Dyskryminacja i mobbing w miejscu pracy to dzisiaj dwie naprawdę trudne sytuacje. Dlaczego są one tak ciężkie? Przede wszystkim dlatego, że często są rozpoznawane już za późno. Ponadto trudno się przed nimi bronić. Jednak warto w tym momencie stanowczo podkreślić, że w interesie zarówno pracowników, jak i szefów jest to, aby jak najszybciej nauczyć się rozpoznawać mobbing i umieć temu przeciwdziałać.
Czym jest mobbing i dyskryminacja?
Na początek warto dokładnie opisać te dwa zjawiska. Otóż mobbing jest to inaczej prześladowanie pracownika w miejscu pracy przez współpracownika tudzież kierownika czy szefa. Dyskryminacja zaś to forma marginalizacji, traktowanie danej osoby mniej przychylnie. Pierwsze zjawisko prowadzi często do poważnych problemów z psychiką, a niestety nie jest takie łatwe do spostrzeżenia. Warto zaznaczyć, że mobbing, aby być uznany przez sąd powinien występować przynajmniej raz w tygodniu, przez miesiąc i prowadzić do problemów z codziennym funkcjonowaniem prześladowanego pracownika, poprzez powodowanie chociażby nadmiernego stresu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy.
Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.
Czym przejawia się mobbing i dyskryminacja?
Mobbing to przede wszystkim wszelkie formy zastraszania, nieuzasadnionej krytyki, grożenia, upokorzenia, izolacji itd. Często ofiary mobbingu na początku myślą, że rzeczywiście zrobiły coś źle - kiedy zaczynają dostrzegać, że wcale tak nie jest, nieraz już nie mają sił walczyć. Dyskryminacja zaś objawia się raczej nieco łagodniej - raczej widać ją w pewnej izolacji, odsuwaniu od awansu, ważnych zadań, obniżaniu zarobków itp.
Dlaczego należy przeciwdziałać mobbingowi i dyskryminacji?
Jednak w zasadzie czemu tak istotne jest, aby walczyć z tymi zjawiskami? Otóż każdy szef chce na pewno osiągnąć sukces. Warto zauważyć, że w dużej mierze odpowiadają za niego pracownicy, ich efektywna praca przekłada się na wzrost pozycji firmy. Jednak jeśli zaczyna się mobbing w pracy, pracownicy będą pracowali pod ogromną presją, co prowadzi zawsze do spadku efektywności pracy. Ponadto chcemy przecież kreować naszą pracę jako miejsce bezpieczne - wówczas przyciągniemy większą ilość znakomitych fachowców!
Przeciwdziałanie mobbingowi leży także w interesie pracowników. Jeśli widzimy, że kogoś znajomego może to dotyczyć, nie wahajmy się donieść o tym szefowi. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy prześladowca będzie chciał upatrzyć sobie nową ofiarę.