Mobbing w urzędzie

Nikogo w dziejszych czasach już nie dziwi, że co jakiś czas niezwykle nagłośnione zostają sprawy mobbingu w różnego rodzaju urzędach. Przyczyn występowania takiego zjawiska może być mnóstwo, jednak najczęściej jest to chęć doprowadzenia do dobrowolnego zwolnienia danego pracownika, aby na ego miejsce przyjęty został ''ktoś znajomy''.

Gamma - Mobbing w urzędzie

   

  Nikogo w dziejszych czasach już nie dziwi, że co jakiś czas niezwykle nagłośnione zostają sprawy mobbingu w różnego rodzaju urzędach. Przyczyn występowania takiego zjawiska może być mnóstwo, jednak najczęściej jest to chęć doprowadzenia do dobrowolnego zwolnienia danego pracownika, aby na ego miejsce przyjęty został ''ktoś znajomy''. Niestety udowodnienie mobbingu nie należy do najprostszych zadań, dlatego też nie zawsze winni zostają ukarani w należyty sposób.

  Ogólna definicja mobbingu zakłada, że ze zjawiskiem tym doczynienia mamy w momencie, w którym względem pracownika ( w rozumieniu definicji jest to osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę) podejmowane są niezbyt przyjacielskie działania o charakterze długotrwałym i nasilający się wrazz upływem czasu. Działania te są niezwykle uporczywe dla mobbowanego pracownika, a ich celem w głównej mierze jest jego poniżenie i ośmieszenie, przez które cierpi nie tylko zawodowa samoocena takiego pracownika. Śmiało za mobbing można uznać także szereg tych działań, które stopniowo zmierzają do odizolowania czy całkowitego wyeliminowania pracownika z danej grupy.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy. 

  Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.

  Mobbing, niezależnie od tego czy dochodzi do niego w urzędzie, niewielkim zakładzie produkcyjnym czy gdziekolwiek indziej jest zjawiskiem nieakceptowalnym przez społeczeństwo. Specjaliści sugerują, że wszystkich mobberów podzielić można na dwa główne typy. Pierwszy typ mobbera jest niezwykle skryty, dlatego ego najbliższe otoczenie najczęściej nie ma najmniejszego pojęcia o tym, jaką krzywdę wyrządza on innym ludziom. Taka osoba wszystkie swoje zachowania rozgrywa w zaciszu gabinetu, tak aby nikt nie mógł o tym wiedzieć. Są też mobberzy niezwykle pewni siebie, którzy nie kryją się ze swoimi poczynaniami, a niektórzy wręcz są z siebie na tyle dumni, że dodatkowo się z tym afiszują. Zgodnie z tym co mówią psychologowie, zachowania mobberów bardzo często mają podłoże psychopatyczne. Takie osoby cechują się zaburzeniami osobowości oraz ogólnie przyjętego systemu wartości.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.