Negocjacje biznesowe – 4 praktycznye porady dla początkujących
Każdy początkujący negocjator z pewnością zastanawia się, jak sprawić, by wszelkie rozmowy przebiegały po naszej myśli. Niestety, często zdarza się – szczególnie na początku kariery – że nasze negocjacje nie prowadzą do porozumienia lub końcowa oferta nie spełnia naszej myśli. Przedstawiamy cztery krótkie i proste zasady, które wprowadzone w życie mogą zwiększyć nasze szanse na pozytywne zakończenie transakcji!
Każdy początkujący negocjator z pewnością zastanawia się, jak sprawić, by wszelkie rozmowy przebiegały po naszej myśli. Niestety, często zdarza się - szczególnie na początku kariery - że nasze negocjacje nie prowadzą do porozumienia lub końcowa oferta nie spełnia naszej myśli.
Przedstawiamy cztery krótkie i proste zasady, które wprowadzone w życie mogą zwiększyć nasze szanse na pozytywne zakończenie transakcji!
1. Przygotuj się do rozmów. Przed rozpoczęciem negocjacji powinniśmy zebrać szczegółowy wywiad na temat naszego przeciwnika i jego firmy. Wiedząc, w jakiej kondycji jest inne przedsiębiorstwo, możemy opracować ofertę i strategię prowadzenia rozmów. Duży gracz na rynku międzynarodowym, który może z łatwością podpisać umowę z inną firmą niż nasza, z pewnością wymaga innego podejścia niż mała firma, dla której dobicie targu jest bardzo ważne.
2. Opracuj strategię. Znając naszego przeciwnika, możemy przystąpić do opracowania szczegółowej oferty. Powinniśmy stworzyć "widełki", w których możemy się poruszać. Warto mieć na względzie najgorszą i najlepszą ofertę - tak, by móc wynegocjować cenę, która mieści się między nimi. Oczywiście - im bliżej najlepszej oferty, tym lepiej dla nas i dla naszej firmy.
3. Zacznij negocjacje pierwszy. To doskonały sposób by zbadać reakcję drugiej strony. Jeśli nasza oferta będzie niedorzeczna, z pewnością od razu zostaniemy poinformowani. Musimy jednak mieć na uwadze to, że podczas negocjacji blef jest jak najbardziej dopuszczalny: nasz przeciwnik może oburzyć się, że proponujemy bardzo wysoką cenę, jednak w rzeczywistości będzie ona przez niego dopuszczalna.
4. Stosuj strategię win/win. Oczywiście, możemy "zabrać wszystko" ale to z pewnością nie spowoduje nawiązania trwałej i pozytywnej relacji między stronami negocjacji. Rozmowy, które prowadzą do korzyści czerpanych przez wszystkich, zawsze zwracają się z nawiązką.
W końcu o to właśnie chodzi w negocjacjach biznesowych: nie są jedynie sposobem na dobicie jednorazowego targu, ale przede wszystkim na znalezienie wspólnego języka, by móc w przyszłości wykorzystywać powstałą relację.
Każda duża zmiana na rynku to z jednej strony presja na cyfry, a z drugiej ogromna szansa. Szansa dla wszystkich tych, którzy w porę zrozumieją, że dawne sposoby działania przestały być skuteczne. Dziś wygrywają na rynku ci, którzy rozumieją specyfikę biznesu klienta oraz jego samego jako osobę poddaną presji.
Tyle dostaniesz ile wynegocjujesz. Jeśli tylko w połowie sytuacji to prawda, warto inwestować w szkolenia z negocjacji u najlepszych. Sidewicz i Rozenek stworzyli warsztat mentoringowy dla najbardziej wymagających. Kurs negocjacji mocno zorientowanych na wyniki. Zapraszamy na szkolenie negocjacje zakupowe!
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Newsletter
Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.