Od stylu kierowania zależy często wydajność pracowników, ich motywacja do pracy oraz ogólne zyski, które wypracowuje cały zespół dla przedsiębiorstwa. Choć style są całkowicie odmienne i często charakteryzują się skrajnie różnym podejściem do rozdzielania zadań czy podejścia do podwładnych, niemożliwym jest określenie, który z nich jest najlepszy.
Struktura i hierarchia w przedsiębiorstwie, kultura organizacyjna oraz osobowości menedżerów i podwładnych sprawiają, że w każdej firmie może sprawdzić się całkiem inny system zarządzania ludźmi. Wyróżniamy trzy podstawowe style kierowania, które równocześnie są najstarszym system tego typu: styl autokratyczny, demokratyczny i liberalny.
Styl autokratyczny cechuje się wysoką autonomią menedżera. To właśnie od decyduje kto i kiedy wykona dane zadanie. System ten sprawdza się szczególnie w ogromnych przedsiębiorstwach, w których menedżer ma pod sobą nawet kilkudziesięciu pracowników. Styl autokratyczny wykorzystywany jest również wśród pracowników niskich szczebli, którzy posiadają stosunkowo niewielkie kompetencje.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia menadżerskie i sprzedażowe np:
i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.
Styl demokratyczny wykorzystuje wiedzę i doświadczenie menedżera, jednak w przeciwieństwie do stylu autokratycznego, pracownicy posiadają realny wpływ na działalność przedsiębiorstwa. Często są zachęcani do wyrażania własnego zdania, a wszystkie decyzje podejmowane są na forum zespołu. Sprawdza się on w niewielkich grupach pracowniczych, szczególnie wśród zespołów, których członkowie wykazują dużą kreatywność i cechują się doświadczeniem w branży.
Styl liberalny jest najrzadziej wykorzystywany w strukturach organizacyjnych. Jest to sposób przywództwa, w których menedżer jest spoiwem łączącym poszczególnych członków zespołu pracowniczego, jednak posiada on realnie niewielki wpływ na podejmowanie poszczególnych decyzji.
Pracownicy posiadają bardzo dużą autonomię i odpowiedzialność, sami decydują jak pracują. Często wykorzystywany jest w niewielkich firmach, których członkowie są specjalistami z danej branży i jedynie zrzeszają się pod jedną marką.
Jaki styl kierownictwa wybrać? Przede wszystkim taki, który będzie odpowiadał nam samym i naszym pracownikom. Początkowo z pewnością warto sprawdzać oczekiwania naszych podwładnych oraz ich umiejętności i kwalifikacje. Zarówno styl autokratyczny jak i liberalny może być skuteczny, jednak to styl demokratyczny jest najbardziej uniwersalny i możliwy do zastosowania w większości organizacji.