia. Istotnym elementem jest również nagradzanie pracowników za uzyskiwane efekty.

Bardzo ważne są metody oddziaływania na pracowników tak, żeby realizowali cele firmy w sposób terminowy i efektywny, znajdując najskuteczniejsze i najlepsze rozwiązania. Do tego celu firma potrzebuje dobrych menedżerów, którzy wezmą na siebie ciężar budowania i zarządzania zespołami.

Rola menedżera - aspekty zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji

Aby zarządzanie ludźmi w firmie było skuteczne, musi się ono odbywać równocześnie w różnych zakresach. Przede wszystkim powinna pojawić się właściwa organizacja zadań i wszelkich projektów, mających przynosić korzyści dla przedsiębiorstwa. Następnie, kiedy wiemy już co zrobić, należy zbudować odpowiedni zespół zadaniowy, którego wiedza i umiejętności sprawią, że uda się znaleźć najlepsze sposoby na realizację założonych celów.

Zadaniem skutecznego menedżera jest też motywowanie i dopilnowanie stosowania właściwych metod, które służą do prowadzenia działań, ale też rozwiązywania problemów i wszelkich konfliktów, mogących się pojawić w przedsiębiorstwie.

Menedżer jako lider zespołu, czyli właściwe zarządzanie pracownikami

Nawet najzdolniejsze jednostki nie staną się zespołem bez odpowiedniego menedżera, który pomoże zorganizować wszystkie działania i będzie panował nad kolejnymi elementami procesów. Musi być on przede wszystkim liderem a nie przełożonym dla tworzącej się grupy zadaniowej.

Co wyróżnia dobrego lidera? Zdecydowanie musi mieć łatwość porozumiewania się i chęć współpracy z ludźmi. Powinien budzić szacunek, a przy tym dostrzegać talenty i potencjał pracowników, aby powierzać im odpowiednie zadania. Lider wymaga od siebie równie dużo, co od innych. Jest sumienny i zdyscyplinowany, potrafi zapanować nad emocjami własnymi, jak i rozwiązywać konflikty w zespole.

Najważniejszą umiejętnością dobrego menedżera, który jest odpowiedzialny za zarządzanie w organizacji, jest wytwarzanie synergii. Efekt ten pojawia się wtedy, gdy zdolności poszczególnych pracowników, działających w zespole, wzajemnie się potęgują, prowadząc do osiągania najlepszych możliwych wyników. Przynosi to nie tylko korzyści finansowe, ale też wpływa na dobrą atmosferę, buduje współodpowiedzialność, zaangażowanie i finalnie integruje grupę.

Zarządzenie zespołem – jak motywować pracowników?

Bycie liderem to nie tylko planowanie, dostrzeganie talentów pracowników czy podnoszenie ich kwalifikacji. To również nieustanna praca motywacyjna. Aby była ona skuteczna, trzeba rozpoznawać potrzeby poszczególnych członków zespołu i dopasowywać wszelkie działania do ich umiejętności i oczekiwań. Bardzo często zdarza się bowiem, że aspekt finansowy nie jest najważniejszy, a znacznie skuteczniejsze mogą okazać się inne, pozapłacowe metody motywowania pracowników.

Skuteczny menedżer – nieustanny proces edukacji

Aby być dobrym liderem dla swojego zespołu i osiągać razem z nim jak najlepsze wyniki, niezbędne jest nieustanne poszerzanie własnych umiejętności. Przydatne w tym procesie są bez wątpienia wszelkie szkolenia i warsztaty, pokazujące jak powinno przebiegać profesjonalne zarządzanie zespołem w dużej, średniej i małej firmie.

Podczas takich zajęć menedżer ma szansę dowiedzieć się, jak lepiej zbudować zespół, zrozumieć procesy zachodzące w grupie, nauczyć się motywować poszczególne jednostki, a także wpływać na proces integracji. Właściwe i skuteczne zarządzanie zespołem to prawdziwa sztuka, która wymaga bycia zawsze profesjonalnym artystą. Dopiero wówczas można stworzyć prawdziwe arcydzieło.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.