Jak reagować na mobbing?

Mobbing to bardzo trudny temat dla każdego. Jego definicja jest bardzo szeroka, niemniej jednak najczęściej obejmuje wszelkie formy zastraszania tudzież prześladowania, z którymi dany pracownik ma do czynienia przynajmniej raz w tygodniu, przez miesiąc i które zaburzają jego codzienne funkcjonowanie. Jak reagować, jeśli podejrzewamy mobbing?

Gamma - Jak reagować na mobbing?

   

  Mobbing to bardzo trudny temat dla każdego. Jego definicja jest bardzo szeroka, niemniej jednak najczęściej obejmuje wszelkie formy zastraszania tudzież prześladowania, z którymi dany pracownik ma do czynienia przynajmniej raz w tygodniu, przez miesiąc i które zaburzają jego codzienne funkcjonowanie. Jak reagować, jeśli podejrzewamy mobbing?

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy. 

  Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.

  Natychmiastowa reakcja

  Przede wszystkim - natychmiast. Nie ma co łudzić się, że to minie, że dana osoba ma na pewno gorszy czas w życiu, że jak się trochę na nas podenerwuje, to na pewno jej przejdzie. Nie zapominajmy o tym, że złe stosunki w pracy przekładają się bardzo często na całe nasze funkcjonowanie w rodzinie, wśród znajomych czy przyjaciół. Nie lekceważmy zatem mobbingu, ponieważ stopniowo będzie on wysysał z nas całą energię, aż w końcu nie będziemy mieć sił na dalszą walkę. Co jednak możemy zrobić?

  Zmiany w sobie

  Przede wszystkim spróbujmy nie dać się w to wciągnąć. Myślmy logicznie i przy okazji zbierajmy dowody. Jeśli dostajemy bezsensowne polecenia, prośmy o ich uzasadnienie i sposób realizacji na piśmie. Podobnie jeśli nie dostajemy podwyżki a wszyscy dookoła tak - ponownie zażądajmy wyjaśnienia na piśmie. Jeżeli nie otrzymamy odpowiedzi, to zachowajmy kopie pism, poświadczenie np. wysłania czy zostawienia ich w biurze. Starajmy się kontaktować z szefem czy kierownikiem na drodze mailowej. Ważne jest także, aby wykonywać swoje obowiązki tak, jak dotychczas, nie dać się zastraszyć i odpowiadać uprzejmie i stonowanie.

  Zgłoś się po pomoc

  Oczywiście czasem to nie wystarczy. Dlatego przede wszystkim warto zgłosić problem osobie będącej nad daną osobą, która nas mobbinguje. Ponadto warto poprosić współpracowników o pomoc i zaświadczenie, że wiele przykrych sytuacji naprawdę miało miejsce. Co zrobić jeśli zaś osobą mobbingującą jest sam szef? Otóż dzisiaj funkcjonuje wiele organizacji, które pomagają wówczas osobom poszkodowanym w negocjacjach, złożeniu wniosku do sądu, zmianie placówki firmy oraz które udzielają wszelkiej pomocy psychologicznej.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.