Jak prowadzić negocjacje?

Negocjacje są ściśle związane z biznesem. Poprzez rozmowy ustala się ceny, umowy i ich zakres. Ich prowadzenie wcale nie jest łatwe i zależy w dużej mierze od pozycji biznesowej. Oczywiście również sytuacja na rynku wpływa na pozycję owych kontrahentów. Jednak niezależnie o praw rynku, czy pozycji należy odpowiednio się do nich przygotować, by uzyskać określony i pożądany wynik.
 
Negocjacje są ściśle związane z biznesem. Poprzez rozmowy ustala się ceny, umowy i ich zakres. Ich prowadzenie wcale nie jest łatwe i zależy w dużej mierze od pozycji biznesowej. Oczywiście również sytuacja na rynku wpływa na pozycję owych kontrahentów. Jednak niezależnie o praw rynku, czy pozycji należy odpowiednio się do nich przygotować, by uzyskać określony i pożądany wynik.

Jak przygotować się do negocjacji?

Przede wszystkim należy poznać sytuację rynkową. Wiedza o cenach, czy zapotrzebowaniu jest ważna. Oczywiście należy także poznać osobę, z którą będzie się przeprowadzać negocjacje. Musi ona być decyzyjna, gdyż wtedy mamy większą szansę na szybsze podpisanie umowy. Jakiekolwiek braki w przygotowaniu mogą być bardzo szybko zauważone i w ten sposób tracimy wiarygodność oraz nie jesteśmy rzetelnym kontrahentem, czy partnerem biznesowym. Negocjacje muszą być twarde dla obu stron.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeśli chcesz ulepszyć swoje zdolności negocjacyjne, przejąć kontrolę nad rozmową oraz czuć się pewnie podczas prowadzenia negocjacji handlowych,  zapraszamy do udziału w szkoleniach z negocjacji, finalizacji sprzedaży, szkoleniach handlowych.

Oczywiście oferta musi być elastyczna i należy odpowiednio przygotować się do jej negocjacji. Profesjonalizm jest zawsze w cenie, zatem nawet jeżeli negocjacje nie przebiegają w założony sposób koniecznie nadal należy zachować spokój i pozostać profesjonalistom. Pokazywanie nerwów, czy też niewłaściwy język może skutkować przerwaniem negocjacji.

Negocjacje tylko dla profesjonalistów

Do negocjacji trzeba być przygotowanym. Konieczne jest posiadanie planu działania oraz bieżącej jego modyfikacji. Każde słowo i działanie musi być przemyślane i strategicznie zaplanowane. Jeden mały błąd może doprowadzić do ich fiaska. Oczywiście negocjacje w dużej mierze odbywają się na zasadzie wygranej, czy przegranej. Jednak równie ważny jest kompromis. Musi on być opłacalny dla obu stron.

Dlatego tak ważne jest, aby obie strony miały poczucie wygranej. Bywają także sytuacje, że negocjacje są bardzo trudne i skomplikowane i konieczna jest konsultacja prawna, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. W przypadku negocjacji biznesowych umowy muszą być podpisywane, gdyż słowne umowy nie mają jakiejkolwiek wartości prawnej i są nieważne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.