Jakie czynniki motywują do pracy?
Już od dłuższego czasu wiadomo, że przedsiębiorstwa o dużym poziomie zaangażowania poszczególnych pracowników osiągają lepsze wyniki od tych, w których zatrudnione osoby wykazują niski poziom zaangażowania. Wynika to głównie z tego, że zaangażowane osoby są bardziej zmotywowane do pracy i potrafią się jej bardziej poświęcić.
Dlaczego motywacja w pracy jest ważna?
Odpowiednia motywacja w pracy jest zawsze mechanizmem napędzającym do działania. To ona przyczynia się od tego, że pracownik stara się wypaść jak najlepiej na tle ogółu i w związku z tym chce osiągać jak najlepsze wyniki. Zatem obowiązkiem każdego pracodawcy jest wpływanie na każdego pracownika za pomocą odpowiednich bodźców. Motywacja w pracy jest niezwykle ważnym aspektem zarządzania danym zespołem, gdyż to dzięki niemu można uzyskać maksymalną wydajność pracy bez potrzeby inwestowania dodatkowych środków. Wpływa to bardzo pozytywnie na rozwój działalności każdej firmy.
Jakie są znane teorie motywacji?
Można wskazać szereg teorii motywacji, a najważniejsze z nich to:
- teorie modyfikacji zachowań – mówią o tym, że odruchy każdego człowieka można podzielić na bezwarunkowe oraz warunkowe. W teorii tej założono, że często powtarzane odruchy warunkowe mogą stać się bezwarunkowymi. W związku z tym motywacja polega na uczeniu się zachowań właściwych, a nie uczeniu się niepożądanych.
- teoria redukcji siły napędu – według niej zachowanie ludzi zależy przede wszystkim od nawyków, siły napędu i występowania bodźca. W związku z tym, siła napędu pcha człowieka do realizacji określonego zadania, natomiast nawyk motywuje go do określonego sposobu realizacji.
- teoria społecznego uczenia się - jest zbliżona do znanej teorii redukcji siły napędu, niemniej elementem wzmacniającym działanie ludzi nie są tutaj biologiczne nawyki, natomiast obserwacja zachowania innych ludzi. Poszczególne osoby regulują swoje zachowania na podstawie obserwowanych wzorców znajdujących się w otoczeniu
Czynniki motywujące do pracy – hierarchia potrzeb
Wśród wielu najważniejsze dla większości pracowników są wysokie zarobki. I nic w tym dziwnego, gdyż każdy z nas pracuje po to, aby zaspokajać swoje potrzeby oraz móc pozwolić sobie na drobne przyjemności. Premie, prowizje czy nagrody roczne pokazują pracownikom, że pracodawca widzi ich starania, w związku z tym motywacja do pracy znacznie wzrasta. Dla każdego pracownika jest to rodzaj pochwały za dobre wykonywanie swoich obowiązków w pracy. Niemniej hierarchia potrzeb każdego człowieka nie ogranicza się do pieniędzy. Niezwykle istotna jest również atmosfera w pracy.
Każda osoba aktywna zawodowo poświęca w pracy około czterdzieści godzin tygodniowo, nic zatem dziwnego, że oczekuje ona tego, że będzie tam odpowiednio traktowana. Nienaganne kontakty z współpracownikami, przyjazne podejście szefa, który to potrafi pochwalić za dobrze wykonane zadanie zawsze przekłada się na efektywność wykonywanych obowiązków. Inne czynniki motywujące do pracy to pakiety socjalne dostępne w danym zakładzie. Jest to swoisty prezent za ciężką pracę. Może on być w postaci karnetu na basen czy siłownię, zniżki w okolicznych jadłodajniach czy paczki świątecznej dla całej rodziny. Prezent w takiej postaci świadczy o tym, że pracodawca dba o pracownika nie tylko w godzinach pracy, lecz również wspiera go w życiu prywatnym.
W ostatnim czasie coraz większe znaczenie w hierarchii potrzeb zyskuje również rozwój osobisty. Ambicje i chęć osiągania jak najlepszych wyników jest wewnętrznym motorem, pchającym poszczególne osoby do podejmowania kolejnych wyzwań. Pracownik, przed którym to szef stawia duże oczekiwania zazwyczaj jest bardziej zdeterminowany do działania.
Potrzeba afiliacji – istotny czynnik motywujący do pracy
Potrzeba ta przejawia się chęcią posiadania przez daną jednostkę rozległych kontaktów interpersonalnych oraz należeniem do różnych grup społecznych. Każdy człowiek ma potrzebę bycia kochanym oraz akceptowanym. Chce on nieustanie nawiązywać nowe znajomości, tworzyć nowe więzi oraz przebywać wśród innych ludzi. Potrzeba afiliacji jest bardzo silnym czynnikiem motywującym w pracy, gdzie istnieje możliwość pracy zespołowej, w której istnieje konieczność nawiązania nowych kontaktów na zasadzie współdziałania. Silna potrzeba aprobaty oraz zainteresowanie uczuciami współpracowników sprawiają, że ludzie szanują się, co czyni ich bardziej wydajnymi oraz skutecznymi w pracy.