Dwuczynnikowa teoria motywacji - Teoria Herzberga

Teoria motywacji herzberga, nazywana rownież dwuczynnikową teorią Herzberga, jest jedną z klasycznych teorii motywacji, opierającą się na podziale czynników motywujących na dwie grupy: czynniki higieny i czynniki motywujące.
17 lutego 2015
zdjęcie - Dwuczynnikowa teoria motywacji - Teoria Herzberga

Dwuczynnikowa teoria motywacji - Teoria Herzberga

 
Teoria Herzberga

Bywa również nazywana dwuczynnikową teorią Herzberga. Jest to jedna z klasycznych teorii motywacji herzberga opierająca się na podziale czynników motywujących na dwie grupy: czynniki higieny i czynniki motywujące. Model został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych na grupie księgowych oraz inżynierów.
 
Więcej informacji i szkoleń związanych z motywacją, rozwojem osobistym, sprzedażą znajdziesz w naszym dziale: "szkolenia otwarte warszawa"
 
Czynniki higieny
Pomimo że czynniki higieny nie wpływają bezpośrednio na poziom satysfakcji z pracy, to jednak wpływają na poziom niezadowolenia z niej. Do tej grupy należy zaliczyć wynagrodzenie, życie osobiste, bezpieczeństwo pracy, warunki pracy czy stosunki międzyludzkie.

Według Herzenberga zapewnienie właściwych warunków higieny utrzymuje efektywność i brak niezadowolenia, nie powoduje jednak wzrostu kreatywności i samodzielności u pracowników. Aby to osiągnąć, musi odwołać się do czynników motywujących. Czynniki higieny bywają nazywane również czynnikami zewnętrznym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia z najskuteczniejszych technik motywacyjnych, zbuduj zaangażowanie swojego zespołu, dowiedz się jak efektywnie zarządzać zespołem i rozwojem w firmie. Wybierz nasze szkolenia: szkolenia z zarządzania, szkolenia dla administracji, szkolenie zarządzanie projektami.

Zapoznaj się z całą listą szkoleń menadżerskich

 
Czynniki motywujące
Inaczej czynniki zadowolenia, odnoszą się do treści pracy. Związane są z osiągnięciami, zainteresowaniem pracą, zakresem odpowiedzialności, możliwością awansu. Herzenberg stwierdził, iż dopiero gdy na poziomie czynników higieny jest stan zerowy / stan spokoju, pracownik w pełni zauważa i docenia to, co jest związane z czynnikami motywującymi.

Teoria ta wskazuje, iż aby działania motywacyjne przedsięwzięte przez pracodawcę były skuteczne, najpierw musi on zapewnić odpowiednie warunki obejmujące czynniki higieny. Swoje obserwacje Herzenberg opisał w swojej książce z 1968 One More Time, How Do You Motivate Employees?
 

Źródła:
B. Kendall, Ludzie przedsiębiorstwa, Prett, Warszawa 1992, s. 77.
S.P Robbins, Zasady zachowania w organizacji, Zysk i Spółka, Poznań 2001, s. 51.
B. S. Collins, Teoria motywacji herzberga, Teoria herzberga, Test motywacji herzberga, Dwuczynnikowa teoria motywacji herzberga,Warszawa 1998.

Gamma - firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami sprzedażowymi i szkoleniami z rozwoju osobistego jak: szkolenie techniki sprzedaży czy szkolenie zarządzanie ludźmi. Zaufaj naszemu doświadczeniu.ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Zarządzanie grupą pracowników, gdzie kłótnie i niedopowiedzenia występują na porządku dziennym to zupełna norma. To tak jak w przypadku dysfunkcyjnej rodziny, a może nawet gorzej, ponieważ to właśnie z naszą dysfunkcyjną „rodziną” w pracy spędzamy większość naszego czasu – co najmniej 40 godzin tygodniowo.

„Dlaczego” Simona Sineka ma na celu pobudzać ludzi do robienia tego, co ich inspiruje, aby wszyscy razem mogli zmieniać świat. Sinek mówi, pisze, uczy, doradza i tworzy produkty, aby rozpowszechnić ten przekaz.

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Sfera zawodowa jest obszarem niezwykle konfliktogennym. To miejsce, gdzie ścierają się interesy i osobiste ambicje, a rywalizacja jest codziennością. A wszystko to rodzi poważne tarcia i antagonizmy. Konflikty w pracy mogą powstawać w wielu konfiguracjach. I może być w nie zamieszane wiele osób.

Genchi Genbutsu oznacza konieczność osobistego zweryfikowania wszystkich faktów dotyczących danego problemu. Zasada Genchi Genbutsu to jeden z najważniejszych elementów kultury pracy w japońskich firmach.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Mentoring to relacja pomiędzy mistrzem a uczniem, polegająca na rozwijaniu i odkrywaniu potencjału ucznia. Jak to osiągnąć? Gdzie szukać mentorów i skąd czerpać inspiracje?
Model Diltsa opisuje funkcjonowanie człowieka, a także ukazuje schemat dokonywania zmian i uczenia się. Jego twórcą jest dr Robert Dilts, który opierał się na pracach antropologa Gregora Batesona, który z kolei bazował na jeszcze wcześniejszych badaniach Bertranda Russela.

Menadżer musi wiedzieć, jaki jest jego pracownik i jakimi wartościami się kieruje oraz musi umiejętnie, w codziennych relacja szef – podwładny, wyrazić uznanie wobec tego, co dla pracownika ważne.

Przywództwo transformacyjne charakteryzuje się między innymi tym, że menedżer posiada charyzmę, poprzez którą może oddziaływać na zespół nie wprost – niekoniecznie wykorzystując formalne i proceduralne narzędzia kierownicze.

Teorie przywództwa - Przywództwo transakcyjne – jedna z dwóch wyróżnianych teorii przywództwa. W tej teorii relacja przywódca – członek grupy jest formą społecznej wymiany. Przywódcy transakcyjni dążą więc do opierania się na procesie wymiany: wykonany cel równa się gratyfikacji.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.