Koncepcje przywództwa – jakie są style kierowania?

Znajomość metod zarządzania personelem to istotna kwestia w prowadzeniu firmy. Właściwe kierowanie pracownikami jest priorytetowym działaniem w realizacji zamierzonych celów. Wczesne teorie zakładały, że o byciu przełożonym decydują pewne predyspozycje osobowościowe i cechy charakteru.

18 marca 2019
zdjęcie - Koncepcje przywództwa – jakie są style kierowania?

 Koncepcje przywództwa - jakie są style kierowania?

Znajomość metod zarządzania personelem to istotna kwestia w prowadzeniu firmy. Właściwe kierowanie pracownikami jest priorytetowym działaniem w realizacji zamierzonych celów.

Wczesne teorie zakładały, że o byciu przełożonym decydują pewne predyspozycje osobowościowe i cechy charakteru. Przez wiele lat istniało przekonanie, iż przywództwo jest czymś stałym, w pewnym sensie wrodzonym. Z upływem czasu działania skupiające się na identyfikowaniu i opisywaniu zachowania liderów zmieniły to przekonanie. Stwierdzono, iż zarządzania ludźmi można się zwyczajnie nauczyć. Co niektóre cechy osobowościowe pomagają jedynie w byciu liderem, nie są jednak one elementami wystarczającymi do tego aby być skutecznie zarządzać zespołem pracowników.

Efektywne oraz skuteczne kierowanie wymaga ciągłego doskonalenia. Obecnie na rynku szkolenie z zarządzania cieszy się ogromną popularnością. Jedno ze szkoleń z zakresu zarządzania a mianowicie szkolenie zarządzanie zespołem pełni kluczową rolę w każdej firmie. Jego efekty przekładają się to przede wszystkim na zyski firmy oraz wydajność pracowników. Warto zatem zwrócić uwagę na koncepcje przywództwa, które są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania zakładu. Nie ma wzorcowego stylu kierowania. Zawsze należy zwrócić uwagę na czynniki takie jak osobowość kierownika a także profil oraz kierunek rozwoju firmy. Sposób w jaki kieruje się pracownikami podległego zespołu można zdefiniować jako styl kierowania. Firma szkoleniowa, która szkoli uczestników w tym zakresie zarządzania zespołem zapewne omawia podczas wykładu różnego rodzaju style przywództwa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.

Mogą Cię również zainteresować: zarządzanie projektami szkolenie dofinansowane, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

Powszechnie przyjmuje się, że styl przywódcy to oddziaływanie przełożonych na podwładnych w sposób jest trwały i powtarzalny. Jego celem jest osiągnięcie zamierzonych rezultatów i wykonanych zadań. Współpraca zespołowa przekłada się na szybkość realizacji zadań, oraz na wydajność pracowników. Dlatego istotne znaczenie ma wybór odpowiedniego stylu.
Potencjalny styl kierowania to metoda, jaką kierujący wybiera i zamierza oddziaływać na podwładnych aby zrealizować wyznaczone cele. Z kolei zaś styl rzeczywisty jest to sposób w jaki przełożony realizuje powierzone mu zadania. Wówczas nie jest on już teoretyczny lecz praktyczny.
Wyróżnia się wiele stylów, według których działają przywódcy. Jednym z nich jest styl autokratyczny, który bazuje na tym iż przełożony samodzielnie wybiera cele, a także dąży do ich realizacji, rozdzielając zadania podległym pracownikom. Decyzje mają wówczas charakter nakazu i wówczas pracownik nie ma prawa wyrazić swojego zdania lecz musi wykonywać nakazy przełożonego a następnie jest rozliczany z powierzonych zadań.

Kolejnym jest styl demokratyczny, który polega na wspólnym podejmowaniu decyzji przez przełożonego i grupę mu podległych mu pracowników. Praca odbywa się zespołowo, a kierownik bierze udział realizacji danego projektu. Typowym przykładem stylu demokratycznego jest tak zwana burza mózgów. Można również zdecydować się na styl nieingerujący w którym to pracownicy mają swobodę działania, a przełożony na żadnym etapie nie uczestniczy w pracach ani w podejmowaniu decyzji.

W praktyce bardzo często wykorzystywany jest styl kierowania, który określany jest jako konsultacyjny albo styl partycypacyjny. Często mamy również do czynienia ze stylem zadaniowym, który to jest nastawiony wyłącznie na wyniki. Może być również stosowany styl osobowy, w którym to zainteresowanie ludźmi jest najważniejsze.
Każdy z tych wymienionych stylów ma swoje zalety, ale i też wady. Aby szczegółowo poznać tajniki istniejących stylów kierowania warto korzystać z dostępnych na rynku szkoleń.

Odpowiednia wiedza, a tym samym właściwa współpraca pozwala uzyskać zdecydowanie lepsze efekty pracy, a w razie konieczności pozwala również właściwie rozwiązać konflikty i problemy występujące w zespole. Szkolenia pomogą nam rozwinąć swoje kompetencje menedżerskie i nauczą nas jak zarządzać konfliktem.
Pełne zaufanie do pracowników nie zawsze jest najlepszym wyborem, gdyż styl koleżeński nie zawsze przekłada się na realizację zamierzonych celów. Jednak przy wyborze właściwego stylu kierowania należy mieć na uwadze dobro firmy oraz pracowników.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.