Najważniejszy element asertywności 1/3

Asertywność jest silnie związana z poczuciem własnej wartości. Wertując książki i słowniki natrafimy na wiele definicji wyjaśniających, czym jest poczucie własnej wartości, najprościej jednak możemy stwierdzić, że poczucie własnej wartości to stosunkowo stabilna opinia jednostki o sobie samym.

Gamma - Najważniejszy element asertywności 1/3

  Związek monologu wewnętrznego z poczuciem wartości
  Każdy z nas przez wiele godzin dziennie mówi w myślach sam do siebie. Nasz monolog wewnętrzny zwykle dotyczy tego, kim jestem, co mi wolno, a co powinienem. Jego treść odzwierciedla sposób traktowania człowieka przez samego siebie. Można to porównać do „osobistego komputera”: zdania monologu wewnętrznego są Twoimi „programami”, które realizujesz mimowolnie i zazwyczaj nieświadomie. Być może do tej pory nie zastanawiałeś się nad tym, ale od sposobu, w jaki myślisz o sobie, zależy Twoje poczucie wartości, decyzje, które podejmujesz oraz działania w kontaktach z innymi. Twój sposób myślenia może działać na Twoją korzyść lub nie.


  Postawy życiowe wg Harrisa
  W psychologii przyjmuje się, że każdy z nas przed szóstym rokiem życia zdecydował, kim jest i kim są inni ludzie. Na podstawie tego, amerykański psycholog Thomas Harris wyróżnił cztery dominujące postawy życiowe. Mówią one o wartości, jaką przypisujemy sobie w połączeniu z wartością, jaką przypisujemy innym. Innymi słowy, są to nasze nastawienia do siebie samych i do świata. Postawy życiowe determinują to, jakiego typu relacji poszukuje dana osoba. Jednocześnie rodzaje nawiązywanych przez nią relacji działają trochę jak samospełniające się proroctwo, potwierdzając jej dominującą postawę życiową.


  Możemy uważać się za osobę wartościową, czyli posiadającą pozytywne opinie o sobie, o swoich możliwościach, zdolnościach, o tym, co potrafimy robić. Kiedy tak siebie postrzegamy, to możemy powiedzieć: „jestem OK”.


  Możemy też uważać się za osobę bez wartości, czy o niskiej wartości, która niewiele potrafi, ma małe możliwości, której towarzyszy poczucie bycia nie w porządku. Kiedy tak siebie postrzegamy, to możemy powiedzieć: „jestem nie OK”.


  W podobny sposób takie wartości przypisujemy innym: możemy uważać, że inni ludzie są osobami wartościowymi, dobrymi, zdolnymi. Kiedy tak postrzegamy innych, mówimy, że: „inni są OK”. Jeśli natomiast uważamy innych za osoby bezwartościowe, to mówimy o nich „inni są nie OK”.

   

  Gamma - firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami sprzedażowymi, menadżerskimi i szkoleniami z rozwoju osobistego jak:zarządzanie czasem, szkolenie z komunikacji, szkolenia handlowe. Zaufaj naszemu doświadczeniu.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.