Podstawowe style kierowania

Od stylu kierowania zależy często wydajność pracowników, ich motywacja do pracy oraz ogólne zyski, które wypracowuje cały zespół dla przedsiębiorstwa. Choć style są całkowicie odmienne i często charakteryzują się skrajnie różnym podejściem do rozdzielania zadań czy podejścia do podwładnych, niemożliwym jest określenie, który z nich jest najlepszy. 

   

  Od stylu kierowania zależy często wydajność pracowników, ich motywacja do pracy oraz ogólne zyski, które wypracowuje cały zespół dla przedsiębiorstwa. Choć style są całkowicie odmienne i często charakteryzują się skrajnie różnym podejściem do rozdzielania zadań czy podejścia do podwładnych, niemożliwym jest określenie, który z nich jest najlepszy.

  Struktura i hierarchia w przedsiębiorstwie, kultura organizacyjna oraz osobowości menedżerów i podwładnych sprawiają, że w każdej firmie może sprawdzić się całkiem inny system zarządzania ludźmi. Wyróżniamy trzy podstawowe style kierowania, które równocześnie są najstarszym system tego typu: styl autokratyczny, demokratyczny i liberalny.

  Styl autokratyczny cechuje się wysoką autonomią menedżera. To właśnie od decyduje kto i kiedy wykona dane zadanie. System ten sprawdza się szczególnie w ogromnych przedsiębiorstwach, w których menedżer ma pod sobą nawet kilkudziesięciu pracowników. Styl autokratyczny wykorzystywany jest również wśród pracowników niskich szczebli, którzy posiadają stosunkowo niewielkie kompetencje.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia menadżerskie i sprzedażowe np:

  i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

  Styl demokratyczny wykorzystuje wiedzę i doświadczenie menedżera, jednak w przeciwieństwie do stylu autokratycznego, pracownicy posiadają realny wpływ na działalność przedsiębiorstwa. Często są zachęcani do wyrażania własnego zdania, a wszystkie decyzje podejmowane są na forum zespołu. Sprawdza się on w niewielkich grupach pracowniczych, szczególnie wśród zespołów, których członkowie wykazują dużą kreatywność i cechują się doświadczeniem w branży.

  Styl liberalny jest najrzadziej wykorzystywany w strukturach organizacyjnych. Jest to sposób przywództwa, w których menedżer jest spoiwem łączącym poszczególnych członków zespołu pracowniczego, jednak posiada on realnie niewielki wpływ na podejmowanie poszczególnych decyzji.

  Pracownicy posiadają bardzo dużą autonomię i odpowiedzialność, sami decydują jak pracują. Często wykorzystywany jest w niewielkich firmach, których członkowie są specjalistami z danej branży i jedynie zrzeszają się pod jedną marką.

  Jaki styl kierownictwa wybrać? Przede wszystkim taki, który będzie odpowiadał nam samym i naszym pracownikom. Początkowo z pewnością warto sprawdzać oczekiwania naszych podwładnych oraz ich umiejętności i kwalifikacje. Zarówno styl autokratyczny jak i liberalny może być skuteczny, jednak to styl demokratyczny jest najbardziej uniwersalny i możliwy do zastosowania w większości organizacji.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.