Metody zarządzania projektami

Metodyki zarządzania projektami są dziedziną niezwykle szeroką i obszerną, skupiającą w sobie wszelkiego rodzaju metody, pozwalająca na efektywne zarządzanie różnego rodzaju projektami. Poszczególne metody zarządzania projektami są zróżnicowane pomiędzy sobą w wielu elementach.

8 stycznia 2019
zdjęcie - Metody zarządzania projektami


Metody zarządzania projektami

Metodyki zarządzania projektami są dziedziną niezwykle szeroką i obszerną, skupiającą w sobie wszelkiego rodzaju metody, pozwalająca na efektywne zarządzanie różnego rodzaju projektami. Poszczególne metody zarządzania projektami są zróżnicowane pomiędzy sobą w wielu elementach.

Różnice te widoczne są przede wszystkim:

 • w podejściu do projektu,
 • w sposobach realizacji poszczególnych etapów projektu,
 • cechami charakterystycznymi cechującymi poszczególne metody.

Jedną z najczęściej stosowanych metod w zarządzaniu projektami jest PRINCE2. Metoda ta opiera się przede wszystkim na produktach. PRINCE2 doskonale sprawdzi się w wielu projektach, niezależnie od ich tematyki czy wielkości. Charakterystyczne dla tej metody jest procesowej podejście do realizacji projektu.

Za największe zalety tej właśnie metody uznać przede wszystkim można:

 • łatwość w komunikacji pomiędzy organizacjami, przede wszystkim ze względu na dużą popularność i dostępność tej metody,
 • metoda w dużym stopniu opiera się na ustaleniu, czy realizacja projektu będzie opłacalna - w tym przypadku nie istnieje dążenie do wytworzenia produktu za wszelką cenę,
 • w PRINCE2 każdy ma jasno określone zadania i wie, jakie cele stoją przed nim do zrealizowania,
 • w tej metodzie są osoby które są odpowiedzialne za rozpoczęcie, realizację oraz zakończenie projektu,
 • dołączona do projektu dokumentacja tworzona zgodnie z zasadami PRINCE2 jest nie tylko czytelna i przejrzysta, ale również kompletna i poddana standaryzowaniu (co wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie),
 • jest to metoda w pewnym stopniu elastyczna, którą można dopasować do potrzeb organizacji w danym momencie,
 • stosowanie metody PRINCE2 nie wiąże się z koniecznością wnoszenia jakichkolwiek autorskich opłat.

Kolejną z bardzo często stosowanych metod zarządzania projektami jest PMBOK. Dla wielu jest to absolutny standard we współczesnym zarządzaniu projektami. PMBOK to metoda niezwykle skuteczna, jednak wymagająca jej śledzenia, bowiem często poddawana jest mniejszym czy większym modyfikacjom. Być może dlatego właśnie jest ona tak skuteczna i cieszy się dużym uznaniem środowiska powiązanego z branżą zarządzania projektami.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy przywództwa można się nauczyć? Jak unikać błędów oceniania pracownika? Jak budować zaangażowanie w zespole? Jak zarządzać pokoleniami? Zobacz nasze szkolenia z tego obszaru: szkolenia menadżerskie, szkolenia z zarządzania, szkolenie zarządzanie projektami, szkolenie scrum master

Gamma – firma szkoleniowa roku.

Jest to metoda, która za główny cel swojego działania stawia sobie przedstawienie wiedzy o zarządzaniu projektami.

Za największe atuty PMBOK uznać można przede wszystkim:

 • znacznie szerszy zakres działania, niż w przypadku bardzo popularnej metody PRINCE2,
 • jest to metoda, która dostarcza bardzo wiele cennych informacji o różnych technikach i modelach zarządzania projektami,
 • PMBOK ma do zaoferowania bardzo elastyczne podejście do kwestii związanych z cyklem życia każdego projektu.

Jedną z często stosowanych metod zarządzania projektami (choć nie tak popularną jak PRINCE2 czy PMBOK) jest Agile PM (czyli Agile Project Management).

