Mobbing – jak szkolić pracowników, by skutecznie mu przeciwdziałać?

Mobbing jest problemem w wielu przedsiębiorstwach. Wiąże się on z poniżeniem pracownika, doprowadza do rozpadu zespołów i zagraża bezpieczeństwu całego przedsiębiorstwa. Mobbing negatywnie wpływa na atmosferę, może prowadzić do depresji i załamania pracownika, ale w dużym stopniu oddziałuje na wyniki całej firmy. Jednak mobbingowi można skuteczne przeciwdziałać.


  Mobbing jest problemem w wielu przedsiębiorstwach. Wiąże się on z poniżeniem pracownika, doprowadza do rozpadu zespołów i zagraża bezpieczeństwu całego przedsiębiorstwa. Mobbing negatywnie wpływa na atmosferę, może prowadzić do depresji i załamania pracownika, ale w dużym stopniu oddziałuje na wyniki całej firmy. Jednak mobbingowi można skuteczne przeciwdziałać.

  Podstawą działań antymobbingowych są szkolenia. Często ofiary mobbingu nie wiedzą gdzie mogą zgłosić problem, szczególnie, jeśli sprawcami mobbingu są wyżej postawieni pracownicy. Sami atakujący mogą nie zdawać sobie sprawy, że ich działania są karalne i podlegają pod przemoc psychiczną i znęcanie się.

  Wreszcie - świadkowie sytuacji mobbingowych mogą bagatelizować sprawę, traktować ją jako naturalny wynik złych relacji między dwójką osób: w końcu w każdym zespole może dochodzić do konfliktów.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jakie mogą być znamiona przemocy w miejscu pracy? Nie pozostawaj obojętny na zachowania mobbingowe w twojej firmie. Dowiedz się na czym polega mobbing i jak z nim walczyć. Sprawdź naszą ofertę szkoleń: szkolenia antymobbingowe, szkolenia dla administracji

  Zobacz nasze webinary: szkolenia menadżerskie online

  Szkolenie antymobbingowe dla pracowników powinno przede wszystkim dokładnie wyjaśniać czym jest mobbing, pokazywać przykłady poniżania i znęcania się nad innymi, które często nie są tak oczywiste. Pracownicy powinni również zdawać sobie sprawę, co grozi za dopuszczanie się takich czynów.

  Szkolenie antymobbingowe musi dokładnie wyjaśniać politykę firmy w zakresie ochrony pracowników oraz sposób zgłaszania wszelkich sytuacji, które mogą świadczyć o psychicznej przemocy wobec innych.

  Szkolenia antymobbingowe dla pracowników powinny być prowadzone dwuetapowo: przez zewnętrzną firmę lub prywatnego szkoleniowca oraz przez samego pracodawcę (lub osoby wyznaczone przez niego). Zewnętrzne szkolenia pozwalają zapoznać się z istotą mobbingu, jego wpływem na przedsiębiorstwo oraz sposobami przeciwdziałania i wszelkimi konsekwencjami prawnymi, które czekają na sprawców.

  Równie ważne są szkolenia przeprowadzane przez osoby z firmy, które cieszą się dużym autorytetem: pokazuje to postawę pracodawcy i jego podejście do sytuacji mobbingowych, pozwala również przedstawić konsekwencje wewnętrzne wszystkich działań mających na celu zastraszenie lub poniżenie jednego z pracowników.

   

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.