Istota zapobiegania mobbingowi

W każdej firmie istnieją plotki – to forma działania, dzięki której funkcjonuje społeczeństwo. Jedne powie drugiemu, tamten przekaże dalej, w efekcie powstaje historia, która niewiele ma wspólnego z prawdą. Wielu pracodawców i kierowników nie zwraca na to większej uwagi albo ignoruje cała sytuację, zakładając, że sama się rozwiąże albo pojawi się nowy, gorący temat.

zdjęcie - Istota zapobiegania mobbingowi

 

W każdej firmie istnieją plotki - to forma działania, dzięki której funkcjonuje społeczeństwo. Jedne powie drugiemu, tamten przekaże dalej, w efekcie powstaje historia, która niewiele ma wspólnego z prawdą. Wielu pracodawców i kierowników nie zwraca na to większej uwagi albo ignoruje cała sytuację, zakładając, że sama się rozwiąże albo pojawi się nowy, gorący temat. Coraz częściej jednak plotki są formą szykanowania połączoną z innymi formami znęcania się nad współpracownikami bądź podwładnymi. Obok wyśmiewania, podważania kompetencji, zlecenia prac, które mają poniżyć ofiarę oraz różnego rodzaju werbalnych ataków: gróźb, oszczerstw czy prowokacji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy. 

Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.Co się dzieje z ofiarą mobbingu?

Celem agresora jest zniszczenie jej - nie tylko pozycji w miejscu pracy, ale też poczucia własnej wartości i wiary w siebie. Nie dotyczy to jedynie słabych psychicznie pracowników, lecz również i tych, które są pewne siebie i silne. Jednak długotrwałe i uciążliwe wystawienie na działanie ataków mobbera w połączeniu z ogólnym lekceważeniem bądź ignorowaniem ze strony innych sprawia, że osoba ta traci grunt pod nogami, wpada w depresję, zaczyna miewać fizyczne objawy typu: bóle głowy czy bezsenność. Nie potrafi się ona skoncentrować na zadaniu, spada jakość wykonywanych przez nią obowiązków. Rychłe zapobieganie takiej sytuacji jest jednym podstawowych warunków, dzięki któremu jest szansa na pomoc.

Jakie obowiązki spoczywają na kierowniku?

Odpowiedzialność za całą sytuację ponosi osoba na wyższym szczeblu w drabinie organizacji. Tylko dzięki niej możliwe jest zapobieganie mobbingowi. Jednak sytuacja nie jest tak prosta, jak się wydaje. Często trzeba do niej podejść z należytą ostrożnością i rozwagą, ponieważ agresor nie ma wyrzutów sumienia wobec tego, co robi, a ofiara boi się otwartej z nim konfrontacji. Im dłużej taka sytuacja ma miejsce, tym przeciwdziałanie jej staje się trudniejsze albo nawet niemożliwe. Potrzebne jest właściwe podejście, zapoznanie się z sytuacją, poznanie opinii innych pracowników, znalezienie jednoznacznych dowodów na to, że takie praktyki mają rzeczywiście miejsce.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.