Podstawowe cechy profesjonalnej obsługi klienta

Pierwszą zasadą każdego biznesu jest traktowanie klienta tak, aby nie dopuścić do sytuacji w której szuka on alternatywy. Kwota, jaką firmy tracą w skali roku z powodu utraconego klienta jest ogromna. Większośc osób deklaruje, że powodem przejścia do konkurencji była niezadowalająca obsługa. Jakie są więc cechy profesjonalnej obsługi klienta?

   
  Pierwszą zasadą każdego biznesu jest traktowanie klienta tak, aby nie dopuścić do sytuacji w której szuka on alternatywy. Kwota, jaką firmy tracą w skali roku z powodu utraconego klienta jest ogromna. Większośc osób deklaruje, że powodem przejścia do konkurencji była niezadowalająca obsługa. Jakie są więc cechy profesjonalnej obsługi klienta?

  Szybki kontakt

  Wielu klientów ceni sobie szybką odpowiedź. Jeśli na stronie internetowej umieściliśmy dokładny opis tego, ile klient powinien czekać na naszą odpowiedź i nie przestrzegamy tego, możemy być pewni że wielu z nich już dawno przeszło do konkurencji. Zdarzają się sytuacje, w których mail mógł nie dotrzeć, jednak wtedy wystarczy szybka odpowiedź bądź informacja.

  Klient otrzymuje wtedy jasną sytuację, że musi poczekać - został o tym poinformowany z wiarygodnego źródła. Jeśli obiecaliśmy klientowi, że skontaktujemy się z nim w określonym czasie, dotrzymujmy słowa. Pamiętajmy również o szacunku. Jeśli nasz negatywny stosunek zostanie zauważony, nie mamy na co liczyć. Ważne są również gesty i mimika - z nich także da się wyczytać to, jakie podejście mamy do klienta.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zdobądź wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne w profesjonalnej obsłudze klienta. Zapraszamy na szkolenie z profesjonalnej obsługi klienta. Celem szkolenia jest udoskonalenie zdolności komunikacyjnych i rozwinięcie umiejętności przyjmowania postawy asertywnej w rozmowie z klientem. Dowiedz się jak budować swój wizerunek przez telefon, jak kontrolować przebieg rozmowy, jakie są zasady komunikacji werbalnej, oraz jak prowadzić rozmowę z trudnym klientem. Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenie telemarketing, szkolenia handlowe.

  Oczekiwania klientów

  Kolejnym ważnym aspektem jest zrozumienie oczekiwań, jakie mają klienci wobec nas. Dzielą się one na trzy obszary. Pierwszym z nich są oczekiwania minimalne. Jest to zrealizowanie celu, z którym zwrócił się do nas klient oczekując pomocy. Kolejny obszar to oczekiwania optymalne: klient liczy na szybką realizację i komfortowe warunki obsługi.

  Ostatnim obszarem o który musimy zadbać jest zaskoczenie. Może zostać zrealizowane w formie poświęcenia prywatnego czasu dla klienta bądź sprawdzenie informacji, które są poza zakresem naszych obowiązków wobec niego. Ponadto, ważne jest aby zawsze spełniać minimalne oczekiwania.

  Rozpoznanie typu klienta

  Istnieje kilka typów klientów, których rozpoznać da się już po kilku minutach konwersacji. Pierwszy z nich to klient rozmowny. Należy zachować czujność i nie przerywać jego wypowiedzi, powtarzając najważniejsze argumenty. Jego przeciwieństwem jest klient cichy, który mówi niewiele, ale słucha uważnie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.