Jakie są role menadżera

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu menadżer, kiedyś zwany kierownikiem, głównie zajmował się rozdzielaniem pracy i rozliczaniem z niej. Decydował kogo zatrudnia, a kogo zwalnia. Ustalał plan urlopów, ewentualnie rozdzielał premie. Ponadto miał do wykonania swoją działkę pracy merytorycznej, w większości przypadków o dość dużym stopniu skomplikowania wymagającej specjalistycznej wiedzy. W międzyczasie, wraz z napływem zagranicznych korporacji, zaczęły także do firm wkraczać zachodnie modele zarządzania. 

   
  Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu menadżer, kiedyś zwany kierownikiem, głównie zajmował się rozdzielaniem pracy i rozliczaniem z niej. Decydował kogo zatrudnia, a kogo zwalnia. Ustalał plan urlopów, ewentualnie rozdzielał premie. Ponadto miał do wykonania swoją działkę pracy merytorycznej, w większości przypadków o dość dużym stopniu skomplikowania wymagającej specjalistycznej wiedzy.

  W międzyczasie, wraz z napływem zagranicznych korporacji, zaczęły także do firm wkraczać zachodnie modele zarządzania. A tam szef niekoniecznie musi mieć większą wiedzę od swoich podwładnych, wystarczy, że ma odpowiednie kompetencje menadżerskie, bowiem zadania szefów zespołów się zmieniły.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.

  Jakie są role menadżerów w dzisiejszych czasach?
   
  Przede wszystkim odpowiedzialny jest za organizację pracy swojego zespołu. Ma pilnować także terminów realizacji poszczególnych etapów prowadzonych projektów. Jest odpowiedzialny za sprawozdawczość z działań zespołu wobec przełożonego. Dobry menadżer oprócz tego będzie także dbał o rozwój swoich podwładnych, tak by zespół stawał się coraz lepszy. Jak widać, na typowo merytoryczną pracę czasu i miejsca już nie ma.

  Nie musi już więc być mistrzem w dziedzinie, którą zajmuje się zespół, choć warto, by miał jako takie rozeznanie.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Twórz przyszłość zarządzania z naszymi innowacyjnymi ścieżkami rozwiązań, łączącymi zaawansowane technologie IT, ścieżki rozwoju menadżerów czy specjalizowane rozwiązania dla zakładów produkcyjnych:

   
  Aktualnie wysoko cenione są kompetencje pozwalające na skuteczne i efektywne zarządzanie ludźmi. Czy to dobrze? Z jednej strony, jeżeli zespół tworzy kilka dość silnych indywidualności o bardzo głębokiej wiedzy merytorycznej do sprawnej pracy nie jest potrzebny ktoś, kto może służyć im radą w zakresie ich pracy, ale ogarnie to wszystko od strony organizacyjnej.

  Tak może się dziać np. w zespołach informatycznych, czy przedstawicieli handlowych. Jednak niewyobrażalny wydaje się być zespół księgowy, którego szefem (dyrektor finansowy) jest osoba nie mająca bladego pojęcia o finansach.

  Dlatego też przed rozważeniem konkretnych kandydatur na stanowiska menadżerskie, warto by osoba decyzyjna wcześniej odbyła szkolenia, które poruszają tematy związane z dobieraniem odpowiednich menadżerów do zespołów.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.