Jakie czynniki motywują do pracy?

Już od dłuższego czasu wiadomo, że przedsiębiorstwa o dużym poziomie zaangażowania poszczególnych pracowników osiągają lepsze wyniki od tych, w których zatrudnione osoby wykazują niski poziom zaangażowania. Wynika to głównie z tego, że zaangażowane osoby są bardziej zmotywowane do pracy i potrafią się jej bardziej poświęcić.

zdjęcie - (the_title())

 
Jakie czynniki motywują do pracy?

Już od dłuższego czasu wiadomo, że przedsiębiorstwa o dużym poziomie zaangażowania poszczególnych pracowników osiągają lepsze wyniki od tych, w których zatrudnione osoby wykazują niski poziom zaangażowania. Wynika to głównie z tego, że zaangażowane osoby są bardziej zmotywowane do pracy i potrafią się jej bardziej poświęcić.

Dlaczego motywacja w pracy jest ważna?

Odpowiednia motywacja w pracy jest zawsze mechanizmem napędzającym do działania. To ona przyczynia się od tego, że pracownik stara się wypaść jak najlepiej na tle ogółu i w związku z tym chce osiągać jak najlepsze wyniki. Zatem obowiązkiem każdego pracodawcy jest wpływanie na każdego pracownika za pomocą odpowiednich bodźców. Motywacja w pracy jest niezwykle ważnym aspektem zarządzania danym zespołem, gdyż to dzięki niemu można uzyskać maksymalną wydajność pracy bez potrzeby inwestowania dodatkowych środków. Wpływa to bardzo pozytywnie na rozwój działalności każdej firmy.

Jakie są znane teorie motywacji?

Można wskazać szereg teorii motywacji, a najważniejsze z nich to:

  • teorie modyfikacji zachowań – mówią o tym, że odruchy każdego człowieka można podzielić na bezwarunkowe oraz warunkowe. W teorii tej założono, że często powtarzane odruchy warunkowe mogą stać się bezwarunkowymi. W związku z tym motywacja polega na uczeniu się zachowań właściwych, a nie uczeniu się niepożądanych.
  • teoria redukcji siły napędu – według niej zachowanie ludzi zależy przede wszystkim od nawyków, siły napędu i występowania bodźca. W związku z tym, siła napędu pcha człowieka do realizacji określonego zadania, natomiast nawyk motywuje go do określonego sposobu realizacji.
  • teoria społecznego uczenia się - jest zbliżona do znanej teorii redukcji siły napędu, niemniej elementem wzmacniającym działanie ludzi nie są tutaj biologiczne nawyki, natomiast obserwacja zachowania innych ludzi. Poszczególne osoby regulują swoje zachowania na podstawie obserwowanych wzorców znajdujących się w otoczeniu

Czynniki motywujące do pracy – hierarchia potrzeb

Wśród wielu najważniejsze dla większości pracowników są wysokie zarobki. I nic w tym dziwnego, gdyż każdy z nas pracuje po to, aby zaspokajać swoje potrzeby oraz móc pozwolić sobie na drobne przyjemności. Premie, prowizje czy nagrody roczne pokazują pracownikom, że pracodawca widzi ich starania, w związku z tym motywacja do pracy znacznie wzrasta. Dla każdego pracownika jest to rodzaj pochwały za dobre wykonywanie swoich obowiązków w pracy. Niemniej hierarchia potrzeb każdego człowieka nie ogranicza się do pieniędzy. Niezwykle istotna jest również atmosfera w pracy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

Każda osoba aktywna zawodowo poświęca w pracy około czterdzieści godzin tygodniowo, nic zatem dziwnego, że oczekuje ona tego, że będzie tam odpowiednio traktowana. Nienaganne kontakty z współpracownikami, przyjazne podejście szefa, który to potrafi pochwalić za dobrze wykonane zadanie zawsze przekłada się na efektywność wykonywanych obowiązków. Inne czynniki motywujące do pracy to pakiety socjalne dostępne w danym zakładzie. Jest to swoisty prezent za ciężką pracę. Może on być w postaci karnetu na basen czy siłownię, zniżki w okolicznych jadłodajniach czy paczki świątecznej dla całej rodziny. Prezent w takiej postaci świadczy o tym, że pracodawca dba o pracownika nie tylko w godzinach pracy, lecz również wspiera go w życiu prywatnym.

W ostatnim czasie coraz większe znaczenie w hierarchii potrzeb zyskuje również rozwój osobisty. Ambicje i chęć osiągania jak najlepszych wyników jest wewnętrznym motorem, pchającym poszczególne osoby do podejmowania kolejnych wyzwań. Pracownik, przed którym to szef stawia duże oczekiwania zazwyczaj jest bardziej zdeterminowany do działania.

Potrzeba afiliacji – istotny czynnik motywujący do pracy

Potrzeba ta przejawia się chęcią posiadania przez daną jednostkę rozległych kontaktów interpersonalnych oraz należeniem do różnych grup społecznych. Każdy człowiek ma potrzebę bycia kochanym oraz akceptowanym. Chce on nieustanie nawiązywać nowe znajomości, tworzyć nowe więzi oraz przebywać wśród innych ludzi. Potrzeba afiliacji jest bardzo silnym czynnikiem motywującym w pracy, gdzie istnieje możliwość pracy zespołowej, w której istnieje konieczność nawiązania nowych kontaktów na zasadzie współdziałania. Silna potrzeba aprobaty oraz zainteresowanie uczuciami współpracowników sprawiają, że ludzie szanują się, co czyni ich bardziej wydajnymi oraz skutecznymi w pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.