Jest to metoda zarządzania projektami oparta na połączeniu wielu różnych podejść do tematyki opracowywania oraz przeprowadzania zgodnie z założeniami całego cyklu życia projektu, o czym przekonać się możemy idąc na szkolenie agile project management foundation.

Szkolenie agile łączy w sobie ta najbardziej elastyczne i lekkie w zastosowaniu metody związane z tematyką zarządzania projektami. Dzięki swoim unikalnym cechom, metoda ta zyskuje sobie coraz większa popularność.

Za największe atuty jej stosowania można uznać przede wszystkim:

 • istnienie fazy przygotowawczej (nie spotykanej w innego rodzaju metodach związanych z zarządzaniem projektami), dzięki przeprowadzeniu której bardzo szybko można oszacować opłacalność realizacji danego przedsięwzięcia,
 • kierownictwo w tej metodzie ma bardzo dużą kontrolę nad całym przebiegiem realizacji projektu,
 • przedsiębiorstwo korzystające z dobrodziejstw metody Agile PM nie musi oznaczać wprowadzania jakichkolwiek, nawet drobnych zmian w strukturze przedsiębiorstwa,
 • metoda Agile PM, ze względu na swoją dużą elastyczność idealnie łączy się z innymi, mniej czy bardziej powszechnie stosowanymi metodami związanymi z zarządzaniem projektami (czego dowiemy się np. podczas szkolenia scrum),
 • koszty zarządzania projektem w przypadku korzystania z tego właśnie metody ustalane są już na samym wstępie do projektu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

Sprawdź nasze szkolenia online:

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Szanowni Państwo!
Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.

Korzenie Six Sigma sięgają teorii matematycznej z XIX wieku, ale tak naprawdę do dzisiejszego świata biznesu przeniknęła w latach 80. dzięki staraniom inżyniera z Motoroli. To wtedy pewien dyrektor wykonawczy firmy Motorola Art Sundry skarżył się na brak stałej jakości produktów firmy. Inżynier pracujący w tej firmie, Bill Smith, w końcu odpowiedział na wezwanie, by konsekwentnie produkować produkty wysokiej jakości, i w 1986 roku opracował metodologię Six Sigma.

Wiele słychać o efektach zastosowania. Badania efektywności zespołów Agile potwierdzają wzrost wydajności o 200-400%. Badania efektywności projektów potwierdzają przewagę Agile nad podejściami tradycyjnymi.

Czas to pieniądz! To oklepane hasło doskonale oddaje realia współczesnego biznesu. Przyśpieszające z każdym rokiem tempo życia wpływa też na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Trzeba działać coraz szybciej, żeby utrzymać się na rynku, żeby nie dać wyprzedzić się konkurencji, żeby zdobyć klienta.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Komunikowanie się pomiędzy ludźmi jest bardzo ważną częścią naszego życia. Zarówno w celach towarzyskich, jak i organizacyjnych, czy zawodowych, prawidłowe przekazywanie sobie informacji tak, by było to zrozumiane dla odbiorców jest bardzo istotne.

Zastanawiasz się nad udziałem w szkoleniu z zarządzania projektami, lub też inaczej mówiąc szkoleniu project managmentowym? Na początek warto upewnić się, że wiesz na pewno, na czym polega cały ten proces i rola odpowiedzialnej za niego osoby.

Na dzisiejszym jakże wymagającym rynku pracy certyfikat PRINCE2 stanowi pewnego rodzaju potwierdzenie wysokiego poziomu znajomości techniki zarządzania projektami, jaką jest właśnie PRINCE2 (stosowana coraz powszechniej, a co za tym idzie logicznym jest, iż takich szkoleń na rynku pojawia się coraz więcej).

Zadowolenie z wykonywanej pracy jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Satysfakcję powinna dawać nie tylko płaca, jaką otrzymamy za wykonywane obowiązki, ale również efekty pracy, atmosfera w miejscu pracy, satysfakcja z tego, czym się zajmujemy, czy choćby status społeczny jaki osiągamy, dzięki pracy.

Sprzedaż usług czy produktów nie należy do rzeczy łatwych. Osoby, które utrzymają się z pracy polegającej na sprzedaży i proponowaniu różnego rodzaju usług klientom, muszą być do niej odpowiednio przygotowani.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.