Gesty w negocjacjach

Przystępując do negocjacji obok dobrze przemyślanego planu oraz posiadania odpowiednich kompetencji werbalnych i technicznych trzeba mieć na uwadze także to, że o przebiegu rozmów mogą decydować także nasze gesty.

zdjęcie - (the_title())

  Trzeba tu jednak jasno zaznaczyć, że o ile tego jak komunikować się za pomocą słów jesteśmy uczeni od najmłodszych lat życia, to niewerbalnych technik komunikacji nie uczy nas w zasadzie nikt. Tymczasem, jak pokazują badania komunikowanie się w 7 % polega na słowach, a aż w 38% ton głosu i jego barwa i w ponad 55% opiera się na tym czego nie mówimy, a co przekazujemy w sposób niewerbalny. Profesjonalnie określa się to mianem językiem ciała.

  Prowadząc negocjacje w biznesie, czy choćby proste rozmowy z fachowcem warto zwrócić uwagę na to, jaką siłę posiadają gesty. O ile bowiem słowami możemy starać się ukrywać fakty, bądź też zmieniać rzeczywistość to w przypadku gestów nie jest to takie proste. Nasze ciało o ile nie będziemy nad nim panować skutecznie jednak pokaże, że prawda nie kryje się w naszych słowach. Nasze gesty często nawet nieuświadomione są skarbnicą wiedzy na temat tego czy nasz przekaz werbalny jest prawdą, czy też nie ma z nią za wiele wspólnego. Warto zatem zwrócić uwagę na to jak zachowuje się nasz parter w negacjach oraz postarać się zapanować nad własną gestykulacją na tyle, by było ona spójna z naszym przekazem, ale jednocześnie nie raziła sztucznością – czego przykładem jest choćby słynna już piramidka z dłoni, swego czasu wykonywana przez wszystkich występujących w telewizji polityków.


  Podejmując negocjacje trzeba szczególnie zwrócić uwagę na takie zachowania jak:

  • uścisk dłoni – jego forma ma ogromne znaczenie, jest to często pierwszy gest i bezpośredni kontakt z partnerem, a co za tym idzie może decydować o odbiorze naszej osoby. Warto pamiętać, że uścisk powinien być stanowczy, ale nie siłowy, zdecydowany ale nie natrętny.
  • ułożenie dłoni w trakcie rozmów także zdradza rzeczywiste nastawienie rozmówcy – częste pokazywanie otwartej dłoni może świadczyć o uczciwych zamiarach, natomiast chowanie ich pod stołem bądź krzyżowanie na klatce piersiowej będzie dowodem na zakłopotanie i w dalszej perspektywie nieczyste zamiary,
  • ogromnie ważnym elementem negocjacji jest kontakt wzrokowy. Nie jest bowiem przesadą twierdzenie, że w oczach jest prawda, dlatego warto utrzymywać przez cały czas negocjacji kontakt wzrokowy z partnerem. Jego unikanie może bowiem być odbierany jako brak szacunku i nieszczere intencje.

   

  Gamma. Firma szkoleniowa roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie: i szkolenia sprzedażowe: Zapraszamy serdecznie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.