Konflikt w pracy – nie taki straszny, jak go malują

Konflikt wydaje nam się bardzo negatywnym zjawiskiem, który w dodatku pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, niszczy zespół i skutkuje pogorszeniem atmosfery w pracy. W rzeczywistości to, w jaki sposób oddziałuje konflikt, zależy przede wszystkim od sposobu jego rozwiązania oraz tego, czy lider zaangażował się w próby załagodzenia sytuacji.

   
  Konflikt wydaje nam się bardzo negatywnym zjawiskiem, który w dodatku pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, niszczy zespół i skutkuje pogorszeniem atmosfery w pracy. W rzeczywistości to, w jaki sposób oddziałuje konflikt, zależy przede wszystkim od sposobu jego rozwiązania oraz tego, czy lider zaangażował się w próby załagodzenia sytuacji.

  Konflikt - funkcje i znaczenie

  Większość osób myśli, że konflikt posiada jedynie negatywne skutki. Jednak to właśnie konflikt - czyli sytuacja sporna, w której dwie strony mają odmienne zdanie i argumenty - jest momentem, w którym każdy zespół może najbardziej się rozwijać.

  Po pierwsze konflikt jest oznaką tego, że członkowie zespołu nie boją się wyrazić swojego zdania i postawić na swoim - to szczególnie ważna cecha, która umożliwia skuteczną i efektywną pracę oraz wykonywanie nawet najbardziej nierealnych zmian w organizacji. Z drugiej zaś konflikt jest momentem, w którym możemy my - menedżerowie - spojrzeć na dany problem z kilku perspektyw.

  Jak rozwiązać konflikt w zespole?

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Podstawą efektywnej pracy zespołu jest skuteczna komunikacja. Poznaj zasady i narzędzia ułatwiające komunikację. Odważniej i efektywniej buduj relacje biznesowe. Zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniach: komunikacja w biznesie szkolenie, szkolenie z asertywności, szkolenie - motywacja.

  Rozwiązywanie konfliktów w zespole wymaga wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności społecznych. Lider powinien wcielać się w rolę mediatora, który nie przyznaje racji żadnej ze stron, a jedynie proponuje rozwiązania i sposoby, które mogą udowodnić rację jednej osoby. Dlaczego tak ważny jest brak zaangażowania w sprawę? Gdy lider postawi się za którąś ze stron (o ile oczywiście konflikt nie dotyczy sytuacji, w której jedna osoba zawiniła) może sprawić, że przyszłe konflikty będą pozostawały w ukryciu, przez co trudniej je będzie zauważyć i rozwiązać.

  Istnieje wiele gotowych opracowań i narzędzi, które umożliwiają sprawne i skuteczne rozwiązywanie konfliktów. Każdy lider z pewnością powinien sobie zdawać sprawę z dostępności tego typu rozwiązań, dzięki czemu może działać sprawniej i szybciej oraz stale zapewniać bezpieczną i przyjemną atmosferę, w której jedyne występujące konflikty są natury zawodowej i prowadzą do nowych pomysłów, dzięki którym całe przedsiębiorstwo będzie szybciej się rozwijać.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.