Dyskryminacja i mobbing w zatrudnieniu

Dyskryminacja i mobbing w miejscu pracy to dzisiaj dwie naprawdę trudne sytuacje. Dlaczego są one tak ciężkie? Przede wszystkim dlatego, że często są rozpoznawane już za późno. Ponadto trudno się przed nimi bronić

zdjęcie - Dyskryminacja i mobbing w zatrudnieniu

 

Dyskryminacja i mobbing w miejscu pracy to dzisiaj dwie naprawdę trudne sytuacje. Dlaczego są one tak ciężkie? Przede wszystkim dlatego, że często są rozpoznawane już za późno. Ponadto trudno się przed nimi bronić. Jednak warto w tym momencie stanowczo podkreślić, że w interesie zarówno pracowników, jak i szefów jest to, aby jak najszybciej nauczyć się rozpoznawać mobbing i umieć temu przeciwdziałać.

Czym jest mobbing i dyskryminacja?

Na początek warto dokładnie opisać te dwa zjawiska. Otóż mobbing jest to inaczej prześladowanie pracownika w miejscu pracy przez współpracownika tudzież kierownika czy szefa. Dyskryminacja zaś to forma marginalizacji, traktowanie danej osoby mniej przychylnie. Pierwsze zjawisko prowadzi często do poważnych problemów z psychiką, a niestety nie jest takie łatwe do spostrzeżenia. Warto zaznaczyć, że mobbing, aby być uznany przez sąd powinien występować przynajmniej raz w tygodniu, przez miesiąc i prowadzić do problemów z codziennym funkcjonowaniem prześladowanego pracownika, poprzez powodowanie chociażby nadmiernego stresu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy. 

Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.

Czym przejawia się mobbing i dyskryminacja?

Mobbing to przede wszystkim wszelkie formy zastraszania, nieuzasadnionej krytyki, grożenia, upokorzenia, izolacji itd. Często ofiary mobbingu na początku myślą, że rzeczywiście zrobiły coś źle - kiedy zaczynają dostrzegać, że wcale tak nie jest, nieraz już nie mają sił walczyć. Dyskryminacja zaś objawia się raczej nieco łagodniej - raczej widać ją w pewnej izolacji, odsuwaniu od awansu, ważnych zadań, obniżaniu zarobków itp.

Dlaczego należy przeciwdziałać mobbingowi i dyskryminacji?

Jednak w zasadzie czemu tak istotne jest, aby walczyć z tymi zjawiskami? Otóż każdy szef chce na pewno osiągnąć sukces. Warto zauważyć, że w dużej mierze odpowiadają za niego pracownicy, ich efektywna praca przekłada się na wzrost pozycji firmy. Jednak jeśli zaczyna się mobbing w pracy, pracownicy będą pracowali pod ogromną presją, co prowadzi zawsze do spadku efektywności pracy. Ponadto chcemy przecież kreować naszą pracę jako miejsce bezpieczne - wówczas przyciągniemy większą ilość znakomitych fachowców!

Przeciwdziałanie mobbingowi leży także w interesie pracowników. Jeśli widzimy, że kogoś znajomego może to dotyczyć, nie wahajmy się donieść o tym szefowi. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy prześladowca będzie chciał upatrzyć sobie nową ofiarę.

 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.