Temat mobbingu w miejscu pracy powraca co kilka miesięcy niczym bumerang i za każdym razem wywołuje ogólnokrajową dyskusję. Nie oszukujmy się - nadużycia w przedsiębiorstwach zdarzają się w każdej branży i mogą dotknąć każdego z nas. W którym momencie złośliwe komentarze przekraczają już granicę przyzwoitości i stają się zwykłym dręczeniem? Świadomość definicji jest w tym przypadku szalenie istotna, ponieważ mobbing w miejscu pracy przestał już być marginalnym zjawiskiem.
Poprzez mobbing w miejscu pracy rozumiemy wszelkie długotrwałe i uporczywe działania skierowane przeciwko pracownikowi, mające na celu zastraszenie go lub nękanie. Prowadzą one zwykle do spadku poczucia własnej wartości, poniżają i ośmieszają. Efektem tego bywa również izolacja bądź wykluczenie danej osoby z zespołu - mobbingu dopuszczają się często pracodawcy, którzy pragną skłonić pracownika do złożenia wypowiedzenia, bez konieczności szukania powodu by go zwolnić.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy.
Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.
Aby dana grupa zachowań została uznana za mobbing w miejscu pracy, musi się wydarzyć kilka rzeczy i to - co szczególnie istotne - jednocześnie. Działania muszą być skierowane przeciwko konkretnej osobie (lub kilku osobom) i zachodzić przez dłuższy czas tak, aby można je było uznać za długo trwałe oraz uporczywe. Ponadto muszą one wyraźnie prowadzić do alienacji danego pracownika i wywoływać u niego obniżenie poczucia własnej wartości. Jeżeli uda nam się potwierdzić i udowodnić wszystkie te czynniki, bez trudu doprowadzimy do postawienia pracodawcy w stan oskarżenia.
Co robić w sytuacji, gdy mobbing w miejscu pracy dotyka nas? Zgodnie z prawem pierwszym krokiem powinno być poinformowanie przełożonego. Sytuacja staje się jednak bardziej skomplikowana, gdy to właśnie nasz zwierzchnik dopuszcza się mobbingu. W tak wypadku należy się zwrócić do kierownictwa wyższego bądź działu personalnego - są one zobligowane do zajęcia się sprawą. Na drodze sądowej możemy natomiast wywalczyć odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu (psychicznym bądź fizycznym), a nawet doprowadzić do zwolnienia osoby przejawiającej agresywne zachowania.