Nie da się ukryć, że współcześnie, niezależnie od tego w jakim sektorze gospodarki pracujemy, niezwykle ważna jest umiejętność grupowej współpracy, którą na co dzień musimy wykazywać się w swoim zawodowym życiu. Powoli odchodzi się od systemu pracy w wielu firmach, zgodnie z którym efektywność jednostki i jej wyniki. Coraz częściej w wielu firmach najważniejsze staje się dążenie do idealnej i harmonijnej pracy grupowej, gdzie każda z osób wzajemnie się uzupełnia, dając przy tym niezwykłe efekty swojej pracy. Dlatego w przypadku osób zatrudnionych na stanowisku managera, tak niezwykle istotna staje się umiejętności odpowiedniego kierowania własnym zespołem. Warto jednak wiedzieć i mieć świadomość tego, że zespół pracowniczy, a grupa osób pracujących dla danego przedsiębiorstwa, to dwa, nieco odmienne określenia. Po czym zatem poznać, że doczynienia mamy z zespołem a nie grupą osób pracujących niezależnie od siebie? Oto kilka cech, które ( często w teorii, bowiem w życiu okazuje się, że z tym bywa różnie) powinien mieć zespół pracowniczy:
- dobre przywództwo
- wzajemne zaufanie pomiędzy członkami zespołu
- wzajemne prowadzenie dyskusji, z szacunkiem, podczas której wymieniane są różne wizje, pomysły, idee
- grupa pracownicza ma jasno określony cel, do którego zgodnie z założeniami dążą wszyscy członkowie wchodzący w skład zespołu
- każdy z członków zespołu pracowniczego jest jednakowo zaangażowany w wykonywanie powierzonych im zadań
- członkowie zespołu pracowniczego razem potrafią umiejętnie wykorzystywać zasoby posiadanej wiedzy oraz doświadczenie, a by wspólnymi siłami zrealizować postawiony przed nimi cel.
W kierowaniu zespołem pracowniczy, m niezwykle ważne są cechy, jakie powinna posiadać osoba, która stoi na czele takiego zespołu. Kierownik zespołu powinien kontrolować działania swoich podwładnych to jest oczywiste. Jednakże mądry przywódca potrafi zaufać na tyle swojemu zespołowi, że kontrola ta, nie ma wydźwięku negatywnego, nie kojarzy się pracownikom z przymusem czy wytykaniem, w dość niegrzeczny sposób błędów, nawet jeśli ich tam nie ma.