Na prawie każdej rozmowie rekrutacyjnej, rozmowie o pracę kandydat otrzymuje pytanie na temat jego mocnych i słabych stron. Wielu kandydatów zastanawia się, o jakich mocnych stronach powinno mówić, a o jakich nie. W jaki sposób przedstawić własne wady i słabości oraz jakie to ma w ogóle znaczenie na rozmowie kwalifikacyjnej, jak wpływa na możliwość uzyskania zatrudnienia?
Rekruter praktycznie na pewno zada pytanie dotyczące mocnych stron potencjalnego pracownika, dlatego też warto wcześniej przygotować się do udzielenia na nie odpowiedzi. Warto przygotować listę swoich mocnych stron, a następnie skonfrontować ją z wymaganiami z ogłoszenia o pracę. Dzięki temu możliwe będzie najlepsze dostosowanie swojej odpowiedzi do potrzeb danej firmy.
Swoje mocne strony warto też podzielić na kategorię. Dodatkową zaletą będzie posiadanie certyfikatów, które je potwierdzą (oczywiście na ile jest to możliwe). Spośród wszystkich mocnych stron, jakie znajdują się na liście najlepiej jest wybrać 5 tych, które najbardziej przystają do wymagań z ogłoszenia o pracę. Koniecznością jest również przećwiczenie opowiadania o własnych mocnych stronach przed rozmową kwalifikacyjną.
Warto też zwrócić uwagę, iż mocnymi stronami pracownika będą np. komunikatywność, dokładność, znajomość języka obcego, znajomość języka programowania, dobra organizacja pracy, wysoki poziom zaangażowania, czy umiejętność pracy zespołowej. Wymienianie wśród mocnych stron np. mocnej głowy raczej nie będzie najlepszym pomysłem, chociaż wszystko zależy od tego gdzie dany kandydat aplikuje.
Należy również pamiętać, aby każdą swoją mocną stronę wymienioną podczas rozmowy poprzeć jakimś przykładem. Może to być np. wspomniany już certyfikat lub też po prostu wymyślony przykład z życia, czy schemat zachowania.
Potwierdzenie każdej mocnej strony przykładem zwiększa skuteczność każdego kandydata, jego szansę na pozytywne rozpatrzenie podania o pracę, a co za tym idzie – zwiększa szansę na zdobycie zatrudnienia i odniesienie pełnego i całkowitego sukcesu.