Mobbing w miejscu pracy

Temat mobbingu w miejscu pracy powraca co kilka miesięcy niczym bumerang i za każdym razem wywołuje ogólnokrajową dyskusję. Nie oszukujmy się – nadużycia w przedsiębiorstwach zdarzają się w każdej branży i mogą dotknąć każdego z nas. W którym momencie złośliwe komentarze przekraczają już granicę przyzwoitości i stają się zwykłym dręczeniem? Świadomość definicji jest w tym przypadku szalenie istotna, ponieważ mobbing w miejscu pracy przestał już być marginalnym zjawiskiem.

   
  Temat mobbingu w miejscu pracy powraca co kilka miesięcy niczym bumerang i za każdym razem wywołuje ogólnokrajową dyskusję. Nie oszukujmy się - nadużycia w przedsiębiorstwach zdarzają się w każdej branży i mogą dotknąć każdego z nas. W którym momencie złośliwe komentarze przekraczają już granicę przyzwoitości i stają się zwykłym dręczeniem? Świadomość definicji jest w tym przypadku szalenie istotna, ponieważ mobbing w miejscu pracy przestał już być marginalnym zjawiskiem.
   
  Poprzez mobbing w miejscu pracy rozumiemy wszelkie długotrwałe i uporczywe działania skierowane przeciwko pracownikowi, mające na celu zastraszenie go lub nękanie. Prowadzą one zwykle do spadku poczucia własnej wartości, poniżają i ośmieszają. Efektem tego bywa również izolacja bądź wykluczenie danej osoby z zespołu - mobbingu dopuszczają się często pracodawcy, którzy pragną skłonić pracownika do złożenia wypowiedzenia, bez konieczności szukania powodu by go zwolnić.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy. 

  Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.

  Aby dana grupa zachowań została uznana za mobbing w miejscu pracy, musi się wydarzyć kilka rzeczy i to - co szczególnie istotne - jednocześnie. Działania muszą być skierowane przeciwko konkretnej osobie (lub kilku osobom) i zachodzić przez dłuższy czas tak, aby można je było uznać za długo trwałe oraz uporczywe. Ponadto muszą one wyraźnie prowadzić do alienacji danego pracownika i wywoływać u niego obniżenie poczucia własnej wartości. Jeżeli uda nam się potwierdzić i udowodnić wszystkie te czynniki, bez trudu doprowadzimy do postawienia pracodawcy w stan oskarżenia.
   
  Co robić w sytuacji, gdy mobbing w miejscu pracy dotyka nas? Zgodnie z prawem pierwszym krokiem powinno być poinformowanie przełożonego. Sytuacja staje się jednak bardziej skomplikowana, gdy to właśnie nasz zwierzchnik dopuszcza się mobbingu. W tak wypadku należy się zwrócić do kierownictwa wyższego bądź działu personalnego - są one zobligowane do zajęcia się sprawą. Na drodze sądowej możemy natomiast wywalczyć odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu (psychicznym bądź fizycznym), a nawet doprowadzić do zwolnienia osoby przejawiającej agresywne zachowania.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.