Jak wygląda historia agile?

Agile to dzisiaj jeden z najbardziej znanych systemów zarządzania. Czy jednak w zasadzie wiemy, jak prezentuje się jego historia i skąd w ogóle wziął się pomysł na zarządzanie zwinne? Tak naprawdę jest to dość sługa historia, a jej początków bez mała można szukać jeszcze w karierze Forda…

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda historia agile?

Agile to dzisiaj jeden z najbardziej znanych systemów zarządzania. Czy jednak w zasadzie wiemy, jak prezentuje się jego historia i skąd w ogóle wziął się pomysł na zarządzanie zwinne? Czy agile szkolenia pomogą nam poznać tę metodologię?

Tak naprawdę jest to dość długa historia, a jej początków bez mała można szukać jeszcze w karierze Forda...

Historia Agile

Tutaj oczywiście przedstawimy ją w niejakim skrócie. Co jednak ma Henry Ford do agile? Otóż od niego zaczęła się stopniowo pewna rewolucja. Generalnie bowiem jako pierwszy człowiek zauważył on, że podejście w którym pracownik jest coraz dalej od szefa nie jest dobre.

Tak naprawdę, aby wszystko funkcjonowało jakoś, musi naturalny zespół oparty na czeladnikach i mistrzu. Zatem w swojej fabryce podzielił on pracę tak, że każdego pracownika dawało się bardzo szybko przeszkolić w zakresie tego, co mógł on robić. Szef zaś, czyli jakiś brygadzista, stał naprawdę bardzo blisko tego pracownika.

Kolejnym kamieniem milowym była produkcja toyoty. Otóż tam postawiono zdecydowanie bardziej na zespół myślących ludzi, niż na czystą produkcję. Efektem tego Toyota bardzo szybko się wybiła na tle innych marek.

Przełomowym krokiem był także artykuł dwóch japońskich profesorów wydany w 1968r - Hirotaka Takeuchi i Ikujiro Nona - którzy określili, że klasyczne, popularne do tej pory kaskadowe systemy zarządzania, wymyslone przez NASA, nie do końca wcale się sprawdzają.

W zasadzie to przyglądając się oni rozwojowi wielkich firm, dochodza oni do wniosku, że sposób zarządzania Toyoty wydaje się bardzo ciekawy. Potem zaś, dokładnie siedem lat później, pojawił się właśnie na scenie Jeff Scrum ze swoją ideologią scrum. Szybko też założył on firmę i zaczął propagować scrum.

Scrum i agile

Jak się nauczyć scrum i agile? Otóż zdecydowanie najlepszym sposobem są tutaj różne szkolenia, takie jak szkolenie product owner, szkolenie scrum developer, szkolenia scrum master itp. Bez tego - nie ruszymy dalej. Scrum i agile zdecydowanie coraz bardziej podbijają rynek a na pewno nie warto być w tyle, bo nic z tego nie wyjdzie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.