Na chwilę obecną badania w Polsce nadal nie są zadowalające - wciąż nie wyjaśniają w pełni zjawiska, jakim jest mobbing. Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy, z których najważniejszym jest strach ofiary znajdującej się w takim stanie załamania, że już nie widzi sensu opowiadania o tym. Często też sytuacje takie są lekceważone bądź ignorowane przez współpracowników i kierownictwo, które ponosi całą odpowiedzialność za działania mobbera, niezależnie od tego jaki posiadało udział w całej sprawie - również nieświadomy. Jednak istnieje także druga strona spektrum - ludzie bardzo często przypisują mobbing w sytuacji, gdy dochodzi do spięć interpersonalnych, które to niekoniecznie są mobbingiem.
Kiedy można mówi o nękaniu psychicznym?
W polskim Kodeksie Pracy istnieje zapis warunków, jakie muszą być jednocześnie spełnione, aby określić daną sytuację mobbingiem. Wśród nich pojawia się zapis o uciążliwości i długotrwałości tego negatywnego zjawiska. Jego przejawami jest najczęściej przemoc werbalna, która objawia się szykanami, roznoszeniem plotek, groźbami i podważaniem kompetencji osoby, nad którą agresor się znęca. Pragnie sprawić, że jej własne poczucie wartości osiągnie niski poziom, w ten sposób dowartościowując samego siebie bądź umacniając własną pozycję w grupie. Ostatecznie dąży nie to wyeliminowania ofiary z miejsca pracy, a jej izolowania. W momencie, kiedy pojawia się ona każdego dnia na swoim stanowisku, czuje on, że odniósł sukces, gdyż wie, że znajduje się ona w pułapce niemożności przeciwdziałania jego atakom.
Czy jest to problem powszechny?Do takiej sytuacji może dojść zarówno ze strony osób na wyższym stanowisku, które posiadają władzę, współpracowników mających równe prawa, jednak w praktyce równowaga sił może być zakłócona, co jej przyczyną prześladowania, jak i ze strony podwładnych, zamierzających zniszczyć psychicznie swojego przełożonego. Powody są różne, jednak konsekwencje w wielu wypadkach takie same: depresja, wyniszczenie i brak zdolności do normalnego funkcjonowania w miejscu pracy, a także środowisku społecznym oraz brak poczucia bezpieczeństwa.