Z autoprezentacją każdy z nas ma do czynienia każdego dnia. Oczywiście, najczęściej prezentujemy siebie na polu zawodowym (już od rozmowy kwalifikacyjnej, przez wykazanie chęci awansu lub podwyżki, aż po sprzedaż i negocjacje biznesowe), także w życiu codziennym spotykamy się z sytuacjami, gdzie odpowiednie zaprezentowanie własnej osoby może mieć znaczący wpływ na nasze relacje z innymi.
W autoprezentacji ważne są trzy elementy: mowa werbalna, niewerbalna i odpowiednia prezencja fizyczna. Umiejętne połączenie wszystkich trzech płaszczyzn sprawia, że dla naszego odbiorcy stajemy się bardziej profesjonalni i godni zaufania. Ale jak to zrobić?
Zacznijmy od kwestii wizualnych - to one często sprawiają, że pierwsze wrażenie może być zarówno bardzo pozytywne, jak i wyjątkowo negatywnie wpływać na nasze relacje z klientem, przełożonym lub partnerem biznesowym. Liczy się przede wszystkim schludność ubioru oraz jego dostosowanie do sytuacji. Jeśli nie wiemy jaki dress code obowiązuje w danej firmie, warto wybierać bezpieczne zestawy: u mężczyzn sprawdzi się lekki garnitur w stonowanych kolorach lub materiałowe spodnie i marynarka.
Kobiety mogą wybrać kostium lub biurową, elegancką sukienkę. Należy pamiętać o zakrytych butach oraz umiarze w biżuterii, postawić za to na higienę osobistą, świeże włosy oraz czyste paznokcie. Zdecydowanie trudniejszą częścią jest połączenie mowy ciała i werbalnej komunikacji.
Do najważniejszych zasad należy:
- zachowanie prostej postawy,
- "mądra" gestykulacja: jej brak może powodować wrażenie spięcia i sztywności, nadmiar zaś nieprofesjonalny odbiór,
- mimika twarzy dostosowana do sytuacji: uśmiech na ustach podczas poruszania poważnych kwestii również jest nie na miejscu!
- używanie profesjonalnego słownictwa, umiejętne tworzenie zdań,
- zachowanie kontroli nad tonacją głosu, równocześnie akcentowanie wybranych kwestii.
Wydaje się trudne? Być może, jednak jedynie dla początkujących! Nie bez powodu mówi się, że trening czyni mistrza. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest autoprezentacja - szkolenie może nam pomóc w odnalezieniu się w tego typu sytuacjach, oswoić się z nimi oraz sprawić, że lepiej wykorzystamy własny potencjał zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.