Konflikt w pracy – nie taki straszny, jak go malują
Konflikt wydaje nam się bardzo negatywnym zjawiskiem, który w dodatku pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, niszczy zespół i skutkuje pogorszeniem atmosfery w pracy. W rzeczywistości to, w jaki sposób oddziałuje konflikt, zależy przede wszystkim od sposobu jego rozwiązania oraz tego, czy lider zaangażował się w próby załagodzenia sytuacji.
Konflikt wydaje nam się bardzo negatywnym zjawiskiem, który w dodatku pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, niszczy zespół i skutkuje pogorszeniem atmosfery w pracy. W rzeczywistości to, w jaki sposób oddziałuje konflikt, zależy przede wszystkim od sposobu jego rozwiązania oraz tego, czy lider zaangażował się w próby załagodzenia sytuacji.
Konflikt - funkcje i znaczenie
Większość osób myśli, że konflikt posiada jedynie negatywne skutki. Jednak to właśnie konflikt - czyli sytuacja sporna, w której dwie strony mają odmienne zdanie i argumenty - jest momentem, w którym każdy zespół może najbardziej się rozwijać.
Po pierwsze konflikt jest oznaką tego, że członkowie zespołu nie boją się wyrazić swojego zdania i postawić na swoim - to szczególnie ważna cecha, która umożliwia skuteczną i efektywną pracę oraz wykonywanie nawet najbardziej nierealnych zmian w organizacji. Z drugiej zaś konflikt jest momentem, w którym możemy my - menedżerowie - spojrzeć na dany problem z kilku perspektyw.
Rozwiązywanie konfliktów w zespole wymaga wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności społecznych. Lider powinien wcielać się w rolę mediatora, który nie przyznaje racji żadnej ze stron, a jedynie proponuje rozwiązania i sposoby, które mogą udowodnić rację jednej osoby. Dlaczego tak ważny jest brak zaangażowania w sprawę? Gdy lider postawi się za którąś ze stron (o ile oczywiście konflikt nie dotyczy sytuacji, w której jedna osoba zawiniła) może sprawić, że przyszłe konflikty będą pozostawały w ukryciu, przez co trudniej je będzie zauważyć i rozwiązać.
Istnieje wiele gotowych opracowań i narzędzi, które umożliwiają sprawne i skuteczne rozwiązywanie konfliktów. Każdy lider z pewnością powinien sobie zdawać sprawę z dostępności tego typu rozwiązań, dzięki czemu może działać sprawniej i szybciej oraz stale zapewniać bezpieczną i przyjemną atmosferę, w której jedyne występujące konflikty są natury zawodowej i prowadzą do nowych pomysłów, dzięki którym całe przedsiębiorstwo będzie szybciej się rozwijać.
Asertywność uczy jak postępować w zgodzie ze sobą – na poziomie technik postaw. Szkolenia z asertywności uczą technik rozwiązywania konfliktów i dają szansę na rozwiązywanie sporów w sposób konstruktywny, bez szkody dla relacji. Zapraszamy na szkolenie z asertywności i technik rozwiązywania konfliktów.
Koniec z paraliżującym stresem! Dzięki nam dowiesz się jak obniżać stres kiedy sytuacja tego wymaga oraz jak mobilizować się uzyskując stres optymalny. Szkolenie antystresowe skierowane jest do wszystkich osób, które chcą nauczyć się kontrolować i panować nad stresem – zarówno w pracy, jak i w codziennych sytuacjach życiowych.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Zapraszamy do naszej
gamma Wiki +
Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.