Dobry i skuteczny menedżer – czyli zarządzanie zespołem od podszewki

Obecnie zaplecze techniczne i nawet najbardziej rewolucyjna technologia lub pomysły w firmie nie wystarczają do stabilnego rozwoju. Aby przedsiębiorstwo mogło się zwiększać, niezbędni są przede wszystkim ludzie. To na nich opiera się współczesny biznes.

zdjęcie - (the_title())

 
Dobry i skuteczny menedżer - czyli zarządzanie zespołem od podszewki

Obecnie zaplecze techniczne i nawet najbardziej rewolucyjna technologia lub pomysły w firmie nie wystarczają do stabilnego rozwoju. Aby przedsiębiorstwo mogło się zwiększać, niezbędni są przede wszystkim ludzie. To na nich opiera się współczesny biznes.

Odpowiednie zarządzanie zespołem to sztuka, której trzeba się uczyć nieustannie, doskonaląc nabyte umiejętności, starając się zrozumieć pracowników, ich zdolności i zachowania. Dopiero dzięki temu można osiągnąć prawdziwy sukces.

Zarządzanie zasobami ludzkimi od podstaw – co to takiego?

Socjolodzy i ekonomiści zgodnie twierdzą, że zasoby ludzkie to obok kapitału, ziemi i organizacji jeden z czterech najważniejszych czynników, wpływających na zrównoważony rozwój firmy. Spośród wszystkich wymienionych to właśnie ludzie i ich indywidualne zdolności, wiedza teoretyczna, doświadczenie oraz postawa pozwalają na osiąganie coraz lepszych wyników. Potrzebne jest tylko znalezienie odpowiedniego sposobu i klucza do kierowania nimi.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.


Zarządzanie zasobami ludzkimi wiąże się z personelem, którego zadaniem jest znajdywanie i pozyskiwanie na potrzeby przedsiębiorstwa, a następnie doskonalenie i wykorzystywanie w najlepszym tego słowa znaczeniu personelu i jego zdolności, między innymi poprzez właściwie dopasowane do talentów szkolenia. Istotnym elementem jest również nagradzanie pracowników za uzyskiwane efekty.

Bardzo ważne są metody oddziaływania na pracowników tak, żeby realizowali cele firmy w sposób terminowy i efektywny, znajdując najskuteczniejsze i najlepsze rozwiązania. Do tego celu firma potrzebuje dobrych menedżerów, którzy wezmą na siebie ciężar budowania i zarządzania zespołami.

Rola menedżera - aspekty zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji

Aby zarządzanie ludźmi w firmie było skuteczne, musi się ono odbywać równocześnie w różnych zakresach. Przede wszystkim powinna pojawić się właściwa organizacja zadań i wszelkich projektów, mających przynosić korzyści dla przedsiębiorstwa. Następnie, kiedy wiemy już co zrobić, należy zbudować odpowiedni zespół zadaniowy, którego wiedza i umiejętności sprawią, że uda się znaleźć najlepsze sposoby na realizację założonych celów.

Zadaniem skutecznego menedżera jest też motywowanie i dopilnowanie stosowania właściwych metod, które służą do prowadzenia działań, ale też rozwiązywania problemów i wszelkich konfliktów, mogących się pojawić w przedsiębiorstwie.

Menedżer jako lider zespołu, czyli właściwe zarządzanie pracownikami

Nawet najzdolniejsze jednostki nie staną się zespołem bez odpowiedniego menedżera, który pomoże zorganizować wszystkie działania i będzie panował nad kolejnymi elementami procesów. Musi być on przede wszystkim liderem a nie przełożonym dla tworzącej się grupy zadaniowej.

Co wyróżnia dobrego lidera? Zdecydowanie musi mieć łatwość porozumiewania się i chęć współpracy z ludźmi. Powinien budzić szacunek, a przy tym dostrzegać talenty i potencjał pracowników, aby powierzać im odpowiednie zadania. Lider wymaga od siebie równie dużo, co od innych. Jest sumienny i zdyscyplinowany, potrafi zapanować nad emocjami własnymi, jak i rozwiązywać konflikty w zespole.

Najważniejszą umiejętnością dobrego menedżera, który jest odpowiedzialny za zarządzanie w organizacji, jest wytwarzanie synergii. Efekt ten pojawia się wtedy, gdy zdolności poszczególnych pracowników, działających w zespole, wzajemnie się potęgują, prowadząc do osiągania najlepszych możliwych wyników. Przynosi to nie tylko korzyści finansowe, ale też wpływa na dobrą atmosferę, buduje współodpowiedzialność, zaangażowanie i finalnie integruje grupę.

Zarządzenie zespołem – jak motywować pracowników?

Bycie liderem to nie tylko planowanie, dostrzeganie talentów pracowników czy podnoszenie ich kwalifikacji. To również nieustanna praca motywacyjna. Aby była ona skuteczna, trzeba rozpoznawać potrzeby poszczególnych członków zespołu i dopasowywać wszelkie działania do ich umiejętności i oczekiwań. Bardzo często zdarza się bowiem, że aspekt finansowy nie jest najważniejszy, a znacznie skuteczniejsze mogą okazać się inne, pozapłacowe metody motywowania pracowników.

Skuteczny menedżer – nieustanny proces edukacji

Aby być dobrym liderem dla swojego zespołu i osiągać razem z nim jak najlepsze wyniki, niezbędne jest nieustanne poszerzanie własnych umiejętności. Przydatne w tym procesie są bez wątpienia wszelkie szkolenia i warsztaty, pokazujące jak powinno przebiegać profesjonalne zarządzanie zespołem w dużej, średniej i małej firmie.

Podczas takich zajęć menedżer ma szansę dowiedzieć się, jak lepiej zbudować zespół, zrozumieć procesy zachodzące w grupie, nauczyć się motywować poszczególne jednostki, a także wpływać na proces integracji. Właściwe i skuteczne zarządzanie zespołem to prawdziwa sztuka, która wymaga bycia zawsze profesjonalnym artystą. Dopiero wówczas można stworzyć prawdziwe arcydzieło.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.