Jakich umiejętności wymaga od nas rozmowa telefoniczna z klientem?

Telefoniczna rozmowa z klientem jest zwykle dużo trudniejsza niż prywatne spotkanie. Przede wszystkim my – sprzedawcy – nie jesteśmy w stanie odczytać mowy ciała i nastroju osoby, która jest po drugiej stronie słuchawki.

zdjęcie - (the_title())


Jakich umiejętności wymaga od nas rozmowa telefoniczna z klientem?

Telefoniczna rozmowa z klientem jest zwykle dużo trudniejsza niż prywatne spotkanie. Przede wszystkim my - sprzedawcy - nie jesteśmy w stanie odczytać mowy ciała i nastroju osoby, która jest po drugiej stronie słuchawki.

Telefoniczna sprzedaż wymaga więc kilku cech osobowościowych i umiejętności, które w znaczący sposób mogą przełożyć się na nasze wyniki. Przedstawiamy 5 głównych cech, które powinien mieć telefoniczny opiekun klienta!

Cierpliwość

Cierpliwość jest cechą, która ma ogromne znaczenie w trakcie każdej rozmowy z klientami - szczególnie tej, która odbywa się przy pomocy telefonu. Musimy pamiętać, że nasz klient nie zna naszych zamiarów, nie jest pewien intencji, może być nawet nieufny: to całkowicie normalne. Zbywanie obiekcji przez telefon wymaga jednak dużo większej cierpliwości.

Idealna dykcja

Podczas prowadzenia rozmów telefonicznych niezbędna jest idealna dykcja i wyraźny sposób wysławiania się. Wszelkie zakłócenia i szumy powodują to, że nasz klient może mieć problemy ze zrozumieniem naszych słów. Telekonsultant lub sprzedawca telefoniczny musi doskonale się wysławiać oraz dbać o jakość rozmowy.

Umiejętność słuchania

Obsługa klienta opiera się na słuchaniu, sztuce, która - wbrew pozorom - może być bardzo trudna. Szczególnie rozmowy z klientami przez telefon mogą być bardziej wymagające. Jeśli chodzi o szkolenia telemarketing często opiera się na praktycznych ćwiczeniach właśnie ze słuchania i "wyczuwania" nastroju klienta po drugiej stronie.

Umiejętności negocjacyjne

Umiejętności negocjacyjne przydają się w każdej branży i na każdym stanowisku. W końcu negocjowanie z klientem jest codziennością nie tylko każdego sprzedawcy, ale również osób, które zawierają ogromne transakcje biznesowe. Szukając odpowiedniego szkolenia z negocjacji powinniśmy zwrócić uwagę na praktyczne ćwiczenia, które umożliwią poznanie technik, także tych, które mają znaczenie w rozmowach telefonicznych.

Empatia

Dobry doradca klienta to ten, który potrafi wczuć się w jego sytuację. Taki, który zdaje sobie sprawę z konkretnych potrzeb i stara się na nie odpowiedzieć. Sprzedaż przez telefon w tym przypadku niewiele różni się od sprzedaży tradycyjnej: wyrozumiałość i empatia są podstawowymi cechami, które musi mieć osoba realizująca telefoniczne rozmowy z klientem.
 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.