Jakie są typy liderów?

Każdy menadżer zarządzający firmą stanie w pewnym momencie przed koniecznością decyzji dotyczącej awansowania swoich pracowników. Optymalna sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy z zespołu zadaniowego, który sam się wykreuje, a lider wyłania się sam i ma poparcie grupy. W praktyce, rzadko zdarza się, by w firmie taka sytuacja miała miejsce. Zespoły przeważnie tworzone są przez osoby trzecie, które wyznaczają kto ma się w nim znaleźć, a kierownik grupy także jest narzucony z góry. 

     
    Każdy menadżer zarządzający firmą stanie w pewnym momencie przed koniecznością decyzji dotyczącej awansowania swoich pracowników. Optymalna sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy z zespołu zadaniowego, który sam się wykreuje, a lider wyłania się sam i ma poparcie grupy. W praktyce, rzadko zdarza się, by w firmie taka sytuacja miała miejsce.

    Zespoły przeważnie tworzone są przez osoby trzecie, które wyznaczają kto ma się w nim znaleźć, a kierownik grupy także jest narzucony z góry. Takie podejście sprawia, że grupa potrzebuje nieco czasu, by się zgrać, wzajemnie ustalić podział zadań między siebie (umówmy się, nawet jeśli zostały już z góry przydzielone praktyka pokazuje, że zachodzą w tym zakresie pewne korekty).
     
    Lider może mieć też pewne problemy z tym, by w takiej grupie mieć poważanie i wyrobić sobie autorytet. Dlatego też w zależności o tego do jakiej grupy nowy menadżer zostanie przydzielony powinien on posiadać określone cechy i kompetencje.

    Jakie są typy liderów? W literaturze możemy wyczytać, że szef może być między innymi demokratyczny, autorytarny, afiliacyjny, charyzmatyczny, procesowy czy nakazowy. Jak rozpoznać jakim typem będzie osoba, której chcemy powierzyć dowodzenie zespołem?

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy: Zapraszamy.

    Na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie tego ocenić. Są jednak na rynku dostępne testy osobowościowe, które oprócz cech charakteru badają także kompetencje miękkie i zdolności przywódcze. Z analizy wyników tych testów można się z dużą dozą prawdopodobieństwa dowiedzieć jaki styl liderowania będzie dana osoba reprezentować.

    By móc odpowiednio takie testy przeprowadzić a następnie wyciągnąć właściwe wnioski z wyników należy ukończyć specjalny kurs, po którym zostaje się certyfikowanym doradcą.
     
    Jeżeli firma ma w planach wykorzystywać testy przy dobieraniu członków poszczególnych zespołów, tak by ich kompetencje się uzupełniały, lub planuje ocenić, czy zweryfikować style przywódcze większej ilości menadżerów warto na szkolenie wysłać np. pracownika kadr, tak, by będąc certyfikowanym konsultantem danych testów mógł rzetelnie ocenić wyniki.

    Dodatkowo, pomimo początkowych wysokich kosztów szkolenia, dość szybko da się odczuć oszczędności – konsultanci zewnętrzni cenią się wysoko.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.