Nękanie psychiczne w miejscu pracy

Na chwilę obecną badania w Polsce nadal nie są zadowalające – wciąż nie wyjaśniają w pełni zjawiska, jakim jest mobbing. Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy, z których najważniejszym jest strach ofiary znajdującej się w takim stanie załamania, że już nie widzi sensu opowiadania o tym.

14 maja 2018
zdjęcie - Nękanie psychiczne w miejscu pracy

 

Na chwilę obecną badania w Polsce nadal nie są zadowalające - wciąż nie wyjaśniają w pełni zjawiska, jakim jest mobbing. Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy, z których najważniejszym jest strach ofiary znajdującej się w takim stanie załamania, że już nie widzi sensu opowiadania o tym. Często też sytuacje takie są lekceważone bądź ignorowane przez współpracowników i kierownictwo, które ponosi całą odpowiedzialność za działania mobbera, niezależnie od tego jaki posiadało udział w całej sprawie - również nieświadomy. Jednak istnieje także druga strona spektrum - ludzie bardzo często przypisują mobbing w sytuacji, gdy dochodzi do spięć interpersonalnych, które to niekoniecznie są mobbingiem.

Kiedy można mówi o nękaniu psychicznym?

W polskim Kodeksie Pracy istnieje zapis warunków, jakie muszą być jednocześnie spełnione, aby określić daną sytuację mobbingiem. Wśród nich pojawia się zapis o uciążliwości i długotrwałości tego negatywnego zjawiska. Jego przejawami jest najczęściej przemoc werbalna, która objawia się szykanami, roznoszeniem plotek, groźbami i podważaniem kompetencji osoby, nad którą agresor się znęca. Pragnie sprawić, że jej własne poczucie wartości osiągnie niski poziom, w ten sposób dowartościowując samego siebie bądź umacniając własną pozycję w grupie. Ostatecznie dąży nie to wyeliminowania ofiary z miejsca pracy, a jej izolowania. W momencie, kiedy pojawia się ona każdego dnia na swoim stanowisku, czuje on, że odniósł sukces, gdyż wie, że znajduje się ona w pułapce niemożności przeciwdziałania jego atakom.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie mogą być znamiona przemocy w miejscu pracy? Nie pozostawaj obojętny na zachowania mobbingowe w twojej firmie. Dowiedz się na czym polega mobbing i jak z nim walczyć. Sprawdź naszą ofertę szkoleń: szkolenia antymobbingowe, szkolenia dla administracji

Zobacz nasze webinary: szkolenia menadżerskie onlineCzy jest to problem powszechny?

Do takiej sytuacji może dojść zarówno ze strony osób na wyższym stanowisku, które posiadają władzę, współpracowników mających równe prawa, jednak w praktyce równowaga sił może być zakłócona, co jej przyczyną prześladowania, jak i ze strony podwładnych, zamierzających zniszczyć psychicznie swojego przełożonego. Powody są różne, jednak konsekwencje w wielu wypadkach takie same: depresja, wyniszczenie i brak zdolności do normalnego funkcjonowania w miejscu pracy, a także środowisku społecznym oraz brak poczucia bezpieczeństwa.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.