Negocjacje – w biznesie i w firmie

Każdy z nas z pewnością co jakiś czas przegląda rubrykę poświęconą szkoleniom. Co tam znajdziemy? Otóż w zasadzie jednym ze szkoleń które wiodą absolutny prym szczególnie pod kątem ich popularności są właśnie szkolenia z zakresu negocjacji.

zdjęcie - (the_title())

 

Negocjacje - w biznesie i w firmie

Każdy z nas z pewnością co jakiś czas przegląda rubrykę poświęconą szkoleniom. Co tam znajdziemy? Otóż w zasadzie jednym ze szkoleń które wiodą absolutny prym szczególnie pod kątem ich popularności są właśnie szkolenia z zakresu negocjacji. Pojawia się jednak zapewne w naszych głowach pytanie - w jakich sytuacjach konieczna będzie umiejętność negocjacji? Tutaj w zasadzie można podzielić takie sytuacje na pięć głównych grup...

Negocjacje z klientem

Przede wszystkim bowiem negocjacje przydadzą nam się w rozmowie z klientem. Pamiętajmy, że dzisiejszy opracowany sposób najlepszej sprzedaży opiera się właśnie bardziej na technikach negocjacji niż na perswazji. Dawniej bowiem nieraz stawiano na tę drugą, teraz jednak kiedy ludzie mają już raczej dość wszechobecnej reklamy, negocjacja staje się bardziej efektywną formą sprzedaży. Jak to w zasadzie wygląda? Mówiąc w bardzo dużym skrócie tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której na początek sprzedawca ma za zadanie dość ogólnie rozpoznać, jaki to jest rodzaj klienta. Czy chce on szybko załatwić sprawę i od razu uciekać, czy może jednak ma ochotę pogadać? Jaki typ produktu będzie najlepszy do zaoferowania? Ile może wydać? I daje wchodzi własnie negocjacja - negocjujemy z klientem, co by chciał kupić, patrząc na reakcję pokazujemy różne produkty, po czym umiejętnie wskazujemy na wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Słowem - negocjujemy, co klient kupi. Oczywiście klient nie jest świadomy tych negocjacji.

Negocjacje z pracownikiem

Umiejętność negocjacji przydaje się także podczas różnych rozmów z pracownikami. Negocjujemy z nimi ich pensję, warunki pracy. Często także musimy przeprowadzić negocjacje pomiędzy skłóconymi ze sobą pracownikami. Co się stanie, jeśli tego nie będziemy umieć? Cóż, jeśli będziemy za mało asertywni to niestety może skończyć się to tak, że inni nas wykorzystają, a jeżeli zaś w negocjacjach za bardzo będziemy obstawiali przy naszym zdaniu, to z kolei możemy wpaść w pułapkę pozornie zbyt dużej kontroli. Generalnie i tak źle, i tak niedobrze...

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia z negocjacji - weź udział w negocjacyjnej grze i zdobądź praktyczne umiejętności z zakresu negocjacji. Zwiększ pewność siebie, poznaj zasady komunikacji w negocjacjach i skutecznie prowadź rozmowy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z programem szkolenia z negocjacji.

Mogą Cię również zainteresować: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenia dla sprzedawców.

Negocjacje z pracodawcą

Z perspektywy zaś pracownika musimy także umieć negocjować - znowu warunki pracy, godziny pracy, wynagrodzenie, przydzielone zadania. Jeśli nie będziemy tego umieć, to bardzo szybko mówiąc kolokwialnie "zjedzą nas". Jeżeli z drugiej strony, będziemy uparcie stawiać na swoim, to wezmą nas za chama i gbura, a później znalezienie ciekawej pracy będzie prawdziwą udręką...

Negocjacje z kontrahentem

Oczywiście negocjować także musimy z kontrahentami, podwykonawcami oraz wszelkimi firmami zewnętrznymi, które dla nas pracują, z dostawcami czy też co najważniejsze - z partnerami biznesowymi. Tutaj wchodzi dogadywanie cen, terminów itp. Wiadomo zaś - na pewno nie chcemy być na tym stratni. Dlatego też nauka negocjacji staje się bez mała koniecznością.

Negocjacje ze współpracownikami

Na koniec przechodzimy do współpracowników. Z nimi także musimy nauczyć się negocjować inaczej albo nie będziemy zbyt lubiani, albo dopadną nas wszystkie najgorsze zadania w pracy.

Słowem mówiąc krótko umiejętność negocjacji jest w zasadzie konieczna bez względu na to, na jakim stanowisku, czy na jakim szczeblu pracujemy. Co w zasadzie z tego wynika? Otóż w szkolenie z negocjacji warto zainwestować zawsze. Jeśli jesteśmy pracodawcami, spróbujmy pomyśleć nad szkoleniem zarówno dla siebie, jak i dla pracowników, a w szczególności na pewno dla osób odpowiedzialnych za sprzedaż oraz za relacje z partnerami w biznesie. Ponadto, jeśli nasz pracodawca nie wyraża chęci na sfinansowanie takiego szkolenia, to warto jednak zadbać o to także samodzielnie. Czemu? Podniesie ono nasze kwalifikacje i będzie świetnie wyglądało w CV - to dość standardowe, ale ciągle aktualne powody.

Wybór najlepszego szkolenia z negocjacji

Oczywistym jest to, że patrzymy na komentarze, opinie i recenzje oraz przeróżne inne ważne informacje. Jednak tu warto podkreślić wagę kilku innych spraw, które odgrywają naprawdę bardzo istotną rolę jeśli idzie o jakiekolwiek szkolenia z negocjacji. Przede wszystkim bowiem liczy się to, jakiego rodzaju jest to szkolenie - czy otwarte czy zamknięte. Te pierwsze organizowane są niejako pomiędzy różnymi firmami, dając tym samym ich pracownikom większą szansę na wypróbowanie swoich umiejętności. Drugi aspekt dobrych szkoleń z negocjacji, to bez wątpienia są ćwiczenia praktyczne - absolutnie niezbędne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.