Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu menadżer, kiedyś zwany kierownikiem, głównie zajmował się rozdzielaniem pracy i rozliczaniem z niej. Decydował kogo zatrudnia, a kogo zwalnia. Ustalał plan urlopów, ewentualnie rozdzielał premie. Ponadto miał do wykonania swoją działkę pracy merytorycznej, w większości przypadków o dość dużym stopniu skomplikowania wymagającej specjalistycznej wiedzy.
W międzyczasie, wraz z napływem zagranicznych korporacji, zaczęły także do firm wkraczać zachodnie modele zarządzania. A tam szef niekoniecznie musi mieć większą wiedzę od swoich podwładnych, wystarczy, że ma odpowiednie kompetencje menadżerskie, bowiem zadania szefów zespołów się zmieniły.
Jakie są role menadżerów w dzisiejszych czasach?
Przede wszystkim odpowiedzialny jest za organizację pracy swojego zespołu. Ma pilnować także terminów realizacji poszczególnych etapów prowadzonych projektów. Jest odpowiedzialny za sprawozdawczość z działań zespołu wobec przełożonego. Dobry menadżer oprócz tego będzie także dbał o rozwój swoich podwładnych, tak by zespół stawał się coraz lepszy. Jak widać, na typowo merytoryczną pracę czasu i miejsca już nie ma.
Nie musi już więc być mistrzem w dziedzinie, którą zajmuje się zespół, choć warto, by miał jako takie rozeznanie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Twórz przyszłość zarządzania z naszymi innowacyjnymi ścieżkami rozwiązań, łączącymi zaawansowane technologie IT, ścieżki rozwoju menadżerów czy specjalizowane rozwiązania dla zakładów produkcyjnych:
Aktualnie wysoko cenione są kompetencje pozwalające na skuteczne i efektywne zarządzanie ludźmi. Czy to dobrze? Z jednej strony, jeżeli zespół tworzy kilka dość silnych indywidualności o bardzo głębokiej wiedzy merytorycznej do sprawnej pracy nie jest potrzebny ktoś, kto może służyć im radą w zakresie ich pracy, ale ogarnie to wszystko od strony organizacyjnej.
Tak może się dziać np. w zespołach informatycznych, czy przedstawicieli handlowych. Jednak niewyobrażalny wydaje się być zespół księgowy, którego szefem (dyrektor finansowy) jest osoba nie mająca bladego pojęcia o finansach.
Dlatego też przed rozważeniem konkretnych kandydatur na stanowiska menadżerskie, warto by osoba decyzyjna wcześniej odbyła szkolenia, które poruszają tematy związane z dobieraniem odpowiednich menadżerów do zespołów.