Negocjacje - w biznesie i w firmie
Każdy z nas z pewnością co jakiś czas przegląda rubrykę poświęconą szkoleniom. Co tam znajdziemy? Otóż w zasadzie jednym ze szkoleń które wiodą absolutny prym szczególnie pod kątem ich popularności są właśnie szkolenia z zakresu negocjacji. Pojawia się jednak zapewne w naszych głowach pytanie - w jakich sytuacjach konieczna będzie umiejętność negocjacji? Tutaj w zasadzie można podzielić takie sytuacje na pięć głównych grup...
Negocjacje z klientem
Przede wszystkim bowiem negocjacje przydadzą nam się w rozmowie z klientem. Pamiętajmy, że dzisiejszy opracowany sposób najlepszej sprzedaży opiera się właśnie bardziej na technikach negocjacji niż na perswazji. Dawniej bowiem nieraz stawiano na tę drugą, teraz jednak kiedy ludzie mają już raczej dość wszechobecnej reklamy, negocjacja staje się bardziej efektywną formą sprzedaży. Jak to w zasadzie wygląda? Mówiąc w bardzo dużym skrócie tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której na początek sprzedawca ma za zadanie dość ogólnie rozpoznać, jaki to jest rodzaj klienta. Czy chce on szybko załatwić sprawę i od razu uciekać, czy może jednak ma ochotę pogadać? Jaki typ produktu będzie najlepszy do zaoferowania? Ile może wydać? I daje wchodzi własnie negocjacja - negocjujemy z klientem, co by chciał kupić, patrząc na reakcję pokazujemy różne produkty, po czym umiejętnie wskazujemy na wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Słowem - negocjujemy, co klient kupi. Oczywiście klient nie jest świadomy tych negocjacji.
Negocjacje z pracownikiem
Umiejętność negocjacji przydaje się także podczas różnych rozmów z pracownikami. Negocjujemy z nimi ich pensję, warunki pracy. Często także musimy przeprowadzić negocjacje pomiędzy skłóconymi ze sobą pracownikami. Co się stanie, jeśli tego nie będziemy umieć? Cóż, jeśli będziemy za mało asertywni to niestety może skończyć się to tak, że inni nas wykorzystają, a jeżeli zaś w negocjacjach za bardzo będziemy obstawiali przy naszym zdaniu, to z kolei możemy wpaść w pułapkę pozornie zbyt dużej kontroli. Generalnie i tak źle, i tak niedobrze...
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia z negocjacji - weź udział w negocjacyjnej grze i zdobądź praktyczne umiejętności z zakresu negocjacji. Zwiększ pewność siebie, poznaj zasady komunikacji w negocjacjach i skutecznie prowadź rozmowy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z programem szkolenia z negocjacji.
Mogą Cię również zainteresować: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenia dla sprzedawców.
Negocjacje z pracodawcą
Z perspektywy zaś pracownika musimy także umieć negocjować - znowu warunki pracy, godziny pracy, wynagrodzenie, przydzielone zadania. Jeśli nie będziemy tego umieć, to bardzo szybko mówiąc kolokwialnie "zjedzą nas". Jeżeli z drugiej strony, będziemy uparcie stawiać na swoim, to wezmą nas za chama i gbura, a później znalezienie ciekawej pracy będzie prawdziwą udręką...
Negocjacje z kontrahentem
Oczywiście negocjować także musimy z kontrahentami, podwykonawcami oraz wszelkimi firmami zewnętrznymi, które dla nas pracują, z dostawcami czy też co najważniejsze - z partnerami biznesowymi. Tutaj wchodzi dogadywanie cen, terminów itp. Wiadomo zaś - na pewno nie chcemy być na tym stratni. Dlatego też nauka negocjacji staje się bez mała koniecznością.
Negocjacje ze współpracownikami
Na koniec przechodzimy do współpracowników. Z nimi także musimy nauczyć się negocjować inaczej albo nie będziemy zbyt lubiani, albo dopadną nas wszystkie najgorsze zadania w pracy.
Słowem mówiąc krótko umiejętność negocjacji jest w zasadzie konieczna bez względu na to, na jakim stanowisku, czy na jakim szczeblu pracujemy. Co w zasadzie z tego wynika? Otóż w szkolenie z negocjacji warto zainwestować zawsze. Jeśli jesteśmy pracodawcami, spróbujmy pomyśleć nad szkoleniem zarówno dla siebie, jak i dla pracowników, a w szczególności na pewno dla osób odpowiedzialnych za sprzedaż oraz za relacje z partnerami w biznesie. Ponadto, jeśli nasz pracodawca nie wyraża chęci na sfinansowanie takiego szkolenia, to warto jednak zadbać o to także samodzielnie. Czemu? Podniesie ono nasze kwalifikacje i będzie świetnie wyglądało w CV - to dość standardowe, ale ciągle aktualne powody.
Wybór najlepszego szkolenia z negocjacji
Oczywistym jest to, że patrzymy na komentarze, opinie i recenzje oraz przeróżne inne ważne informacje. Jednak tu warto podkreślić wagę kilku innych spraw, które odgrywają naprawdę bardzo istotną rolę jeśli idzie o jakiekolwiek szkolenia z negocjacji. Przede wszystkim bowiem liczy się to, jakiego rodzaju jest to szkolenie - czy otwarte czy zamknięte. Te pierwsze organizowane są niejako pomiędzy różnymi firmami, dając tym samym ich pracownikom większą szansę na wypróbowanie swoich umiejętności. Drugi aspekt dobrych szkoleń z negocjacji, to bez wątpienia są ćwiczenia praktyczne - absolutnie niezbędne.